Chcete ve svém bytě nějakou významnější změnu? Máte pocit, že vašemu bytu něco chybí? Nebojte se na první pohled možná radikálního zásahu, barevných stěn. Barvy nám pomohou vnuknout interiéru specifickou atmosféru, která plně odráží naše nálady a pocity. Navíc nám dovolují pohrát si s prostorem, který tak můžeme opticky prodloužit, rozšířit, či prosvětlit.
Největší plochou v bytě jsou stěny. Jejich barva proto do značné míry ovlivňuje vnímání prostoru, ale i to jak se v interiéru cítíme. Pomocí barevných stěn můžeme velice šikovně opticky manipulovat s prostorem, místnost můžeme opticky zvětšit či zmenšit, zvýšit či snížit, prozářit či ztlumit. Pokud jsme se rozhodli „obarvit“ stěny v již zařízeném interiéru, můžeme také pomocí různých odstínů jedné barvy zvýraznit pouze některé části bytu či kusy nábytku.
Výběr barevného odstínu se sice řídí určitými zásadami, ale v prvé řadě bychom se měli řídit našimi pocity. Především jde přece o to, abychom se v interiéru cítili dobře. Některé z obecných zásad zde však uvedeme, protože nám mohou sloužit jako základní vodítko při výběru barev.
Velká fotogalerie malování a barevných stěn
Obecně platí, že barvy stěn lze kombinovat. Vždy bychom však měli dbát na to, aby jejich odstíny byly v souladu s ostatními bytovými doplňky a zařízením. Mějme vždy na paměti zásadu, že méně je více. V jednom prostoru je vhodné kombinovat nejvíce 2-3 barvy včetně barev nábytku a doplňků. Záleží vždy na konkrétních odstínech jednotlivých barev. Pro inspiraci uvádíme příklady některých možných kombinací. K modré stěně se např. jako doplňková barva hodí žlutá, okrová, oranžová nebo červená; ke světle zelené červená, žlutá, oranžová, bílá, hnědá, ale i modrá. Pokud budeme chtít doplnit tyrkysovou, volíme např. modrou, bílou a žlutou.
Velmi světlé pastelové odstíny opticky zvětšují a rozjasňují místnost. Naopak syté barvy prostor zmenšují. Syté barvy doporučujeme použít především v menší ploše, zejména do míst, kde chceme zvýraznit nějaký zajímavý interiérový prvek (např. niku). Tmavší zadní stěna místnost zkracuje, tmavší boční stěny ji naopak prodlužují.
Barevný strop prostor opticky snižuje. Místnost bude naopak působit vyšší a uzavřenější, pokud použijeme na boční a zadní stěnu tmavší barevný odstín.
A jak na nás jednotlivé barvy působí? Jednotlivé barvy a jejich odstíny ovlivňují i naši psychiku, schopnost soutředit se, relaxovat, mohou mít vliv i na naši chuť k jídlu. Jak s nimi tedy v interiéru zacházet? Obecně platí, že teplé barvy prostor pocitově proteplují a měli bychom je používat v místnostech orientovaných na sever a západ, studené barvy nám naopak pocitově odleví od horka v letních měsících a měli bychom je využívat v místostech orientovaných směrem na jih a východ. Barvy, které mají vliv na naše soustředění bychom měli používat v pracovních zónách, barvy podporující uvolnění, v zónách relaxace. Barvy, které podporují proudění energie pak ve společenských prostorách bytu.
♣Modrá: uvolňuje, uklidňuje, podporuje soustředění. Je vhodná do dětského pokoje či pracovny, v jemnějším odstínu pak do ložnice, zejména pokud je orientována jižním směrem.
♣Broskvová/oranžová: místnost proteplí a pocitově prosvětlí, sytější odstíny pulsují energií a mohou působit až agresivně. V sytějších odstínech je vhodná zejména do společenské zóny bytu, kde podporuje komunikaci, ve světlejších odstínech se hodí do místností orientovaných na sever (do jídelny i do ložnice).
♣Světle zelená: uvolňuje napětí a zvyšuje pozornost, má zklidňující účinky na oči. Hodí se zejména do pracovních prostor a zón odpočinku, do dětského pokoje či ložnice.
♣Okrová/světle hnědá/krémová/růžová: tyto barvy v nás navozují pocit klidu a pohodlí. Hodí se zejména do kuchyně a jídelny, kde chceme navodit pohodlnou domáckou atmosféru. Stejně tak je vhodné použít některou z těchto barev do chodby či na schodiště, kde pocitově rozšiřují a rozjasňují stísněné prostory.
Pokud se rozhodneme zaexperimentovat si v bytě s barvami, můžeme použít kvalitní a již namíchané barvy nejrůznějších odstínů, které jsou na trhu. Chcete-li odstín zjemnit, stačí přidat bílou. Navíc někteří výrobci moderních barev slibují bezchybné pokrytí stěn bez šmouh a kocourů, ať už pracujeme se štětcem nebo válečkem. Podle přiloženého návodu si průměrně zručný člověk zvládne vymalovat sám.
A ještě jedna rada na závěr. Při nákupu barev bychom měli mít na paměti následující věc. Malý barevný vzorek v prodejně působí vždy trochu jinak než finální výsledek na velké ploše. Na stěně vyzní barva většinou o odstín tmavší.
Text: Alice Nováková
Foto: dulux.co.uk, styleathome.com, flatideas.com, thedecorologist.com, templerinteriors.com, afaeryorchardproject.blogspot.co.uk, hello-ideas.com, comfyhomey.com, kakonged.com, hgtv.com, interiordir.com, wallpaperstock.net, amazinginteriordesign.com
Publikováno: 15. 8. 2013, Autor: