Až 40% z celkového odpadu domácností tvoří organický materiál. Ten lze díky kompostování jednoduše přeměnit a dále využívat. Kompost je samozřejmou součástí téměř každé vesnické nebo maloměstské domácnosti. Protože kompostovat lze i v bytě nebo na balkóně, stává se trendem také ve větších městech.
Zatoužili jste po vlastní kompostu, ale nevíte jaký typ kompostéru zvolit? Přinášíme vám stručný přehled těch, které jsou běžně k dostání na našem trhu. A také pár zajímavých odkazů pro ty z vás, kdo se vezete na vlně městského kompostování. Pro všechny však platí jednoduchá pomůcka: dobrý kompost by neměl zapáchat.
Bydlím v domě se zahradou a chci kompostér na zahradu
Typ 1: Klasická hromada
Rádi pracujete na zahrádce a navíc máte dostatek prostoru, díky kterému nebude kompost všem na očích a hned vedle venkovního posezení? Pak nezatracujte klasickou hromadu obehnanou například dřevem. Prostor určený pro kompost rozdělte na více částí a můžete začít plnit. Počet oddílů záleží na množství a skladbě surovin, které vaše zahrádka vyprodukuje a které chcete kompostovat. Aby byl kompostovací proces úspěšný, je potřeba zajistit provzdušnění překopáním hromady. To umožní vyndavací přední stěna. Platí, že čím častěji hromadu překopete, tím bude proces zrání rychlejší.
Výhody: V tomto stylu lze kompostovat poměrně velké objemy materiálu, a pokud máte přísun zeminy, můžete kompostovat i větší množství posekané trávy prokládané právě zeminou.
Nevýhody: V zimním období se proces kompostování výrazně utlumí. Hromada může v závislosti na surovinách občas zapáchat a je snadno přístupná domácím mazlíčkům.
Typ 2: Uzavřený kompostér pyramida
Uzavřené kompostéry typu pyramida umístěné například do rohu zahrádky jsou nenápadné a nezapáchají. Má-li však v těchto nádobách vzniknout kvalitní kompost, je nutné zajistit přístup vzduchu. Překopání není nemožné, jen je o něco složitější, než v prvním případě. Aby bylo možné kompostovat nepřetržitě i v průběhu procesu zrání je opět vhodné mít pyramidy dvě.
Nevýhody: Díky špatnému přístupu vzduchu nastupují anaerobní procesy – hniloba a plíseň.
Typ 3: Otočný kompostér
Aktuálním hitem je otočný kompostér. Kompost je stejně kvalitní jako u klasické hromady, ale zraje rychleji. Zefektivnění procesu je díky častějšímu provzdušnění – otáčení kompostérem po každém jednotlivém přidání suroviny a vyšší teplotě uvnitř uzavřeného kompostéru. V případě, že je nádoba navíc zateplená, kompostovací proces se nezastaví ani v průběhu zimy. Ideální je opět dvoukomorový otočný kompostér, nebo kompostéry dva, aby bylo možné kompostovat nepřetržitě. Nahnědlá tekutina uniká téměř z každého otočného kompostéru. Můžete ji zachytávat do úkapové vaničky a používat jako tekuté hnojivo pro rostliny.
Nevýhody: Vyšší pořizovací cena. Chvíli trvá než „vychytáte“ vhodnou skladbu surovin, vyšší vlhkost uvnitř kompostéru lze regulovat přidáváním pilin.
Bydlím v bytě s balkónem a chci kompostér na balkón
Chcete kuchyňské zbytky kompostovat celoročně? Vyberte si zateplený kompostér. I zde je nutné zajistit pravidelné provzdušnění a potřebnou dobu zrání. Pro kontinuální zpracování a vyšší efektivitu kompostování se nebojte zapojit pomocníky – žížalky! Využít lze přímo vermikompostér, který je vytvořený žížalám na míru. Důležité je udržet v průběhu roku stabilní teplotu a živit obyvatele kompostéru s rozmyslem. Vhodný vlhkostní poměr lze upravit přidáním obalů od vajíček, papírem či pilinami. Vermikompostér pořídíte od 2 000 Kč, ale aby správně fungoval po celý rok, myslete na nutnost kvalitní izolace. O vermikompostování se dočtete například na stránkách kompostuj.cz nebo veronica.cz.
Bydlím v bytě bez balkónu a i tak chci kompostovat
I vy můžete. V nabídce jsou také vermikompostéry určené přímo do bytu, automatické kompostéry, anebo je tu ještě komunitní kompostování. Počítejte s tím, že za automatický kompostér si výrazně připlatíte, kompostování je v něm ale „bleskové“. Dostupnější variantou je komunitní kompostování, na které se dají využít dotace či příspěvky od obce. Podívejte se, kde se ve vašem okolí kompostuje (www.kokoza.cz/pripojte-se/) a společně se sousedy vyrazte pro cenné rady.
Kompostování zdar!
Text: Gabriela Šedivcová
Foto: Gabriela Šedivcová, pinterest.com (prettyhandygirl.com, familyhandyman.com, wikihow.com, theprudentgarden.com, labioguia.com, livinggreenandfrugally.com, potholesandpantyhose.com), stewart-garden.co.uk
Pro přehled jednotlivých druhů kompostérů můžete využít i tento odkaz: http://www.kompostuj.cz/vime-jak/jak-vybrat-komposter/. Domácí kutilové navíc mají možnost svůj kompostér přihlásit do Miss Kompost! Že jste o tom ještě neslyšeli? Je nejvyšší čas navštívit stránky http://www.kompostuj.cz/zapojte-se/soutez-miss-kompost/ a zapojit se.
Publikováno: 15. 5. 2015, Autor: