reklama

První nájem a jak se s ním poprat

Rozhodli jste se pronajmout si byt? První a nejdůležitější krok je tedy za vámi. Mnoho dalších otázek však před vámi teprve vyvstává. Pojďme se podívat, s čím je třeba si poradit, než uzavřete nájemní smlouvu.

Jakou výši nájemného si můžu dovolit?

Ještě než začnete hledat vhodné místo k zabydlení, zamyslete se, kolik si můžete dovolit za něj utratit. Od toho se pak dovine, jaký byt si pořídíte a v jaké lokalitě. Obecně platí, že výše nájemného by se měla pohybovat kolem 30% vašeho příjmu. Takto bez problému vyjdete s dalšími životními náklady, zbyde vám na zábavu a někdy dokonce i na úspory.

Tip Living.cz:
Při počítání vhodné výše nájmu můžete využít jednoduchou rovnici. Vezměte výši svého čistého ročního příjmu a vydělte 40. Výsledek je samozřejmě flexibilní. Závisí na výši dalších nákladů, které musíte pravidelně platit.

Hledáme, obcházíme, ptáme se

Už víte? Pak nastal čas rozhodit sítě – ponořte se do inzerátů, oslovte realitního makléře, zeptejte se přátel a známých, zda náhodou nevědí o vhodné nemovitosti pro vás.

Při setkání s majitelem bytu se snažte působit pozitivně a udělat dobrý dojem, jako byste se ucházeli o zaměstnání. Odpovídejte pravdivě a otevřeně na věcné dotazy, dojde patrně na otázky ohledně zaměstnání, příjmů a v případě prvního nájmu i rodinného zázemí.  Zároveň se ale nezapomínejte informovat sami. Ptejte se, nechte si předložit účty od předchozích nájemníků, abyste získali přehled skutečných nákladů na topení a vodu. Zajímejte se o ceny služeb. Oslovte nájemníky v sousedních bytech a informujte se, zda v domě nebydlí nějací hluční či problémoví nájemníci, jakou má váš potencionální pronajímatel v domě pověst a podobně.

Počítejte s tím, že majitel si vás dopředu bude chtít proklepnout a požadovat po vás třeba daňové přiznání. Také si vás nejspíš prověřil v insolvenčním rejstříku. Vy si zase zjistěte, zda na pronajímanou nemovitost není uvalena exekuce.

Sepisujeme nájemní smlouvu

Našli jste ideální místo? Výborně. Nyní je třeba se soustředit na nájemní smlouvu. K podpisu smlouvy by mělo dojít bezprostředně před nastěhováním a společně s vybráním kauce. Obvyklá kauce je ve výši tří nájmů. Pravděpodobně vám návrh smlouvy představí majitel, ale musí s ní souhlasit obě strany. Chrání totiž vás oba.  Náležitosti nájemní smlouvy upravuje Občanský zákoník.

Smlouva o pronájmu by měla obsahovat přesnou specifikaci pronajaté nemovitosti: adresu, číslo Listu vlastnictví, v případě bytu podlaží a číslo bytové jednotky, aby se předešlo záměně.

Další náležitosti smlouvy:

  • údaje o platbě nájemného, jeho výši, splatnost, podle OZ nejpozději pátý den v daný měsíc, číslo účtu, kam nájemné hradit
  • částka nájemného by měla být rozdělena do samostatných položek: za nájem, zálohy na služby, ideálně s rozpisem, jaké služby jsou v nájmu poskytovány.
  • počet osob, které budou v nemovitosti bydlet
  • výši kauce
  • datum začátku pronájmu, případně konce pronájmu
  • zda je smlouva uzavřená na dobu určitou či neurčitou
  • podmínky výpovědi
  • práva a povinnosti spojené s nájmem bytu
  • velikost a vybavení bytu

První nájem a jak se s ním poprat
První nájem a jak se s ním poprat (Zdroj: )
První nájem a jak se s ním poprat
První nájem a jak se s ním poprat (Zdroj: )
První nájem a jak se s ním poprat
První nájem a jak se s ním poprat (Zdroj: )

Než se nastěhujete

Před nastěhováním navštivte byt, zjistěte a zdokumentujte jeho aktuální stav. Sepište a nafoťte všechny potřebné opravy či rekonstrukce. Učiňte tak spolu s majitelem bytu, budete tak mít oba kontrolu, v jakém stavu byl byt v okamžiku nastěhování. To může být důležité, až budete byt opouštět.

Zapište si stav elektroměru, plynoměru a také vodoměru, je-li u nemovitosti. V některých bytových domech se odběr vody rozpočítává podle počtu osob obývajících jednotlivé bytové jednotky. O tomto byste měli být předem informováni. Jak fotografie, záznam o stavu bytu i hodnoty všech měřících přístrojů byste si s pronajímatelem měli navzájem parafovat, předejdete tak případným nedorozuměním.

Stěhovat byste se měli do čistého, vymalovaného bytu. Stav bytu před nastěhováním vám napoví, zda se jedná o majitele, který se o svou nemovitost stará. Je-li vše v pořádku, bez závad a vycíděné, dá se předpokládat, že se bude zajímat i nadále, bude řešit opravy či nehody.

Jakékoli opravy, které se chystáte provést, byste měli před započetím prací konzultovat s majitelem, vy jste nájemník a on majitel. Také byste se měli dohodnout ohledně placení nákladů, ty by měl nést majitel, ale pokud si chcete například čerstvě vymalovaný byt vyzdobit jinou barvou, mohou jít náklady za vámi.

Jak se zabydlet

Pronajali jste si byt, který bude na nějakou dobu vaším domovem, to že si ho budete chtít přizpůsobit tak, aby se vám v něm dobře žilo, je přirozené. Ujistěte se, že vaše plánované změny korespondují se sepsanou nájemní smlouvou. Postupujte tak, abyste mohli, až budete odcházet, vrátit byt do stavu, v jakém byl, když jste se stěhovali.

Jelikož se jedná o pronájem, nebudete do zařízení investovat příliš mnoho. Je dokonce možné, že jste si pořídili byt již zařízený. K vylepšení obytného prostoru v levnějším stylu můžete využít několik jednoduchých tipů:

Začněte s pokojovými květinami. Můžete si nakoupit různé druhy a ve velkém množství. Celý prostor oživí. Do kuchyně si pořiďte například bylinky, které vám přijdou vhod i během vaření. Do ložnice či pracovny volte takovou květinu, která čistí vzduch, třeba eukalyptus. Zpříjemní vám práci i odpočinek.

Využijte všechen úložný prostor. Nakupte stylové krabice, ve kterých můžete přechovávat nepoužívané věci. Krabice při stěhování jednoduše vezmete a přesunete na jiné místo.

Využijte závěsy a mobilní zástěny, nestojí mnoho, dodají prostoru osobitost a můžete si je odnést.

Vyberte si kusový koberec. Proteplí každou místnost. Vyberte takový, který vám bude užitečný v jakémkoli bytě. Nezapomeňte, jste pouze v nájmu.

Přestěhujte nábytek. Nemusíte jej rekonstruovat, stačí přesunout tu skříň, tu postel. Vytvoříte si tak prostředí, ve kterém se budete cítit pohodlně. Přeskupení nábytku můžete provést kdekoli a kdykoli pocítíte potřebu změny.

Text: Martina Gillichová
Foto: homedit.com

Publikováno: 17. 8. 2015, Autor: