reklama

Vytvořte si jedinečnou oázu klidu přímo na vaší střeše

Střešní zahrada může být vaší radostí a chloubou. Ale nevytvoříte ji za jedno či dvě odpoledne, navíc bez pomoci odborníka. Ten kromě toho, že založí základy zahrady, odhalí i možná rizika, která laika ani nenapadnou.

Předtím, než se k působivé variantě využití střešní plochy odhodláte, zamyslete se, proč si střešní zahradu vlastně pořizujete, kdo se o ni bude starat a k jakému účelu vám bude sloužit.

Bez stavebního povolení se neobejdete

Před návštěvou experta se vybavte posudkem statika a také stavebním povolením. Plánovaná realizace střešní zahrady se musí ohlásit na stavebním úřadě. S přidělováním stavebního povolení nebývá problém, úřad zajímá pouze správné provedení izolace a únosnost střechy. Výjimkou z povinnosti ohlašovat plánovanou výstavbu na úřadě je pouze výstavba malé zahrádky třeba na střeše garáže, u níž povolení nepotřebujete.

Plán na střešní zahradu by měl vznikat společně s plánem celého domu. Zahrada se tak stane přirozenou součástí architektonického řešení stavby. Rozmyslete si, jak si svou střešní zahradu představujete. Chcete, aby byla zahrada součástí obytné plochy domu, nebo dekorace, díky které váš dům dokonale splyne s okolní krajinou? Jakmile budete mít jasno,  sdělte své požadavky expertovi a společně diskutujte o výsledné podobě. Výstupem rozhovoru by měla být poměrně přesná vizualizace, případně plánek zahrady. Do vlastní realizace následně zasahujte co možná nejméně. I v případě, že se pro střešní zahradu rozhodnete později, nezoufejte. Experti si dokáží poradit s kde čím a výsledek může být více než uspokojivý.

Co byste měli vědět, než se rozhodnete pro střešní zahradu u staršího domu?

•    Jaká je únosnost vaší střešní konstrukce?
•    Jaká je izolace proti vnikání vody do domu?
•    Jak je zajištěna ochrana před prorůstáním kořenů do konstrukce střechy a domu?

Vytvořte si jedinečnou oázu klidu přímo na vaší střeše
Vytvořte si jedinečnou oázu klidu přímo na vaší střeše (Zdroj: )
Vytvořte si jedinečnou oázu klidu přímo na vaší střeše
Vytvořte si jedinečnou oázu klidu přímo na vaší střeše (Zdroj: )
Vytvořte si jedinečnou oázu klidu přímo na vaší střeše
Vytvořte si jedinečnou oázu klidu přímo na vaší střeše (Zdroj: )

Jaké typy střešních zahrad existují:

V dnešní době existují prakticky dva základní typy zahrad, extenzivní střešní zeleň pro únosnost střešní konstrukce 60-300 kg/m² a intenzivní střešní zeleň s únosností vyšší ne 300 kg/m².

Raději skalku nebo jabloňový sad?

U extenzivního typu se musíte smířit s tím, že střechu osadíte pouze speciálními druhy rostlin, které odolají extrémním podmínkám. Zapomeňte na stromy a náročné rostliny, na druhou stranu ale ušetříte čas při údržbě tohoto typu zahrady, která se spíše podobá skalce a plní především estetickou funkci.
U intenzivní střešní zeleně už můžete pěstovat trávníky, keře i stromy. Tento typ zahrady může mít nejen dekorativní funkci, ale také zde můžete pěstovat ovoce a zeleninu. Vzrostlá zahrada se může podobat té klasické, zemské. Intenzivní zeleň ale vyžaduje mnohem větší péči a je náročnější na údržbu než prvně jmenovaná.

Ať už zvolíte jeden či druhý typ, věřte, že střešní zahrady mají nejen estetické funkce, ale dokáží i chránit a tepelně izolovat střešní konstrukci. Mimo jiného také čistí vzduch a tlumí hluk. Jak bude vypadat ta vaše?


V Česku v současnosti existuje celá řada firem zaměstnávajících experty, kteří vám s konstrukcí střešní zahrady pomohou. Praktické provedení je vždy individuální a záleží na radách experta, obecně ale platí, že střešní zahrada se skládá z následujících šesti vrstev: izolační, ochranná, drenážní, filtrační, vododržná a nakonec vegetační, tedy samotný rostlinný materiál. 

Jana Šulcová

Fotky: gardentherapy.ca, theselfsufficientliving.com, naturallivingmag.com, finegardening.com

Publikováno: 11. 5. 2015, Autor: