Není mnoho dekoračních motivů, o nichž bychom mohli říci, že se do našich interiérů probojovaly až z dávných dob, ba možná dokonce až z pravěku. O patchworku to však můžeme s klidnou duší prohlásit stoprocentně.
A skutečně, prvními tvůrkyněmi patchworku byly ženy v pravěku. Tento slavný textilní motiv totiž, jak je dobře známo, tvoří mnoho různorodých druhů textilií a látek, a tak se za první patchworkové deky daly považovat i dochované, pravěké přehozy sešité z mnoha zbytků kůží, ozdobené vyrývanými a vypalovanými symboly.
Japonci a Číňané, obdařeni úžasnou trpělivostí a fantazií , posunuli techniku do vyšší dimenze. Používali již jemnější materiály, jako bavlnu a hedvábí a časem se propracovali k technice, při níž se prošívalo několik vrstev látky složitou výšivkou.
Tradice, která se po mnoho staletí pěstovala jen v některých regionech, zaujala v posledních desetiletí celý svět. A dokonce i renomovaní designéři vytvořili v tomto duchu již řadu zajímavých dekorací a doplňků do interiéru.
Látky se postupem času začaly stříhat na malé trojúhelníky a čtverce a sešívat se do mozaikových vzorů. S plynoucími staletími se postupně modelovaly různé motivy a tradiční vzhled patchworku dostával svůj osobitý ráz.
Moderní interiérový design dnes znovu objevuje právě techniku patchworku. Ne jako nutnost, ale jako techniku, která dokáže obohatit současný interiér o něžnost, která se v chladné moderně a minimalismu hledá často jen velmi složitě. Patchwork dokáže dokreslit atmosféru ložnice, oživit dětský pokoj a podtrhnout zvolený styl jakéhokoliv pokoje. Deky, polštáře, závěsy na oknech, ubrusy , dekorativní šperkovnice, obrázky, závěsné kapsáře na časopisy, paravány , ale i obaly na knihy či brýle – to vše může být vytvořeno ve stylu patchworku.
Lucie Sýkorová
Foto: Freshome.com
Publikováno: 21. 5. 2014, Autor: