reklama

Jak odstranit po večírku skvrny z koberce

Před vánočními svátky proběhl ve většině rodin velký úklid, ale jen málokomu naklizený byt vydržel až do nového roku. Vánoční oslavy a silvestrovské večírky ve většině domácností zanechaly menší či větší skvrny na kobercích. Víte, jak se jich zbavit?

Na znečištění reagujte pokud možno okamžitě! Nedejte materiálu příležitost, aby špínu absorboval. Znečištění nejlépe odsajte savou utěrkou. Koberec nikdy netřete. Než začnete s odstraňováním skvrn, zkontrolujte stálost barvy, a to na místě, které není vidět. Odstraňovač skvrn by se měl nanášet na bavlněný hadřík nepouštějící chlup. Pracujte vždy od vnějšího okraje skvrny do středu.

Jak odstranit po večírku skvrny z koberce
Jak odstranit po večírku skvrny z koberce (Zdroj: istockphoto.com)

Jak na vánoční a silvestrovské skvrny na koberci

  • Vosk ze svíček odstraňte nejprve nožem, a pak čistěte hadrem navlhčeným benzolem. Nakonec koberec vyčistěte vlažnou vodou.
  • Kávu odstraňte čistým hadříkem namočeným v roztoku terpentýnu a alkoholu, v poměru 1:1.
Kávu odstraňte čistým hadříkem namočeným v roztoku terpentýnu a alkoholu
Kávu odstraňte čistým hadříkem namočeným v roztoku terpentýnu a alkoholu (Zdroj: istockphoto.com)
  • Zvratky nejprve odstraňte papírovou utěrkou a skvrnu pak čistěte roztokem vody a octa, v poměru 1:1. Nechte 10 minut působit, pak dočistěte čistou vodou a vlhkost odsajte papírovou utěrkou.
  • Žvýkačku lze nejprve opatrně vytvrdit pomocí zmrazovacího spreje, poté rozmělnit kladivem a zbytky vysát.
  • Čokoládu, omáčku a jinou mastnotu nejlépe odstraníte benzolem nebo benzenem a poté čistou vlažnou vodou. Nakonec vlhkost odsajte papírovou utěrkou.
  • Červené víno nejprve odsajte papírovou utěrkou (nikdy netřete, pouze tupujte a odsávejte). Pak skvrnu potřete citronem a vyčistěte vlažnou vodou. Můžete skvrnu také posypat solí, poté propláchnout vodou a opět odsát papírovou utěrkou.
Červené víno nejprve odsajte papírovou utěrkou
Červené víno nejprve odsajte papírovou utěrkou (Zdroj: istockphoto.com)

Dejte pozor!

Ručně tuftované koberce z akrylu, ani ručně tkané koberce z vlny se nesmějí prát, jinak by mohlo dojít k poškození povrchové úpravy zadní strany z bavlny a speciálního lepidla na bázi přírodního kaučuku.

Publikováno: 28. 12. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce