Patinování starého kufru: Vintage styl dnes letí!

Vintage styl dneska zkrátka letí, protože symbolizuje starou osvědčenou kvalitu, která s přibývajícími léty zraje jako dobré víno. Ostatně původně se pojmem vintage označovalo právě výběrové víno. Paní Věra Horáková z Kroměříže prozradila Láďovi Hruškovi, jak si z nostalgických kousků, které se ukrývají na půdě či ve sklepě a které nemáte to srdce vyhodit, udělat designové vintage doplňky do bytu. Navíc je to jednoduché!

Co je na patinování starého kufru potřeba

  • starý kufr
  • vintage medium
  • bílá akrylová barva (matná)
  • smirkový papír
  • štětce, válečky
  • papírové ubrousky s vhodnými motivy
  • découpage lepidlo
  • podlahový lak
  • hnědá akrylová barva
Paní Věra Horáková z Kroměříže prozradila Láďovi Hruškovi, jak si ze starých věcí udělat designové vintage doplňky do bytu.
Paní Věra Horáková z Kroměříže prozradila Láďovi Hruškovi, jak si ze starých věcí udělat designové vintage doplňky do bytu. (Zdroj: archiv FTV Prima)

Jak při patinování starého kufru postupujeme

1. krok: starý kufr natřeme vintage mediem

Pokud má kufr tmavý podklad, můžeme ho rovnou celý natřít vintage mediem, což je speciální tekutina, která nám udělá pod svrchní bílou barvou pěknou mezivrstvu s vintage efektem. Tato zázračná vodička je běžně dostupná ve výtvarných potřebách či v papírnictví. Necháme ji zaschnout a poté natřeme kufr matnou bílou akrylovou barvou a opět necháme zaschnout.

Patinování starého kufru: nejprve kufr natřeme vintage mediem
Patinování starého kufru: nejprve kufr natřeme vintage mediem (Zdroj: archiv FTV Prima)

2. krok: rohy i plochy kufru zbrousíme smirkem

Potom pomocí smirkového papíru zbrousíme rohy a částečně i plochy, na kterých chceme docílit zdání „ošuntělosti“. Jde to případně i bez této vodičky, ale potom je nutno přitlačit při smirkování nebo si vzít na pomoc brusku.

Patinování starého kufru: rohy i plochy zbrousíme smirkem
Patinování starého kufru: rohy i plochy zbrousíme smirkem (Zdroj: archiv FTV Prima)

3. krok: kufr ozdobíme technikou découpage

Vzory naneseme na kufr technikou découpage neboli ubrouskové metody. Z ubrousku vystřihneme motiv a necháme si jen nejtenčí svrchní vrstvu s obrázkem, který na kufr přilepíme speciálním lepidlem na ubrouskovou techniku. Je to transparentní, průhledné lepidlo, které se nanáší shora. Rozetřeme ho po obrázku ze všech stran a necháme zaschnout. Na závěr celé dílo zafixujeme bezbarvým lakem, resp. vodou ředitelným podlahovým lakem, abychom mohli kufr používat.

Patinování starého kufru: kufr ozdobíme technikou découpage
Patinování starého kufru: kufr ozdobíme technikou découpage (Zdroj: archiv FTV Prima)

Podobně můžeme zdobit například dřevěné kuchyňské náčiní jako vařečky, kvedlačky, válečky apod. Nádobí je ovšem zpravidla v přírodním stavu, a tak ho musíme nejprve natřít tmavou barvou, stačí ovšem jen okraje nebo místa, kde chceme mít patinu. Další postup je stejný jako u výše uvedeného patinování kufru.

Související k tématu