reklama

Patinování starého kufru: Vintage styl dnes letí!

Vintage styl dneska zkrátka letí, protože symbolizuje starou osvědčenou kvalitu, která s přibývajícími léty zraje jako dobré víno. Ostatně původně se pojmem vintage označovalo právě výběrové víno. Paní Věra Horáková z Kroměříže prozradila Láďovi Hruškovi, jak si z nostalgických kousků, které se ukrývají na půdě či ve sklepě a které nemáte to srdce vyhodit, udělat designové vintage doplňky do bytu. Navíc je to jednoduché!

Vintage styl je in, pusťte se do tvoření (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Co je na patinování starého kufru potřeba

  • starý kufr
  • vintage medium
  • bílá akrylová barva (matná)
  • smirkový papír
  • štětce, válečky
  • papírové ubrousky s vhodnými motivy
  • decoupage lepidlo
  • podlahový lak
  • hnědá akrylová barva
Paní Věra prozradila Láďovi, jak si ze starých věcí udělat designové vintage doplňky do bytu
Paní Věra prozradila Láďovi, jak si ze starých věcí udělat designové vintage doplňky do bytu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak při patinování starého kufru postupujeme

1. krok: starý kufr natřeme vintage mediem

Pokud má kufr tmavý podklad, můžeme ho rovnou celý natřít vintage mediem, což je speciální tekutina, která nám udělá pod svrchní bílou barvou pěknou mezivrstvu s vintage efektem. Tato zázračná vodička je běžně dostupná ve výtvarných potřebách či v papírnictví. Necháme ji zaschnout a poté natřeme kufr matnou bílou akrylovou barvou a opět necháme zaschnout.

Nejprve kufr natřeme vintage mediem
Nejprve kufr natřeme vintage mediem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

2. krok: rohy i plochy kufru zbrousíme smirkem

Potom pomocí smirkového papíru zbrousíme rohy a částečně i plochy, na kterých chceme docílit zdání „ošuntělosti“. Jde to případně i bez této vodičky, ale potom je nutno přitlačit při smirkování nebo si vzít na pomoc brusku.

Rohy i plochy zbrousíme smirkovým papírem
Rohy i plochy zbrousíme smirkovým papírem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

3. krok: kufr ozdobíme technikou decoupage

Vzory naneseme na kufr technikou decoupage neboli ubrouskové metody. Z ubrousku vystřihneme motiv a necháme si jen nejtenčí svrchní vrstvu s obrázkem, který na kufr přilepíme speciálním lepidlem na ubrouskovou techniku. Je to transparentní, průhledné lepidlo, které se nanáší shora. Rozetřeme ho po obrázku ze všech stran a necháme zaschnout. Na závěr celé dílo zafixujeme bezbarvým lakem, resp. vodou ředitelným podlahovým lakem, abychom mohli kufr používat.

Patinování starého kufru: kufr ozdobíme technikou decoupage
Patinování starého kufru: kufr ozdobíme technikou decoupage (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Podobně můžeme zdobit například dřevěné kuchyňské náčiní jako vařečky, kvedlačky, válečky apod. Nádobí je ovšem zpravidla v přírodním stavu, a tak ho musíme nejprve natřít tmavou barvou, stačí ovšem jen okraje nebo místa, kde chceme mít patinu. Další postup je stejný jako u výše uvedeného patinování kufru.

Ze starých zavařovaček si vyrobte stylové kořenky:

Publikováno: 16. 2. 2022, Autor: Láďa Hruška, Profil autora: Láďa Hruška