reklama

Šťastný pes: Jak často venčit? Jak dlouho může být sám doma? Jak správně krmit?

Psi přinášejí svým lidem spoustu radosti, ale někdy i starosti. Nejeden chovatel čtyřnohého domácího mazlíčka si určitě už někdy otázky, jestli svého psa dostatečně často venčí, jak dlouho může pejsek zůstat sám doma a jestli nedělá chyby při krmení. Zdánlivé maličkosti, které ale mají ohromný vliv pro váš i pejskův šťastný a spokojený život.

Venčím svého psa dostatečně často a dlouho?

Pokud nemáte zahradu, kam můžete svého pejska kdykoliv vypustit, musíte ho pravidelně venčit. Důležité je zvíře naučit už od mládí určitému pravidelnému venčícímu režimu, na který si zvykne. Nepravidelný režim může u psů způsobit problémy s udržením malé i velké potřeby. Minimum jsou tři procházky za den, ráno, v podvečer a večer před spaním, každá minimálně 30 minut. Pes by neměl být přes den bez čurání více než 8 hodin. Menší pejsci potřebují samozřejmě venčit vícekrát. I když máte zahradu, je velice důležité jít se zvířetem na procházku mimo prostory zahrady. Dobré je psa během vycházky zabavit aportem nebo ho vzít sebou, když jdete jezdit na kole nebo běhat. Pejsek potřebuje vybít svojí energií, samozřejmě záleží na plemenu; boloňský psík bude potřebovat méně pohybu než temperamentní Jack Russel teriér.

Šťastný pes: důležité je zvíře naučit už od mládí pravidelnému venčícímu režimu
Šťastný pes: důležité je zvíře naučit už od mládí pravidelnému venčícímu režimu (Zdroj: pixabay.com)

Jak dlouho může být pes sám doma a jak ho naučit být o samotě?

Většina chovatelů nemá takové zaměstnání, aby si tam mohli brát psa. Než si domácího mazlíčka pořídíte, je důležité si uvědomit, že pes je smečkové zvíře a není rád sám doma. Pokud máte časově náročné zaměstnání, je lepší si pořídit kočku, která samotu snáší lépe. Samozřejmě, že někdy to jinak nejde a pejsek musí být doma. Maximálně přijatelných je 7 hodin samoty. Čím dříve začnete štěně učit být samo doma, tím „lehčí“ to pak pro něj bude. Nejprve odejděte na čtvrt hodiny, pak na půl hodiny, intervaly postupně prodlužujte. Když odcházíte z domu, nikdy se s pejskem dramaticky nelučte. Nejlepší je odejít a dělat jakoby nic. Pes pak nebude mít pocit, že se děje něco „nenormálního“. To samé i při příchodu domu - když vás radostně vítá, je dobré si nechat malinko odstup. Před tím, než psa necháte delší dobu doma a odejdete, vezměte ho na delší procházku a nechte mu doma hračky, které bude mít na hraní pouze tehdy, když je doma sám.

Šťastný pes: čím dříve začnete štěně učit být samo doma, tím „lehčí“ to pak pro něj bude
Šťastný pes: čím dříve začnete štěně učit být samo doma, tím „lehčí“ to pak pro něj bude (Zdroj: pixabay.com)

Nedělám chyby během krmení svého psa?

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou chovatelé často podceňují, je nedělat chyby při krmení. Ty totiž mohou vést nejen ke zdravotním problémům, ale často i k výchovným starostem od neposlušnosti až po nepříjemné loudění jídla. Základním tabu by mělo být krmení psa jídlem od stolu. Je to naprosto nevhodné, protože ho tím nejen rozmazlujete a říkáte mu, že má stejné postavení ve smečce jako vy, ale učíte ho i loudit. Tento zvyk je pak zvlášť nepříjemný, když pes loudí u cizích lidí třeba v restauraci. „Pes by měl dostávat jídlo každý den ve stejnou dobu a ve stejném množství. Pokud si misku nesní, odeberte mu ji a dejte až v době, kdy je zvyklý na další krmení, např. večer. Taková důslednost se vám vyplatí, protože pes se na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní,“ říká Martin Pučálka odborník na výživu psů. Každé psí plemeno má svojí váhu a podle té vždy odměřte množství na základě tabulek na obalu krmiva.  Při dávkování je vždy nutné přihlédnout individuálně k danému psovi. Vždycky je lepší krmit míň. Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více, než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu a s tím přichází i časté zdravotní komplikace.

Šťastný pes: základním tabu je krmení psa jídlem od stolu
Šťastný pes: základním tabu je krmení psa jídlem od stolu (Zdroj: pixabay.com)

 

Publikováno: 2. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce