reklama

Minimum povinností, bez kterých nelze rekonstruovat

Projekt, ohláška, stavební povolení a musím obstarat ještě něco? Rekonstrukce je vždy náročná, ale než začnete přemýšlet nad barvou nábytku a výmalbou, musíte znát pár základních informací.

Architekt nebo stavař?

Nejprve potřebujeme projekt. Projekt bychom měli mít vždy, protože po vytvoření projektu si dokážeme lépe představit a rozmyslet, jak budou konkrétní práce následovat, a také se vyhneme i možným finančním ztrátám.  Při menší rekonstrukci často stačí projekt vytvořený přímo námi. Menšími úpravami se myslí rekonstrukce, kdy není zasahováno do nosných zdí, výrazně se nemění dispozice prostoru a nedojde k ovlivnění požární bezpečnosti. V případě zásahů do nosných zdí je na místě oslovit kromě bytového architekta i odborníka přímo přes stavařinu, protože ten je schopen provést kromě návrhu rovnou i statický posudek a dokáže doporučit vhodné materiály.

Stačí mi ohláška na stavební úřad či musím vyběhat stavební povolení?

Zda potřebuji ohlášku či stavební povolení závisí na rozsahu rekonstrukce. V případě, že nedojde k zásahu do nosných zdí, a tím pádem nedojde k porušení statiky, stačí na stavební úřad podat ohlášku. Pokud chystáme rekonstrukci většího rozsahu, musíme zažádat o stavební povolení. Ohlášku ani stavební povolení nevyžadují běžné udržovací práce a opravy (např. podlahy, omítky, výměna zařizovacích předmětů). Speciálnímu režimu pak podléhají stavby, které jsou památkově chráněné. Znamená to, že ohlašovací povinnost u nich platí vždy. V posledních letech je trendem zasklívání lodžií. Zasklení lodžie může stavební úřad považovat za vizuální změnu domu, takže v tomto případě je na místě podat ohlášku. Stavební úřad má po ohlášení 30 dní na to, aby se ke změnám vyjádřil. Pokud se do 40 dní nevyjádří, znamená to, že souhlas byl udělen a není vyžadováno stavební povolení. Podrobnější specifikaci naleznete v novele stavebního zákona (č. 350/2012 Sb).

Tip na závěr

Při rekonstrukci se často stává, že více či méně zasáhneme i do elektrorozvodů. Pozor, zásahy do elektřiny vyžadují novou revizi. Na změnu elektro rozvodů vybírejte pouze elektrikáře, který má oprávnění vydat závěrečnou revizi. Jinak se můžete dostat do problémů, kdy vám revizi nebude chtít jiná způsobilá osoba vydat či bude vyžadovat další úpravy. Papírování je tedy poměrně dost, ale radost z výsledku bude určitě větší a na starost rychle zapomenete.  Takže hurá do rekonstrukce!

Text: Gabriela Šedivcová
Foto : jaquissparklinglife.blogspot.com

Publikováno: 30. 3. 2015, Autor: