reklama

Indiánské lapače snů: Víte, k čemu slouží a odkud pocházejí?

Indiánské lapače snů se v posledních letech staly velmi oblíbenou dekorací našich ložnic. Ale tušíte, jakou měly původně funkci?

Lapače snů pocházejí od amerického indiánského kmene Ojibwe. Ti je vyráběli z vrbových proutků a zvířecích šlach. Podle starých legend první lapač snů vytvořila kdysi jedna indiánská matka pro své plačící dítě, podle rady staré šamanky. Měl to být kruh s nití vypleteným středem. Nit se vyplétala jako síť. Na tento kruh se zavěšovala peříčka a korálky.

Výplet sítě indiánského lapače snů
Výplet sítě indiánského lapače snů (Zdroj: Pinterest.com)

Jaká je funkce lapače snů

Opět podle starých legend měla síť ve středu kruhu zachytit zlé sny a ráno je paprsky slunce zničily. Naopak dobré sny přinášejí ptáci, proto byla na lapač snů zavěšována jejich peříčka, po kterých krásné sny vklouzly do duše spícího člověka.

Kam zavěsit lapač snů

Nejlépe nad postel, ale tak, aby se ho mohly dotknout první paprsky vycházejícího slunce. Ty prý spálí zlé sny, zachycené na středové síti.

V současné době jsou lapače snů velmi oblíbené, ale především jako krásná dekorace, a proto i jejich podoba už je velmi rozmanitá. Velmi často se na jejich výrobu místo středové sítě využívají například háčkované kulaté dečky.

Indiánský lapač snů z háčkované dečky
Indiánský lapač snů z háčkované dečky (Zdroj: Pinterest.com)

Také technika macramé neboli uzlování je na výrobu lapačů snů hodně populární.

Lapač snů technikou uzlování
Lapač snů technikou uzlování (Zdroj: Pinterest.com)

Ani peříčka už nebývají striktně ptačí, ale nahrazují je různé střapce, fábory nebo pírka uvazovaná z pletací příze či vyrobená jinými technikami, například háčkováním.

Ozdobná pírka na lapači snů
Ozdobná pírka na lapači snů (Zdroj: Pinterest.com)

Také tvar lapačů doznal velkých změn. Některé připomínají spíše oblíbené závěsy či mobily a volně se pohupují zavěšené v prostoru.

I takhle může vypadat indiánský lapač snů současnosti
I takhle může vypadat indiánský lapač snů současnosti (Zdroj: Pinterest.com)

Publikováno: 24. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce