reklama

Slunce a teplo, obojí příjemné, ale – co s tím, když je ho moc?

Po zimě vždy přijde jaro, kdy jsme celí lační nachytat co nejvíce slunečního tepla a energie. Zanedlouho však se vzrůstající silou tepla a oslňujícími paprsky zatoužíme se před sluncem schovat, popřípadě ho pustit jenom tam, kde je nám to ještě příjemné. Za tímto účelem můžeme použít rozmanité prostředky. Tento článek je zde proto, aby jste si mohli udělat alespoň částečný přehled, jaké možnosti a kde Vám mohou stínící prostředky nabídnout.

Markýzy

Pro zastínění otevřených prostranství a balkónů se používají sklopné markýzy, nebo výsuvné markýzy. Sklopné markýzy jsou ideální pro použití na malých balkonech a před okny, výborně nám zastíní i velmi nízko postavené slunce. Jsou tvořeny válcem v horní části, na kterém je navinuta látka a sklopnými rameny s předním profilem, které v průběhu svého pohybu vytahují látku ven. Látka může být v zataženém stavu viditelná, nebo lépe, zakryta kazetou, která ji chrání před deštěm, prachem atd. Výsuvné markýzy používáme na větších terasách, dokáží nám zastínit skutečně velikou plochu. Jejich maximální rozměry mohou být až zhruba 14 m na šíři a 4-5 m výsun dle typu a výrobce. Nedoporučujeme markýzy nakupovat bez montáže, ale vždy pouze u firem, které mají s montáží těchto markýz zkušenosti. Právě díky jejich veliké ploše jsou totiž velmi náročné na správnou montáž a v případě uvolnění ze zdi a spadnutí, popřípadě i odlétnutí mohou napáchat velké škody a navíc je to i velmi nebezpečné. V souvislosti s tímto se doporučuje v případě markýz s motorovým pohonem použití automatiky na vítr. Jakoukoliv, i sebe-pevnější markýzu je nutno při prudkém větru zatáhnout, tato automatika se o to postará za Vás. Existují dva typy těchto automatik, první je klasická s vrtulkou, druhá je integrované otřesové čidlo umístěné přímo ve výsuvných ramenech. V tomto případě je měření daleko spolehlivější, neboť čidlo zachycuje přímo pohyb markýzy ve větru.

Co se týče montáže, je možné markýzy montovat čelně do zdi, stropně,na krokve, lze je dokonce namontovat i do zdi se zateplením, kde se používají podložky do vyříznutého otvoru v zateplení, nejlépe z tvrzeného dřeva, které zabrání vytvoření tepelného mostu a umožní pevné uchycení. Při výběru dodavatele doporučujeme ujistit se, zda markýzy montuje pomocí chemických kotev, které zaručují dostatečně pevnou montáž například i v dutých cihlách a také zda pro uchycení do zdi používá nerezové závitové tyče, matky a podložky. U železných pozinkových se totiž může stát, že začnou reznout. Pevnost uchycení se pak snižuje a navíc Vám po fasádě může začít stékat rez, která se pak velmi obtížně odstraňuje.

Topení – velká inspirativní fotogalerie 

Jinak se dále výsuvné venkovní markýzy dají rozdělit na klasické bez krytu, markýzy se stříškou, polokazetové markýzy, které při zatažení zakryjí celou látku, vyjma výsuvných ramen a kazetové markýzy zakrývající při zatažení celou markýzu včetně ramen. Markýzy lze ovládat ručně klikou, v případě motorového pohonu tlačítkem, nebo pomocí dálkového ovladače. V případě markýzy s motorovým pohonem je motor umístěn přímo v těle markýzy (ve válci na kterém je navinuta látka) nikterak nezvětšuje rozměry markýzy a nemusíte se tedy obávat žádné nevzhledné motorové skříně.

A nemůžeme zapomenout na barvy, neboť markýzy nám mimo svůj funkční užitek přináší i zajímavý designový prvek. Látky je možno vybrat z cca 150 barev a vzorů, od jednobarevných, přes pruhované, různě žíhané, až po kresbu. Doporučujeme vybrat i barvu konstrukce markýzy, tak aby nám ladila s fasádou, popřípadě s dalšími prvky fasády, například s rámy oken, podbitím, nebo třeba s  venkovními žaluziemi, popřípadě s předokenními roletami. Zejména u polokazetových a kazetových markýz je konstrukce venkovní markýzy to jediné viditelné při zasunutí markýzy. Renomovaní výrobci markýz nabízí u vyšších typů markýz až 15 barev konstrukce v základní ceně, další barvy za příplatek.

Doplňky markýz
Mezi doplňky markýz patří modul pro změnu sklonu markýzy, popřípadě spouštěcí volán, díky nimž můžeme markýzu daleko lépe použít v závislosti na momentální poloze slunce. Navíc nám může zejména spouštěcí volán nabídnout zakrytí před případným nežádoucím pohledem sousedů. Modul pro naklápění je nutné ovládat ručně pomocí kliky, spouštěcí volán lze ovládat i tlačítkem, nebo dálkovým ovládáním.
Dále můžeme vyjmenovat světelnou lištu přichycenou ke konstrukci markýzy, která nám přinese nejenom příjemné osvětlení ve večerních hodinách, ale také světelné kužely, které toto osvětlení vytváří na přilehlých stěnách. Vzniklý efekt je velmi zajímavý a dá se svým exklusivním nádechem přirovnat například k osvětlení bazénů.
Pro chladnější večery je vhodné markýzu též doplnit o tepelný zářič, který se nám postará o příjemné klima a můžeme si tak užít příjemný pobyt venku mnohem déle.
A na závěr povídání o sklopných a výsuvných markýzách ještě jedna dobrá zpráva pro lenivce :-), kteří nemají zajištěn přívod elektřiny pro markýzu a přesto by si rádi nenechali ujít komfort dálkového ovládání.
Není problém i dodání markýzy s napájením motoru solární energií, včetně dálkového ovládání a automatiky na vítr.

 

Speciální typy markýz
Obzvláště v místech, kde by bylo velmi náročné, popřípadě technicky nemožné instalovat standardní výsuvnou nebo sklopnou markýzu je možné použít například vějířovou markýzu. Tato markýza se uchycuje pouze v jednom bodě a její ramena se rozvíjejí podobně jako vějíř. Vzhledem k tomu, že se všechna váha a popřípadě i tlak větru soustředí do jediného bodu, je nutné extrémně pevné uchycení, ještě více dimenzováno, než u jiných typů markýz. Automatika na vítr je zde při velkých rozměrech v podstatě neopomenutelná. Markýza může mít až tři motory, z kterých jeden markýzu rozvíjí a zavírá, druhý otáčí a třetí motor mění její sklon. Manuální ovládání je u těchto markýz v případě menších rozměrů také možné. Je to opět velmi atraktivní prvek domu. I cena takovéhoto prvku je však velice „atraktivní“.

 

Další speciální typ markýzy je tvořen z válce umístěného v prostoru, ze kterého se na obě strany přes kladky odvíjí látka. Markýza je ukotvena ve dvou bodech, a ve dvou bodech kolmo k rovině markýzy se uchycují kladky, přes které se cípy látky vytahují lankem. Tyto body jsou buď volně v prostoru uchyceny do nosných sloupů, nebo ke zdi domu, či jiné vhodně umístěné konstrukci. Tato markýza je mimo jiné velmi oblíbena u architektů pro její elegantní vzhled. Markýza je poháněna motorem a dají se s ní zastínit v jednom kuse plochy až 65 m2 !.

 

Markýzy pro stínění zimních zahrad
Další samostatnou kapitolou jsou markýzy pro zastínění zimních zahrad.
Každý, kdo již měl zimní zahradu jistě potvrdí, že jakmile se venkovní teploty na jaře jenom trochu zvýší, je zimní zahrada vzhledem k velice vysoké teplotě téměř neobyvatelný prostor. Dokonce i rostliny pro které jsou tyto zahrady zřizovány v tomto prostředí strádají. Většinou je nejdříve snaha tyto prostory zastínit zevnitř, což však má pouze minimální účinek na snížení teploty uvnitř. Markýzy pro stínění zimních zahrad jsou v tomto případě ideální, jelikož teplo zadrží ještě před jeho vniknutím do interiéru a díky tomu opravdu účinně sníží teplotu. Při použití perforované látky SOLTIS je dokonce zachován i pohled ven. Barvy a typy látek jsou shodné s výsuvnými a sklopnými markýzami, často se používá i zmíněný SOLTIS. Barvu konstrukce renomovaní výrobci nabízejí v jakékoliv barvě ze vzorníku RAL (cca 200 barev) v základní ceně! Konstrukce markýzy tak dokonale splyne s barvou profilů konstrukce zimní zahrady.
Pro řízení markýzy je možné použití automatiky, například německého výrobce WAREMA – WISOTRONIC, která díky čidlům na slunce, vítr, popřípadě i díky vnějším a vnitřním teplotním čidlům, čidlům na vlhkost a déšť zcela samostatně řídí sluneční clony tak, aby bylo dosaženo Vámi požadované klima. I v tomto případě můžete markýzu ovládat manuálně příslušným ovládacím prvkem.
Markýzy pro stínění zimních zahrad mohou být dokonce i v atypických tvarech.
Pro zastínění bočních stěn zimních zahrad můžeme použít venkovní žaluzie, předokenní rolety, nebo:

 

Jedná se o markýzy, které jsou většinou tvořeny boxem umístěným nahoře (je možné jej umístit i pod fasádu), ze kterého se odvíjí látka směrem dolů. Látka je zajištěna před působením větru buď vodící lištou, nebo strunou, přesto je vhodné je v případě motorového pohonu opatřit automatikou na vítr. Látky se používají buď stejné, jako u výsuvných markýz opatřené protiplísňovou, vodu odpuzující impregnací, nebo již zmíněná perforovaná látka SOLTIS, popřípadě SCREEN, které nám umožňují i pohled ven. V případě látek SOLTIS, nebo SCREEN je vhodné je doplnit ještě vnitřní clonou, například rolety, žaluzie, nebo závěsy, jelikož je večer při rozsvícených světlech vidět do interiéru.
Fasádní markýzy a markýzolety je vhodné použít zejména u velkých prosklených ploch, protože nám opět v letních měsících zabraňují v přehřívání interiérů. Používají se i na standardních oknech a prosklených dveřích.
Markýzolety mají podobnou konstrukci jako fasádní markýzy, s tím rozdílem, že se v určitém bodě látka přes sklopná ramena oddálí od fasády, díky čemuž se můžete z oken vyklonit i při stažené markýze. Je to v podstatě kombinace mezi fasádními a sklopnými markýzami a používají se zejména u vysokých oken ve vyšších patrech. Jsou oblíbené, zejména mezi architekty i proto, že díky rozmanitosti barev látek mohou krásně splývat, nebo naopak kontrastovat s fasádou, nebo dalšími prvky vnějšku domu.
Za podobným účelem jako fasádní markýzy a markýzolety se využívají:

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie ještě stále bohužel nejsou tolik rozšířeny jako třeba předokenní rolety. Přesto si plně zaslouží naší pozornost. Oproti předokenním roletám nám nabízí mnohé výhody. Díky naklápěcím lamelám jimi lze daleko lépe regulovat prostup světla a pohled ven. Jejich maximální plocha je až 24 m2 na jednu žaluzii. Dělí se jednak podle typu lamel, na žaluzie s lamelami profilu C se zahnutím na okrajích (tzv. zapertlované), běžně jsou v nabídce 60 a 80 mm, potom lamely profilu Z, také zvané zatemňující, jelikož díky profilu lamel a těsnícím gumičkám lépe zabraňují průniku světla, běžně ve velikostech 70 a 90 mm. Jako třetí typ se používají opět lamely s C – profilem, avšak bez zapertlování. Díky tomuto profilu je balík lamel žaluzií po vytažení podstatně nižší, než u ostatních žaluzií. Tyto lamely lze dodat 50,60,80,100 a 150 mm.
Lamely mohou být také perforované, nebo se speciální povrchovou úpravou podobnou zrcadlu, které v převrácené poloze zastíní od přímého slunečního světla a přitom odražené sluneční paprsky posílají na strop místnosti, který tímto rafinovaným způsobem osvětluje interiér. Ovšem již ne tak oslnivě, jako kdyby světlo proniklo přímo bez žaluzií. Další speciální provedení jsou venkovní žaluzie s dvojitým závěsem, kdy lze horní a dolní část žaluzie naklápět nezávisle na sobě. Díky tomu můžeme například zastínit monitory počítačů, popřípadě televizor odstínit od přímého světla, horní otevřenou částí lamel naopak proniká světlo do místnosti.
Dále se žaluzie vyrábí pro zajištění lamel ve větru s vedením pomocí struny, vodící lišty, a také lze dodat vedení pomocí samonosné zpevněné vodící lišty, která drží celou žaluzii včetně horní lišty.
Pro zakrytí balíku lamel při stažení žaluzií se používají krycí plechy, lze je vybrat v jakékoliv barvě ze vzorníku dle RAL K7. Pokud budete chtít balík lamel zcela schovat i bez krycích plechů, je možné pro žaluzie ve spolupráci se stavební firmou vytvořit kapsu pod omítkou.
Dalším poměrně novým typem jsou venkovní žaluzie s vlastním boxem podobným jako u předokenních rolet, nebo žaluzie s vlastním boxem umístěným nad okenními nebo dveřními rámy určeným výhradně pro zaomítání. Balík lamel je v tomto případě po stažení opět schovaný pod fasádou.
Oba poslední zmíněné typy je dokonce možné dodat včetně integrované sítě proti hmyzu.
Venkovní žaluzie se vyrábí i v atypických tvarech. V tomto případě se používají výhradně ploché lamely a vedení nerezovou tyčí, nebo strunou.

V tomto článku jsme ukázali pouze část širokého rejstříku produktů stínící techniky, zcela jsme vzhledem k rozsahu opomenuli např. nejenom předokenní rolety, posuvné nebo otočné fasádní panely, které začínají být v poslední době velice populární, ale i všechny interiérové stínící prvky, jako například  horizontální žaluzie, vertikální žaluzie, rolety, plisé žaluzie. Soustředili jsme se na venkovní typy stínění, jelikož povědomí o nich u nás není zdaleka tak veliké, jako o interiérových stínících produktech. Také kvůli tomu, že venkovní typy stínění nám v letních dnech nesrovnatelně více zabraňují v pronikání tepla do interiéru, což je jejich velmi důležitá a často nedoceněná vlastnost.

Věříme, že i tak byl pro Vás tento článek přínosem, a o dalších produktech snad příště ????
Jako bonus a poděkování pro ty, kteří jste dočetli až do konce je zde link pro stažení simulátoru pro zastínění pomocí markýz, díky němuž si můžete ještě před koupí markýzy sami vyzkoušet, jaké rozměry, sklon atd. jsou pro Vás ideální. Simulátor stínění  ;  návod
 
Tomáš Kučera
SUN Professionals s.r.o.

Firma se zabývá stínící technikou a nabízí snad nejkomplexnější výběr stínící techniky v  naší republice, spolupracuje a je partnerem renomovaných zahraničních firem. Krédem firmy je – profesionalita, jak je i uvedeno již v názvu firmy .

Zdroj: archiv redakce zastoupení firmy WAREMA

Zdroj: archiv redakce

 

Na Zájezdu 5/1935
101 00, Praha 10
Tel.: +420 241 400 491
GSM: +420 608 975 005
Fax: +420 267 312 354
ICQ: 104 783 749
SKYPE: sunprof

IČ: 27159884
DIČ: CZ27159884

Publikováno: 22. 5. 2006, Autor: