Každý máme nějakého svého koníčka, kterému se věnujeme již dlouhodobě. Občas nás však inspiruje nějaký hezký rukodělný kousek, který zatoužíme vyrobit si vlastnoručně. Tentokrát nás zaujal stolek s horní deskou ozdobenou mozaikou. Pokud jste si vždycky chtěli zkusit vyrobit mozaiku, nabízíme vám dnes postup na výrobu stolku s horní deskou z mozaiky.
S trochou umu a přičinění se může stát i z obyčejného dřevěného nebo starého kovového stolku krásný doslova umělecký kousek. Užitnou hodnotu stolku můžete zvýšit aplikací skleněné mozaiky na horní desku. Dnes je běžně k dostání skleněná mozaika v mnoha různých barevných provedeních. Prodává se na nosných deskách ve specializovaných prodejnách nebo ve stavebninách. Velmi dobře a rychle se pracuje s rohožemi o rozměru 31×31 cm, ale zaniká tu možnost vlastní kreativity. S jednotlivými kameny se dá tvořit dle vlastní fantazie, práce potrvá ale o maličko déle.
Velká inspirativní galerie stolů
Nejdříve si připravíme potřebné pomůcky. Kromě dřevěného stolku a předem stanoveného množství mozaiky nebo mozaikové rohože budeme potřebovat zubatou špachtli, lepidlo na obkladačky, gumovou stěrku, spárovací maltu a navlhčenou houbičku.
Nyní si vyzkoušejte nanečisto vzorek, který chcete mít z mozaiky na stolku vyskládaný.
Povrch odkládací dřevěné plochy stolu se musí nejdříve ošetřit hloubkovou penetrací, jen tak zajistíme, že se horní deska uzavře před případnou vlhkostí. Pozor na poměrně rychlé zasychání lepidla, proto jej nanášejte vždy jen na asi třetinu plochy. Nanášejte ho na obkladačky diagonálně, středně jemnou zubatou špachtlí.
Nyní umístěte na lepidlové lůžko mozaiku tak, jak jste to natrénovali a předem naplánovali. Přitom dbejte na stejnoměrnou šířku spár. Vše pevně zatlačte a pak nechejte schnout po dobu alespoň 24 hodin.
Poté je čas na přípravu spárovací malty. Postupujte dle doporučení na přiloženém návodu. Namíchejte maltu do husté konzistence a gumovou stěrkou ji roztírejte šikmo, aby se stejnoměrně vyplnily všechny spáry.
Spárovací hmota musí dokonale proniknout do všech spár, její přebytky pak setřete navlhčenou houbičkou. Povrch nechejte znovu alespoň 24 hodin schnout.
V případě, že chcete mít obložené i okraje, nechejte rohože po celém obvodu stolu přečnívat o tloušťku jednoho čtverečku mozaiky. Jen tak vznikne dokonalé a čisté napojení povrchové vrstvy.
Patříte-li k domácím kutilům a máte-li chuť si vyrobit další kousek do svého interiéru dle našich návodů v článcích, můžete vyzkoušet například výrobu originálního konferenčního stolku anebo si vyrobte mechový koberec.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: martina-escuderowolf.com, myspace.com, davinong.com, bejane.com, prismglassworks.blogspot.com, myeuropeantouch.blogspot.com, productfind.interiordesign.net, fineartamerica.com, daisyandjack.blogspot.com, lassco.co.uk, hawaiidermatology.com, ceramicsandmosaics.co.za
Publikováno: 17. 1. 2013, Autor: