Nejen parketové, ale i ostatní dřevěné podlahy využívané jak v obývacích pokojích, ale i v jiných místnostech domů a bytů, získávají svůj pravý půvab až používáním. Avšak používání a následné broušení parketových podlah může za sebou zanechat rovněž nejrůznější problematická místa. Jak takový místa odstranit či opravit, aby na dřevěné parketové podlaze nepůsobily rušivě, to už je námět našeho dnešního článku.
Obecně platný a univerzální návod na opravu či renovaci dřevěných podlah neexistuje. Pro výsledný perfektní vzhled opravovaných a renovovaných parketových podlah je nutné zvolit různé pracovní postupy a také správné pořadí jednotlivých kroků.
Vyhodnoťte stupeň poškození
Nejdříve je nutné dobře vyhodnotit stupeň poškození parket. Zjistěte, zda byla podlaha lakovaná či nikoli, jestli na ní nebyl přilepený koberec, případně zda nebyla neustálým lakováním poškozená až přespříliš. Je dobré mít rovněž informace o tvrdosti dřeva použitého na podlahu a zaměřit se i na způsob jejího původního položení, protože i ten může ovlivnit postup při rekonstrukci. Způsob položení totiž může být poměrně závažným důvodem ke změně postupu při plánu opravy parketové podlahy.
Zbruste nerovnou podlahu
Pokud je podlaha silně nerovná začíná se broušením velmi hrubým papírem, aby se dostatečně dobře odstranily zbytky lepidla a starého laku. Používá se k tomu brusný papír různé zrnitosti. Nemáte-li naprostou jistotu, že jste použili správný brusný papír, ať raději použije jemnější, tedy ten s vyšším číslem.
Vezměte v úvahu dřívější způsob ošetřování
Při broušení vezměte v úvahu i způsob dřívějšího ošetřování podlahy. Byla původně nalakovaná? Pak může být lakována znovu, ale může se rovněž navoskovat či napustit olejem. Jestliže renovujete podlahu z vícevrstvých parket napuštěnou olejem či voskem, měli byste v tomto způsobu ošetřování podlahy vždy pokračovat. Pamatujte na to, že lak na vosku ani oleji nedrží, což znamená, že takto upravená parketová podlaha by se musela do značné hloubky obrousit. Bohužel to je právě situace, kdy hrozí obnažení středové vrstvy parket.
Příprava plochy k broušení
Plochu k broušení si připravíme tak, že odlepíme podlahové lišty a odstraníme zbytky starých krytin. Volné podlahové prvky je nutné dostatečně připevnit, přilepit anebo přitlouct. Na závěr se podlaha důkladně vysaje.
Broušení podlahovou bruskou
Pak následuje hrubé broušení podlahovou bruskou, aby se obrousily staré vrstvy podlahový laků. Válec nesmí zůstat stát na stejném místě, do podlahy by vybrousil rýhu, před zastavením se proto musí válec nadzvednout. Broušení pruhu u podlahové lišty si vyžádá speciální hranovou brusku. Je možné s ní pracovat dokonce i v prostorách pod radiátory. Optimálním směrem, ve kterém by mělo být vedeno broušení je směr doprava. Při místním poškození dřeva můžete vyzkoušet volné klouzání strojem střídavě sem a tam.
Broušení válcovou bruskou
Následuje jemné broušení válcovou bruskou za použití jemného brusného papíru. S každou zrnitostí přebruste vždy plochu celé podlahy. Talířovou brusku použijte na jemné obrušování dřevěné parketové podlahy. Jakmile se vám podaří udržet pohonný kotouč v rovnováze, není nutné se obávat, že by vám bruska utíkala stranou anebo vyvíjela podtlak.
Rohy, spáry a trhliny
V rozích a dalších nepřístupných místech je nutné pracovat ručně za pomocí škrabky a brusného papíru. Máte-li možnost použít například z půjčovny kyvnou brusku nebo elektrickou rohovou brusku, je to výhoda. Všechny spáry, trhliny nebo díry po hřebících je nutné vyplnit. Prach s broušené podlahy namíchejte se spaciálním bezbarvým tmelem. Míchejte jej až do vzniknutí homogenní hmoty. Přebytečný materiál může být odstraněn až po dokonalém zatvrdnutí hmoty, takže nespěchejte a operaci proveďte až po zatvrdnutí, a to talířovou bruskou. Používáte- li mřížkové brusné kotouče, pravidelně je obracejte, jsou oboustranné. Brusný prach odstraňte nejprve vysavačem, pak speciální čistící utěrkou. Uklizený povrch opět zkontrolujte.
Základní nátěr a lak
Základní nátěr na vodní bázi nanášejte válečkem. Povrch natřete nejprve příčně a až poté podélně, a to ve správném množství. Povrch přebruste talířovou bruskou nejdříve za 2 hodin. Lakování parket vyžaduje dvě a někdy i tři vrstvy laku. Mezi jednotlivými vrstvami při používání vodou ředitelného laku na vodní bázi ponechávejte časový odstup tři hodiny.
Poté, co jste takto ošetřili dřevěnou parketovou podlahu, nezapomeňte, že k plnému zatížení při běžném využívání ji budete moci využívat až po sedmi dnech. Na ošetřování dřevených podlah lakovaných lakem na vodní bázi používejte vždy speciální čisticí prostředky.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: glamourdrops.com, pinterest.com, design-milk.com, freshome.com, houzz.com, interiorzine.com
Publikováno: 24. 7. 2014, Autor: