Nejen my v Čechách neustále bojujeme s nedostatkem prostoru v bytech. Stejně jsou na tom i Švédi. Ceny tamních bytů jsou velmi vysoké, a proto se jejich majitelé s pomocí architektů snaží o maximální využití obytné plochy v malých bytech. Pojďte s námi na návštěvu do švédské garsonky, které vévodí červená barva.
Při zařizování malých bytů nejde jen o maximální využití obytné plochy, jak už jsme se zmínili, protože zaplnit 20 metrů čtverečních nábytkem je naprostá hračka. Jde také o tom, aby se zachovala vzdušnost bytu, aby nepůsobil stísněně. Byt musí odpovídat potřebám majitele, klást důraz na soukromí a na co se nesmí zapomenout je, umožnit jakousi volnost pohybu. Protože pokud se na každé cestě do kuchyně a zpět budete muset vyhnout sedačce, židli, stolečku s květinou a pelíšku pro psa, pak brzy budete stát před problémem. Buď něco rozbijete, způsobíte si zranění a nebo budete se budete doma cítit nespokojení, což za čas může přerůst i ve hněv a sebelítost.
Eva Prokůpková, čtenářka Livingu nám napsala: Po rozvodu jsem se přestěhovala s pejskem do malého bytečku, protože jsem měla pocit, že více místa okolo sebe nepotřebuji. Odcházela jsem z více než 100 metrového bytu a dokonce jsem přestěhovala i některý nábytek. Neustále jsem se snažila byteček upravit a s nábytkem jsem často hýbala, ale ať jsem se snažila, jak jsem mohla, pořád jsem se něčemu vyhýbala. Za čas mě to začalo hodně vadit. Jsem společenský člověk, ale z důvodů toho, že jsem se nemohla volně pohybovat v bytě, jsem si nikoho nepozvala na návštěvu a po čase jsem se začala užírat představou, že žiji jak ve vězení. Určitě k tomu přispělo mé rozpoložení po rozvodu, ale nechápala jsem, jak schopná ženská, jako jsem já, která přebudovala vybydlený byt na nádherné, prosvětlené hnízdečko, jsem skončila zabarikádovaná v minibytě. Po pár sezeních s psychologem, jsem se podívala na celou situaci jinak. Vyházela jsem co nepotřebuji, přestavěla zbytek nábytku a od té doby je mi tam moc dobře.
Garsonka v červené, která má rozlohu 21 metrů čtverečních, je tedy ve Švédsku a je vhodná pro jednotlivce nebo pro mladý pár. Pro ložnici byl využit stropní prostor, cože je velmi oblíbené řešení v malých bytech s vysokými stropy. Byt těží z denního světla, procházejícího velkými okny, které opticky zvětšují pokoj. V bytě jsou opravdu jen ty nejnutnější věci. Rozhodně se nehodí pro ty, kteří mají rozsáhlé sbírky čehokoliv, nebo prostě jen rádi hromadí věci okolo sebe.
Máte-li doma vysoké stropy a nevíte, jak je využít – inspiraci najdete v článku Vysoké stropy – co s nimi?
Sabrina Harisová
Foto:digsdigs.com, design-remont.info
Publikováno: 25. 6. 2012, Autor: