Jistě jste už někdy slyšeli, anebo jste dokonce sami použili rčení, v němž se hovoří o šedi velkoměsta. Pokud ano, pak následujícím článkem a především rozsáhlou fotogalerií o 56 fotografiích těch nejbarevnějších měst z celého světa, vás jistě přesvědčíme, že ne v každém městě dominují ponuré barvy.
Pokud někdo pochyboval o existenci šmoulů, pak to jistě nebyl nikdo z obyvatel Marockého města Chefchaouen. Kromě impozantní architektury, která uchvátí každého svými spletitými uličkami, je hlavní dominantou tohoto města pronikavě modrá barva, zdobící fasády všech tamních domů. Podobně jako Maroko, také Indie vsadila na modrou. Rozmanitost barevné škály modrého odstínu objeví každý, kdo navštíví tuto tajuplnou a lidnatou zemi – konkrétně tedy město Jodhpur.
Temperamentní, stejně jako jeho obyvatelé, takové je město Lima v Peru. Zdejší obyvatelé, jako by se při výběru barev na fasády svých domů inspirovali bujarými karnevaly, které se zde pravidelně pořádají. Stejně tak energické a pulzující je Mexiko. Obzvláště pak jeho nejbarevnější město Guanajuato, v jehož centru se mísí chudinská i prominentní čtvrť, přičemž obě tyto odlišné části spojují jen pestrobarevné omítky a fasády domů a vil.
Ani v Chile při výzdobě zdiva tamních činžovních domů, ba i staveb, vzezřením připomínajících spíše zbořeniny, rozhodně nešetřili barvami duhy. Hovoříme o městě Valparaiso, které je vidět i z velké dálky. Barevné favely v Riu de Januro se staly centrem pospolitosti právě díky veselým odstínům. Město se vybarvilo především díky charitativnímu snažení mladých umělců, kteří chtěli vtáhnout chudé obyvatele, žijících často ve veliké bídě do světa snů a umění.
Od růžové až po zářivě zelenou, fialovou anebo například žlutou, či purpurovou –všechny tyto barvy a mnoho dalších veselých tónů můžete nalézt také v multikulturní části Kapského města. Tento výsek Jihoafrické republiky jakoby svou barevnou rozmanitostí dávalo najevo svou rasovou a náboženskou toleranci. Čtvrť Bo-Kaap totiž obývají jihovýchodní Asiaté, ruku v ruce s muslimskými imigranty. St. John’s je hlavní a největší město kanadské provincie Newfoundland. Ačkoliv se o této metropoli tolik nemluví, historicky je jeho barevnost ze všech nejvzácnější, protože pestrobarevné domky zde vznikaly již kolem roku 1400.
Itálie se může honosit hned několika městy, která jsou turisticky velice atraktivními, a také vyhledávanými lokacemi. Jednou z nich je vesnice Manarola, jejíž pastelově zbarvená stavení se zde začala objevovat již počátkem 12. století. Manarola, je společně s přilehlými pobřežními vískami – Riomaggiore ,Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia a velkého města Neapol, které postupem času přebraly optimisticky omítnuté domky, zapsána v seznamu UNESCO. Žlutou, oranžovou a červenou barvou domů je zase specifické italské rybářské město Portofino, ale kupříkladu ani všeobecně známé Benátky nepatří mezi šedivými tóny oplývající destinaci.
Řecký ostrov Santorini zase zdobí překrásné a malebné městečko Oia, vystavěné na skalním útesu a široko daleko oslňuje svou cukrově bílou barvou omítek každého z domků, kterým dominuje typicky modrá kopule a barevné okenice. Snad pro narušení stereotypu, snad ve snaze se odlišit, v této řecké cukřence se tu a tam objeví i domky, odlišující se od záplavy bílé, například žlutou, rudou anebo růžovou fasádou.
Nám daleko bližší je například švédské město Stockholm, jehož sedmi set letá historie dala na jeho území vzniknout monumentálním palácům a luxusním stavbám, hýřícím rozličnými barevnými odstíny. Na dvě stovky mostů a především pestré zdi domů si mohou k dobru připsat i ve městě Wroclaw, které leží v sousedním Polsku. Podobně, jako Italové, řekli si i v Norsku, že jedno barevné město nestačí, a tak zde najdeme rovnou dvě. Bergen, tedy spíše jeho čtvrť Bryggen, jejíž obyvatelé našli zalíbení v pronikavě červených domech, tvoří impozantní a v seznamu UNESCO zapsaný duet, společně s městem Longyearbyen. Zdejší obyvatelé se zase rozhodli hřejivými, zářivými barvami svých obydlí, bojovat proti neustále mrazivému počasí, které dává tomuto městu okusit jeho nejsevernější poloha.
Mezi další města, která se pyšní barevnými domy , patří například Kodaň v Dánsku, turecký Istanbul, španělský Júzcar anebo například naše Karlovy Vary.
Lucie Sýkorová
Foto: homedsgn.com, houzz.com, freshome.com
Publikováno: 1. 6. 2014, Autor: