reklama

Družstevní bydlení je zase in!

Možná i vy zrovna teď patříte k těm, kdo právě hledá svoje nové bydlení. Úroky hypoték se již řadu měsíců drží u samého dna, ceny bytů přijatelně klesly a příchod dalšího potomka se nezadržitelně blíží. Důvodů ke stěhování můžete mít nespočet, stejně tak jako možností k pořízení svého vysněného bydlení. Jenže!

Může se stát, že neprojdete sítem bankovní mašinerie a hypotéka vám z nějakého důvodu nebude přiklepnuta. Možná za to může výše hypotéky, o kterou žádáte, možná váš vyšší věk, nebo nižší příjem. Bydlení však nutně potřebujete, a to jak jinak než rychle.
Jaké další možnosti máte? První volbou asi bývá pronájem s tržním nájemným. K dalším nápadům se řadí podání žádosti o byt na příslušném magistrátě, jenže to je na dlouho a volné byty vesměs nejsou. Málokdo si možná uvědomí, že existuje ještě další možnost, která navíc může být pro řadu lidí velmi zajímavá.
Družstevní bydlení
Po letech zapomnění zažívá tato forma bydlení určitou renesanci. I developeři už pochopili, že pro ně je zajímavější postavený dům zkapitalizovat byť částečně ihned, než čekat několik let, zda a kdy se jimi postavené byty prodají do osobního vlastnictví.
Princip družstevního bydlení totiž spočívá na relativně jednoduchém základě – developer postaví dům a poté spolu s budoucími obyvateli domu založí bytové družstvo. „Podmínkou přijetí za člena družstva je složení počátečního vkladu obvykle ve výši cca třiceti procent z ceny bytu, zbytek tržní ceny bytu pak lidé splácí formou nájmu po dobu několika desítek let.“ Upozorňuje na již téměř zapomenuté možnosti družstevního bydlení advokátka Bohdana Hejduková ze specializovaného právního portálu www.pravnigramotnost.cz a dodává, že u bytových družstev se obvykle jedná o dobu splácení s lhůtou dvaceti až třiceti let. Od této lhůty se samozřejmě odvíjí i výše měsíční splátky.
Výhody družstevního bydlení
Mezi nejdůležitější výhody bezesporu patří nižší počáteční investice, která je jen několik desítek procent z ceny bytu. Celou dobu, co v bytě bydlíte, jej vlastně i splácíte a umořujete tím svůj dluh vůči developerovi. Navíc po uplynutí předem domluvené doby, tzn. obvykle dvaceti nebo třiceti let získáte byt, ve kterém již bydlíte, do osobního vlastnictví. Developer navíc na počátku vůbec nezkoumá váš věk ani dostatečný příjem a díky této formě bydlení dokonce ani nejste zadluženi v bance, takže nemusíte splácet vysokou hypotéku.
„Zajímavé bezesporu je, že svůj podíl v družstvu můžete kdykoliv prodat. Jedná se o převod družstevního podílu, který není zapotřebí zanášet do katastru nemovitostí a tak se z něj ani neplatí daň z převodu nemovitostí. Nově dokonce můžete svůj byt i zastavit, ale pouze tehdy, jestliže to dovolují stanovy vašeho bytového družstva.“ Vyjmenovává další zajímavosti o družstevním bydlení Mgr. Hejduková.
Rub družstevního podílu
V první řadě je zapotřebí si uvědomit, že družstevní byt vám nepatří a nejste jeho majiteli. Díky tomu si nemůžete vzít ani hypotéku na počáteční splátku, která může být i ve výši několika set tisíc, a kterou musíte složit v okamžiku, kdy se stáváte členem družstva.Pakliže si chcete družstevní byt zakoupit jako investici, ale fakticky v něm nebydlet, prověřte to nejprve ve stanovách konkrétního bytového družstva. Může se stát, že pronájem dalším osobám bude v rozporu s obsahem stanov a tudíž byt nebude možné pronajímat. Pokud jej i přesto pronajmete, může se v konečném důsledku stát, že o svůj podíl v bytovém družstvu přijdete. „Jestliže totiž zásadním způsobem porušujete stanovy, může vás představenstvo či členská schůze z bytového družstva dokonce i vyloučit!“ upozorňuje Hejduková a doporučuje, aby si každý zájemce o členství v družstvu nejprve pečlivě prostudoval příslušné stanovy a teprve poté se rozhodl, zda do něj vstoupí či nikoliv. Přeci jen se jedná o rozhodnutí, které ovlivní váš život i na několik desetiletí dopředu.
Soužití v jednom domě
Zakoupením družstevního podílu se stáváte členy družstva a máte také možnost rozhodovat o podmínkách soužití se svými sousedy, plánovaných rekonstrukcích a spoustě dalších důležitých věcí, které se ve vašem domě budou odehrávat. Vše důležité se řeší na členských schůzích a účast na nich proto není dobré podceňovat.
Zdá se vám tato možnost bydlení zajímavá a lákavá? Pak určitě neváhejte a směle do toho.

Družstevní bydlení je zase in!
i (Zdroj: archiv redakce)
Družstevní bydlení je zase in!

Mgr. Bohdana Hejduková
Zdroj: www.pravnigramotnost.cz

Máte-li nějaké dotazy na toto téma, vložte je do naší nově otevřené poradny na diskusním foru Living.cz ZDE, kterou provozujeme ve spolupráci s odborným právním portálem Právní gramotnost.cz

 

Foto: freeimageslive.com

Publikováno: 13. 6. 2014, Autor: