reklama

Víte, co dělat, když doma hyacintu žloutnou listy nebo zahnívají květy?

Rozkvetlý hyacint dokáže doma v zimě vyvolat pocit, že jaro už je takřka za dveřmi. Oblíbená jarní cibulovina vás oslní barevnými květy a výraznou vůní. I tahle kráska ale někdy strádá, například jí žloutnou listy nebo zahnívají květy. Většinou se to stává, když v péči o ni něco zanedbáte, nebo naopak přeženete. Poradíme, co dělat, aby byl hyacint v kondici co nejdéle.

Hyacinty (Hyacinthus) jsou vyhledávané jarní cibuloviny, protože se poměrně snadno pěstují v bytě i venku na balkonech a záhonech. Doma jsou oblíbené v zimních měsících díky atraktivním, podmanivě vonícím  květům. Hyacinty kvetou červeně, bíle, modře, růžově, fialově a žlutě. V bytě při teplotě 15–20 °C vydrží květ svěží až 3 týdny, při vyšších teplotách kvetou 1–2 týdny. Někdy se stane, že hyancit strádá a chřadne, většinou, když v péči o něj něco zanedbáte, nebo naopak přeženete.

Hyacinty (Hyacinthus) jsou vyhledávané jarní cibuloviny, oblíbené díky atraktivním, podmanivě vonícím  květům
i (Zdroj: istock.com)
Hyacinty (Hyacinthus) jsou vyhledávané jarní cibuloviny, oblíbené díky atraktivním, podmanivě vonícím  květům

Žloutnutí listů hyacintu

Příčin může být hned několik, ale nejčastějši za žloutnutím listů bývá průvan a nedostatek rozptýleného světla, proto mějte nádoby s hyacinty na světlém místě, kde průvan nehrozí. Žloutnutí listů také způsobuje nesprávná, rozumějte nadměrná, zálivka.

Poupata hyacintu se neotevírají

Nejčastěji za tímhle problémem stojí smáčení poupat vodou při neopatrném zalévání. Neotevřená poupata vždy odumírají.

Nestejnoměrné kvetení hyacintu

To mohou způsobovat nestejně velké, nebo nestejně životaschopné cibule v jedné nádobě. Pokud příčinou není rozdílnost cibulí, pravděpodobně jste zapomněli nádoby s hyacinty pravidelně otáčet ke světlu.

Květy hyacintu zahnívají

Za zahnívání květů ve většině případů může nadbytek vody. Dochází k němu, když na dně mísy nejsou otvory a přebytečná voda nemůže odtékat. Substrát se snadno přemokří zvláště při nízké teplotě vzduchu (ideální teplota je 15–20 °C). Přebytečnou vodu z mísy proto opatrně odstraňte.

Prima tip: co s hyacinty po odkvětu

Po odkvětu hyacinty přestaňte zalévat. Postupně jim sesychají a odumírají nadzemní části. Dokud hyacinty zcela neseschnou, neodstřihávejte listy, rostlina si z nich stahuje živiny do cibulky a vytváří zásobní látky pro příští rok. Zaschlé cibulky pak vyjměte ze substrátu, očistěte a skladujte při pokojové teplotě v suché rašelině až do podzimu, kdy je můžete zasadit do volné půdy nebo do nádob do hloubky 10 až 15 cm. Správná půda pro pěstování hyacintů je lehká a propustná, bohatá na humus.

Publikováno: 24. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce