reklama

Ticho léčí aneb 6 tipů, jak udělat ze svého domova oázu klidu

Hlasitá hudba, provozní hluk linoucí se od myčky z kuchyně nebo pračky z koupelny, výskající děti v dětském pokoji. Zvuky na nás útočí prakticky ze všech stran. Chcete si doma zajistit ticho, které je v současnosti nedostatkovou komoditou? Přinášíme vám 6 tipů, jak ze svého domova můžete udělat oázu klidu. Protože ticho léčí!

Ticho léčí: jak zavírat dveře tiše 

Stalo se vám, že jste zabrali za kliku a při otevření dveří se ozval nepříjemný vrzavý zvuk? Nebo vás vylekalo hlasité bouchnutí dveřního křídla? Magnetický zámek umožňuje s dveřmi manipulovat tiše, bezpečně a pohodlně. „U magnetického zámku pro polodrážkové i bezpolodrážkové dveře se střelka vyklápí až ve chvíli, kdy dojde k zavření dveřního kompletu. Dveře proto není nutné zavírat klikou, ale stačí je pouze přistrčit. Při dosednutí dveří do zárubně střelka automaticky a tiše zajede do protiplechu,“ vysvětluje Roman Ulich, designér M&T. Díky tomu, že v otevřeném stavu není střelka vůbec vidět, tak kromě tichosti a snadné manipulace magnetický zámek snižuje riziko poranění při neopatrném pohybu v blízkosti dveří.

Ticho léčí: magnetický zámek umožňuje s dveřmi manipulovat tiše, bezpečně a pohodlně
Ticho léčí: magnetický zámek umožňuje s dveřmi manipulovat tiše, bezpečně a pohodlně (Zdroj: archiv M&T)

Ticho léčí: tichý doraz posuvných dveří

V posledních letech jsou moderní posuvné dveře, jejichž otevírání a zavírání nemusí být pouze pohodlné, plynulé a hladké, ale i velmi tiché. Umožňuje to tzv. tichý doraz, což je mechanismus, který dveře sám tiše dovře. „Princip tichého dorazu je založen na dvou tlumičích umístěných proti sobě. Jakmile s dveřmi začnete manipulovat, tlumič se zaktivuje a spolu s ním působí k dovření dveří pružinka jako tažná síla,“ říká pan Petr Paksi z J.A.P. Tichý doraz může být instalován i u dveří dvoukřídlých nebo dveří celoskleněných. Výhodou je také to, že se dá nainstalovat dodatečně.

Ticho léčí: princip tichého dorazu je založen na dvou tlumičích umístěných proti sobě
Ticho léčí: princip tichého dorazu je založen na dvou tlumičích umístěných proti sobě (Zdroj: archiv J.A.P.)

Ticho léčí: jak dveře zarazit či přidržet

Nebaví vás už poslouchat rány, které se ozvou pokaždé, když neopatrně otevřete dveře a ony narazí do zdi? Nehledě na to, že klika postupem času udělá nevzhledný důlek do zdi. Přitom řešení je tak jednoduché! Už dávno se nedělají zarážky či přidržovače dveří, které by „jen“ sloužily svému účelu. Naopak! Můžete si vybrat zarážku, která bude ladit nejen s dveřním kováním, ale i s vzhledem vašeho domova. Tichému otevírání dveří, a to i v momentech neopatrnosti, vám pak nebude nic bránit.

Ticho léčí: dveřní zarážka může ladit nejen s dveřním kováním, ale i s vzhledem vašeho domova
Ticho léčí: dveřní zarážka může ladit nejen s dveřním kováním, ale i s vzhledem vašeho domova (Zdroj: archiv M&T)

Ticho léčí: bezhlučné zásuvky a dvířka

Pokud si potrpíte na ticho, vyzkoušejte u nábytku systém Soft-closing. „Jde o systém speciálních tlumičů, který je určen pro tiché a absolutně bezhlučné dovření zásuvek nebo dvířek. Tlumiče dvířka či zásuvky zbrzdí a zajistí jemné zavření,“ říká ing. Petr Blažek ze společnosti Dřevojas. Starosti spojené s nepříjemným drhnutím a hlasitým dovíráním zásuvek můžete klidně hodit za hlavu.

Ticho léčí: tlumiče nábytková dvířka či zásuvky zbrzdí a zajistí jemné zavření
Ticho léčí: tlumiče nábytková dvířka či zásuvky zbrzdí a zajistí jemné zavření (Zdroj: archiv Dřevojas)

Ticho léčí: jak nechat hluk za okny

Jestliže to myslíte s tichem vážně, rozhodně byste neměli opomenout výběr správných oken, které zajistí, že se skrze ně k vám domů nedostanou žádné nepříjemné venkovní hluky a ruchy. „Díky vhodné kombinaci materiálů a rámové konstrukce dovedou plastová okna Progress utlumit například hluk projíždějících aut nebo ruch nočního života. Umožňuje jim to posílená rámová konstrukce z materiálu RAU FIPRO® a použití oboustranného zasklení zvukově-izolačními lepenými skly, díky čemuž mohou okna dosáhnout útlumu hluku 47 decibelů,“ prozrazuje ing. Miroslav Culka z společnosti Dafe-Plast.

Ticho léčí: díky vhodné kombinaci materiálů a rámové konstrukce dovedou plastová okna utlumit hluk
Ticho léčí: díky vhodné kombinaci materiálů a rámové konstrukce dovedou plastová okna utlumit hluk (Zdroj: archiv DAFE-PLAST)

Ticho léčí: tlumení maxi oken

Okouzlila vás krása posuvně-zdvižných dveří, ale máte strach z náročné a hlasité manipulace s jejich obrovskými a těžkými křídly? Se zavíracím mechanismem comfort close nemusíte mít obavy. Před dosažením závěrné hrany dveří přibližně na vzdálenost šířky dlaně systém dveřní křídlo automaticky zpomalí a bezpečně a tiše zatáhne do polohy zavření. Nemusíte se tak vůbec obávat prudkých a hlasitých nárazů, které by navíc mohly dveře při zavírání poškodit.

Ticho léčí: se zavíracím mechanismem comfort close se tak vůbec obávat prudkých a hlasitých nárazů
Ticho léčí: se zavíracím mechanismem comfort close se tak vůbec obávat prudkých a hlasitých nárazů (Zdroj: archiv DAFE-PLAST)

Publikováno: 21. 12. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce