reklama

Medúzy: Kus mořského světa v akváriu

Setkání s medúzou na volném moři považuje většina z nás spíše za nepříjemný zážitek, nicméně pozorovat medúzy, s neskonalým půvabem pomalu se vznášející v akváriu, je zážitek zcela jedinečný a mimořádně uklidňující. V Japonsku jsou prý dokonce využívané jako forma terapie. Chovatelka Tereza Růžičková vám o chovu těchto mystických živočichů v domácím prostředí prozradí více.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud si pořídíme speciální akvárium, můžeme víceméně chovat jakékoli dostupné druhy medúz. Nejběžněji chované jsou měsíční medúzy (Aurelia aurita). Ty žijí ve volné přírodě ve velkých skupinách a živí se drobnými živočichy. Poznáme je podle toho, že mají uprostřed těla čtyři kolečka, která vypadají jako měsíc v úplňku. A jejich jméno souvisí také s tím, že vyplavávají v moři za slunečním nebo měsíčním světlem. Tyto medúzy, které se dožívají zhruba jednoho roku, jsou pro člověka zcela neškodné, jelikož jejich jed přes lidskou kůži nepronikne. Chovat můžeme ale i jedovaté medúzy, například Altantic Sea Nettle nebo Amakusa Jellyfish, které však již potřebují větší akvárium.

Medúzy: Kus mořského světa v akváriu
i (Zdroj: Prima FTV)
Medúzy: Kus mořského světa v akváriu

Akvárium na chov medúz

Akvária pro chov medúz jsou speciálně navržená tak, že v nich musí být vytvořen neustálý proud vody, a navíc mají zaoblené tvary, aby se medúzy nemohly zachytit v rohu. Medúzy totiž neplavou samostatně, vždy po proudu. I v moři vplouvají do různých proudů, kterými se nechají unášet. Také musí být zabezpečena filtrace, aby medúzu, která je z 97 procent tvořená z vody, nenasála. Akvárium musí být naplněno slanou vodou, kterou získáme buď pomocí reverzní osmózy (několikastupňová mechanická filtrace vody bez použití chemie), nebo destilované vody a mořské soli. Měsíční medúzy snáší teplotu od 15 do 30 °C, doporučená teplota vody je 20 až 24 °C. Všechny medúzy jsou velice háklivé na čistotu vody, proto je v akváriu potřeba neustále udržovat čistou vodu. Doporučuje se vyměnit 10 až 20 procent vody v akváriu týdně. U větších typů akvárií pomáhají externí filtrace. Na rozdíl od typického mořského akvária je u akvária pro medúzy nutno kontrolovat třikrát týdně jen nitráty, a to pomocí jednoduchého testu, který zabere pár minut. Rostliny ani korály se nedoporučují dávat, aby se do nich medúza nezamotala, ryby se zase nedoporučují kvůli proudu, který musí v akváriu s medúzami být a který rybičky špatně snáší.

Medúzy: Kus mořského světa v akváriu
i (Zdroj: Prima FTV)
Medúzy: Kus mořského světa v akváriu

Velikost medúzy

Medúza, ač nemá mozek, je skupinové zvíře. Má totiž sensory, pomocí nichž vnímá, že není sama, a proto by měly být v akváriu alespoň tři medúzy. Medúzy se zvětšují podobně jako želvy podle velikosti akvária, proto se doporučuje dávat menší medúzy do akvária, které se později zvětší podle prostoru a počtu kusů medúz. V menších typech akvárií se maximální velikost pohybuje do cca 8 cm. Ve velkých typech akvárií mohou medúzy dorůstat až 25 cm. Jisté druhy medúz mohou mít až 30 cm.

Jak krmit medúzy

Pokud jde o jejich jídelníček, živí se měsíční medúzy živými či mraženými artémiemi (žábronožkami) nebo zoofytoplanktonem. Jsou ale i druhy medúz, které se živí menšími rybami, korýši nebo jinými druhy medúz. Loví pomocí vlásků podél kloboučku a poté si chapadly potravu soukají do 4 žaludků uprostřed. Krmíme je jednou denně, přičemž jednou v týdnu je možno vynechat.

Publikováno: 14. 1. 2019, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký