Lákalo vás někdy navštívit slečnu Marplovou dát si s ní tradiční čaj o páté v měkké sofa s pastelově zbarvenými květy? Nebo vás příjemně mrazí při představě života v panském sídle, kde jsou zdi lemovány trofejemi z anglických lesů? Pokud byste chtěli interiér svého domova oživit prvky anglického venkova, máme pro vás několik inspirací.
Zařídit bydlení z gruntu ve stylu rurálních obydlí britského ostrova není snadné. S určitými stavebními prvky, které tento design podtrhují, je dobré počítat již při stavbě domu. Typickým elementem je majestátný krb s římsou, stejně tak se kýženému výsledku přiblížíte díky tabulkovým oknům. Ale nezoufejte, interiér lze v anglickém venkovském stylu zařídit i bez náročnějších technických úprav. Pro začátek je dobré si zvolit, kterým směrem se budete při dekorování domu či bytu ubírat.
Cestou pastelových květů
Interiér inspirovaný detektivními příběhy Agathy Christie se hodí zejména pro místnosti s nižšími stropy. Tato varianta anglického venkova se vyznačuje pastelovými barvami a dostatkem světla. Zdi by proto měly být vymalovány co nejsvětlejšími barvami či pokryté tapetami s jemným vzorem.
Jednotícím prvkem jsou například velké květy pivoněk, růží, jiřin a dalších pro anglické zahrady typických květin. Není potřeba řešit, co se k čemu hodí. Nebojte se pořídit polštářky v různém barevném provedení. Závěsy mohou nést jiné květinové vzorování než pohovka a křesla. Barvy všech použitých prvků a vzorů by však spolu měly souznít a nemělo by jich být příliš mnoho. Výsledný dojem bude okouzlující. A nezapomeňte, že ve většině anglických venkovských domech se vyjímá hřejivá patchworková deka.
Honosná sídla opředená tradicí
Naopak pro design, který vychází z impozantních sídel anglických rodů, se spíše hodí obydlí s vyššími stropy. Ideálním řešením pro dekorování zdí a stropů je kazetové obložení stěn, případně látkové tapety. V interiéru se bude vyjímat nábytek z tmavého dřeva (javor, třešeň, ořech či akát) a textilní dekorace v hlubších odstínech červené, hnědé a zelené). Anglická venkovská sídla, tak jak je dnes známe, jsou zařízená zejména s ohledem na typické volnočasové aktivity britského aristokrata. Tedy v duchu myslivectví, případně zámořských cest. Pokud vám imponuje tato varianta interiéru, určitě si zdi a skříňky nezapomeňte ozdobit atrapami trofejí z honů a suvenýry v koloniálním duchu.
Čím kouzlo interiéru doladíte
Výsledný efekt obou variant inspirovaných anglickým venkovem můžete posílit několika detaily. Vždy si představujte, z jakého prostředí se k nám tento styl dostal. Země anglického království jsou většinu roku chladné a deštivé, proto jsou zásadním detailem interiéru hřejivé textilie. Vaše obydlí tak podtrhnete koberečky, závěsy a dekami. V prvé řadě je potřeba navodit kouzlo útulného domova, kam se budete chtít vracet zejména v chladných měsících. Proto se nezabývejte přepečlivým úklidem a ponechejte v prostoru ležérně přehozené deky a polštářky. Ani pro umístění fotorámečků, květin a věcí denní potřeby nemusíte hledat systém.
Angličané lpí na rodinné tradici a i to by pro vás mělo být při dekorování pokojů vodítkem. Nebojte se obklopit se fotografiemi svých milovaných blízkých. Rámečky by neměly být moderní, naopak čím starší, tím lepší. Dříve, než se vrhnete do obchodů, zkuste se pozeptat svých rodičů a prarodičů, zda by na půdě neměli nepoužívané dřevěné kousky. Pro jejich opětovné využití postačí kousek smirkového papíru a případně barevné mořidlo. Nemusíte se bát ani starého nábytku pro prarodičích, ten vtiskne příbytku duch tradicionalismu, kterého si Britové tolik cení.
Interiér je hotový a nastal čas na chutný podvečerní čaj. Neměl by vám proto chybět elegantní čajový servis, který budete mít vždy po ruce.
Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com
Publikováno: 20. 8. 2015, Autor: