reklama

Jak na pěstování orchideje Phalaenopsis aneb 7 rad pro pěstitele začátečníky

Zimní královnou pokojových rostlin je bezesporu atraktivní a dlouze kvetoucí orchidej Phalaenopsis (česky můrovec). Orchideje vyžadují zvláštní péči, nicméně můrovec patří k nejodolnějším druhům. Jde o teplomilnou rostlinu, které vyhovují pokojové teploty. Vyžaduje vlhčí vzduch a rozptýlené světlo. Tady je 7 rad na pěstování orchideje Phalaenopsis pro pěstitele začátečníky.

7 rad pro pěstování orchideje Phalaenopsis (česky můrovce)

  • Orchidejím obecně vyhovuje kvalitní propustný a vzdušný substrát, který má nižší množství živin.
  • Vzdušné kořeny se mohou dostat na povrch květináče, což rostlině nijak neublíží, ale naopak světlo a vzduch orchidejím vyhovují. Na rozdíl od jiných druhů květin dokonce velmi ocení průhledné květináče.
  • Květináč s orchidejí umístěte nejlépe k východně orientovanému oknu. Vyvarujte ji přímému vlivu slunečních paprsků, které by rostlinu nenávratně poškodily.
  • Rostlině prospívá každodenní rosení odstátou vodou. Pro vyšší vlhkost vzduchu můžete do místnosti umístit misku s vodou.
  • Orchideje nezalévejte klasickým způsobem – přílišné množství vody vede k uhnívání jejich kořenů. Osvědčeným způsobem zavlažování orchidejí je následující postup: květináč ponořte na půl hodiny do nádoby s vodou (nejlépe měkkou a odstátou) a hnojivem. Nechte květinu, aby načerpala dostatečné množství vody a poté ji nechte důkladně okapat. Tento postup opakujte jednou za 14 dní.
  • Orchideje vyžadují pravidelné hnojení a ideální jsou hnojiva určená přímo pro ně. Během květu přihnojujte se zálivkou a po odkvětu jednou měsíčně.
  • Po odkvětu neodstraňujte celý stonek rostliny, ale odřízněte jej zhruba ve spodní třetině. Často na něm totiž vyraší nový a znovu vykvete.
Vzdušné kořeny orchideje se mohou dostat na povrch květináče, což rostlině nijak neublíží, ale naopak světlo a vzduch ocení
i (Zdroj: istock.com)
Vzdušné kořeny orchideje se mohou dostat na povrch květináče, což rostlině nijak neublíží, ale naopak světlo a vzduch ocení

Publikováno: 3. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce