reklama

Líbí, nelíbí? Mladí si vybírají bydlení na základě emocí

Dříve hrály prim nájemní byty, dnes reprezentuje úspěch spíš vlastní bydlení, dříve se počítala každá koruna a vybíralo se podle ceny, dnes mladí, vzdělaní Češi vybírají pocitově. Alespoň tak zní závěry výzkumu, který provedly Sociologický ústav akademie věd ČR a Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy (CERGE-EI).

i (Zdroj: archiv redakce)
Líbí, nelíbí? Mladí si vybírají bydlení na základě emocí

Jak si kdo vybírá, kde a za kolik bude bydlet, je zcela zásadní pro trh s bydlením i pro bankovní svět. Emocionální rozhodování ovlivňuje finanční trh.

„Ceny bytů mohou víc létat nahoru a dolů. Existuje daleko větší nebezpečí vzniku cenové bubliny, která může finančnímu sektoru způsobit problémy a vést ke krizi,“ řekl ČTK jeden z autorů studie Martin Lux z oddělení socioekonomie bydlení Sociologického ústavu. V jiných západních zemích, kde lidé začali upřednostňovat vlastní bydlení, už k podobným krizím došlo.

Co je to cenová bublina? Když je cena něčeho (bytů, kurzů akcií, měn, komodit apod.) vyhnaná přehnaně vysoko, všichni to vědí, ale kupují a doufají, že hodnota ještě vyskočí a oni to něco prodají dřív, než bublina praskne a ceny zase spadnou dolů.

Panuje „sociální norma“, že vlastní bydlení je správné

Studie se zúčastnilo několik desítek mladých lidí z velkých měst. Většina dotazovaných měla vysokoškolské vzdělání. Otázky dostávali před pořízením bydlení i po něm. Kromě emocí prý při pořizování nového bydlení u mladých rozhoduje i touha po jistotě. Proto asi dávají přednost bytům v osobním či družstevním vlastnictví před byty nájemními. Navíc v určitém věku už se prostě „nosí“ mít vlastní byt.

Podle studie žije většina mladých vysokoškoláků v bezdětném svazku s partnerem, jen minimum se vdá či ožení. Před koupí bytu moc nezkoumají užitek a náklady, vlastní bydlení pro ně prý je jasná volba: Je levnější, jistější a představuje dlouhodobou investici.

„Argumenty ale na znalosti faktů založeny nebyly. Ve většině případů rozhodnutí bylo dáno dopředu. Pokud člověk neočekává časté stěhování, má příjem a zaměstnání, pak je čas pořídit si vlastní byt,“ shrnul Lux.

Líbí, nelíbí? Mladí si vybírají bydlení na základě emocí
Líbí, nelíbí? Mladí si vybírají bydlení na základě emocí (Zdroj: )
Líbí, nelíbí? Mladí si vybírají bydlení na základě emocí
Líbí, nelíbí? Mladí si vybírají bydlení na základě emocí (Zdroj: )
Líbí, nelíbí? Mladí si vybírají bydlení na základě emocí
Líbí, nelíbí? Mladí si vybírají bydlení na základě emocí (Zdroj: )

Proč dnes nejsou in nájemní byty

Smlouvy jsou často jen na dobu určitou a mladí se bojí častého stěhování. Když je pak finančně podpoří rodiče, raději jdou do vlastního. Na této situaci by něco mohl změnit stát. Není cestou ještě více dotovat jednu či druhou stranu – nájemní či osobní vlastnictví – například by stát mohl podpořit jistotu nájemního bydlení. Třeba dlouhodobějšími nájemními smlouvami.

Ke stabilizaci by přispělo i sociální bydlení

Ne všichni ale mají na to pořídit si vlastní byt či platit nájemné. Ti nemohou vybírat na základě emocí, protože prostě nemají ani na to, ani na to. Těmto lidem by pomohlo sociální bydlení. V jiných západních zemích už jde o běžnou záležitost, u nás je zatím v plenkách.

Vláda loni v říjnu schválila koncepci sociálního bydlení. Na základě schválené koncepce připraví Ministerstvo práce a sociálních věcí návrh zákona, který by mohl začít platit od příštího roku. Návrh obsahuje zřízení tří stupňů bydlení pro potřebné – krizové bydlení, sociální byty a dostupné byty.

Text: Alice Kavková
Foto: Shuttesrock.com

Publikováno: 27. 1. 2016, Autor: