reklama

Zaujalo vás: Rekonstrukce panelového bytu? Nechte si poradit odborníkem!

Rekonstrukce bytu je vlastně zvyšování jeho uživatelské hodnoty. Všimli jste si, že panelové byty jsou vnímány jako „horší“ a bydlení v „paneláku“ se uvažuje jako méně jakostní? Panelové byty mají opravdu několik nevýhod, ale pokud si necháte poradit od odborníka, pak je můžete takřka všechny poměrně snadno eliminovat.

Možnosti jsou v podstatě dvě. Buďto navštívíte nějaké interiérové studio a požádáte o vypracování projektu a nebo si na stránkách České komory architektů vyhledáte podle specializace vám vyhovujícího odborníka a s ním si dohodnete schůzku. V obou případech je pak následující postup v podstatě stejný. Pamatujte na to, že investice do vlastního obytného prostoru je investicí do zvyšování kvality vašeho bydlení. Dobře vyřešený byt má i vyšší tržní cenu. Výše honoráře architekta se pohybuje od 7% proinvestované částky, konzultační hodina pak okolo 500-600Kč.

Rekonstrukce panelového bytu: rozvaha ještě dřív, než architekta oslovíte

Je dobré si uvědomit, co od nové podoby bytu očekáváte a mít připravené odpovědi na otázky pátrající po způsobu vašeho života. Jinak řečeno, měli byste vědět, co je vlastně vaším problémem tak, aby jej bylo vůbec možné řešit.
Dobré je přinést na první schůzku kromě dokumentace  bytu také např. fotografie z různých magazínů o bydlení, které vás inspirují tak, aby bylo snadné pochopit váš styl a vkus. Je vhodné být otevřený a komunikativní.

Co klient získá?

V první řadě je možné se dohodnout na vypracování ideového plánu bytu. Ten představuje zevrubnou „mapu“ obytného interiéru s vyznačenými kusy nábytku a s poznámkami o materiálovém či barevnostním řešení. Konkrétní nábytek, konkrétné textilie, koberce, vybavení koupelny atd. si pak už klient musí sehnat a vybrat sám. Pokud se tedy spokojíte s tímto řešením, pak zbývá už jen dohodnout s architektem honorář, který se může pohybovat dle náročnosti kolem 5 000Kč. Rekonstrukce panelového bytu tím není vyřešena, ale rámcově má klient poměrně jasno.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Zaujalo vás: Rekonstrukce panelového bytu? Nechte si poradit odborníkem!
Zaujalo vás: Rekonstrukce panelového bytu? Nechte si poradit odborníkem! (Zdroj: )
Zaujalo vás: Rekonstrukce panelového bytu? Nechte si poradit odborníkem!
Zaujalo vás: Rekonstrukce panelového bytu? Nechte si poradit odborníkem! (Zdroj: )
Zaujalo vás: Rekonstrukce panelového bytu? Nechte si poradit odborníkem!
Zaujalo vás: Rekonstrukce panelového bytu? Nechte si poradit odborníkem! (Zdroj: )
Druhá standardní možnost spočívá ve vypracování kompletního projektu, který se od ideového návrhu bude lišit tím, že nábytek už bude vybraný, stejně jako ostatní vybavení bytu, bude vypracovaná dokumentace případných stavebních či jiných úprav a většinou bude předjednána i nějaké stavební firma. Jinými slovy, jedná se o kompletní servis, za který zákazník zaplatí min. 7% z proinvestované částky. Pokud bude adaptace stát 500 000Kč, pak se odměna pro architekta bude pohybovat někde kolem 35 – 45 000 Kč. 

Rekonstrukce panelového bytu: má smysl obracet se na architekta?

Odpověď je jednoznačně kladná. Je to investice do kvality vlastního bydlení a ta se vždy vyplatí. Navýšení rozpočtu rekonstrukce o honorář architekta není nijak dramatické, u proinvestované částky 500 000Kč je to v průměru 40 000 Kč, za které člověk získá vyladěný byt. Je to stejné, jako když si koupíte auto za 500 000Kč a pak váháte, zdali utratit ještě dalších 40 000Kč a zvýšit tak výkon a bezpečí a nebo jestli raději nechat investici 500 000Kč nezhodnocenou a dál jezdit bez vyladěného motoru s výkonem nižším, než odpovídá ceně vozu.
Další inspirace a rady ve článku Problémy s panelákovou koupelnou?
Red.
foto Meritalia, interiorinternet.com, TV Prima

 

Publikováno: 12. 2. 2010, Autor: