Možná se bojíte tepelných ztrát, a proto v zimě skoro neotevíráte okna. Ale to je podle odborníků chyba. I během studených měsíců je třeba pořádně vyvětrat. Čerstvý vzduch v domácnosti je zásadní pro naše zdraví. Jak tedy správně v zimě větrat?
Čerstvý vzduch v interiéru je zásadní pro naše zdraví. Uvnitř našich domovů se totiž kumulují nejen vlhkost, která může podpořit růst plísní a množení roztočů, ale i škodlivé látky (z nábytku, úklidových prostředků, textilií a podobně). To vše v nadlimitním množství může způsobovat únavu, bolest hlavy, a postupně třeba i rozvinutí některých alergií. Nejúčinnějším a nejlevnějším způsobem, jak zdravého klimatu doma dosáhnout, je účinné větrání. A nesmíme se ho bát ani v zimě. Správným postupem neohrozíte ani výši plateb za energie. Jak tedy správně v zimě větrat?
1. tip: ráno otevřete okna dokořán
Ráno byste měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu zhruba 5 minut. I když jsou venku mrazy, zdi se nestihnou za takovou chvíli ochladit a nemusí se znovu zahřívat, proto není třeba mít strach z vyšších plateb za energie. Pokud byste naopak například nechali otevřenou na delší dobu ventilačku, pak byste za energie zřejmě platili víc.
2. tip: větrejte takzvaně křížem
Ideální je větrání okny otevřenými dokořán a takzvaně křížem – přes protilehlá okna a dveře - i v místnostech přes chodbu.
3. tip: větrejte intenzivně každé dvě hodiny
V průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti, ideální je intenzivní krátké větrání každé dvě hodiny. Ve všední dny udělejte pořádný průvan alespoň před odchodem do práce, při příchodu a před spaním.
4. tip: udržujte optimální vlhkost
Optimální vlhkost se má pohybovat v rozmezí od 35 do 55 procent. Vysokou vlhkost milují nejen plísně, ale i roztoči. Intenzivním větráním se vzduch krásně vymění a „proschne“. Roli hraje i množství květin v interiéru, či zda bydlíte v novostavbě, která vysychá i několik let po dokončení.
5. tip: častěji větrejte v kuchyni, ložnici a koupelně
V obývacím pokoji, v chodbě a v pracovně si vystačíte s méně častějším větráním než například v kuchyni, ložnici nebo koupelně. Do koupelny, pokud to jde, nainstalujte odvětrávání.
Publikováno: 6. 1. 2019, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková