Minimalismus je oblíbeným uměleckým směrem, který už téměř šedesát let využívají nejen umělci, ale také architekti a interiérový designéři. Jeho hlavním lákadlem pro využití v interiéru je bezpochyby jeho prostota, střídmost materiálů, čistota linií a vzdušnost, které do prostoru vnáší.
Důvodů, proč si lidé tento moderní styl oblíbili, je hned několik. V praktickém životě minimalismus ocení ti z vás, kteří nemají rádi místnosti přecpané dekoracemi, nekonečné utírání usazeného prachu ve špatně dostupných místech a neustálé uhýbání se věcem a nábytku v bytech s menší rozlohou.
Jak začít?
Interiér vybavený v duchu minimalismu se obejde bez nadbytečných dekoračních „nezbytností,“ jako jsou například různé knihovničky, poličky či křesílka. Minimalismus v interiéru se ale ovšem zbavuje také všech záclon, ubrusů a koberečků. Místo nich soustředí svou pozornost především na použití opravdu kvalitních materiálů včetně prvotřídních podlahových krytin i nábytkových kousků. Vše, co je v minimalistickém interiéru užito, by mělo být tedy funkční i vysoce stylové.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Minimalismus v interiéru
Tento styl se rozhodně nehodí pro každého a ani do všech interiérů. Přesto jej mohou aspoň částečně uplatnit i fanoušci odlišných stylů. Minimalismus se totiž hodí všude tam, kde je hlavní důraz kladen na účelné zařízení, jednoduché vybavení a čistotu. Typickým příkladem je kuchyň. Základem minimalismu v kuchyni je zakomponování všech elektrospotřebičů včetně mikrovlnné trouby či myčky, pracovní desky i dřezu do jediného společného kusu nábytku. A vytvoření multifunkčního vybavení, kdy můžete kuchyňský kout využít stejně dobře k vaření jako k podávání večeře.
Minimalistický obývací pokoj
A jak tedy navrhnout místnost, ve které obvykle minimalismus nedominuje? Opět je třeba řídit se stejným principem – minimum nábytku a doplňků a naopak maximum volného prostoru. Základem v minimalisticky zařízeném obývacím pokoji by měla být jednoduchá pohovka, případně jedno nebo dvě křesla a konferenční stolek. Stolek by měl být především funkční a nepříliš velký. Veškerý nábytek by měl být bez ozdob. Pravidlem je také užití jen minima tohoto nezbytné, maximálně dvou nebo tří barev a tvarově co nejjednoduššího nábytku. Květinové vzory, proužky, ornamenty na tapetách nebo oblíbené suvenýry z dovolených sem rozhodně nepatří.
Základní atributy minimalistického interiéru
– jednoduchost a čistota – vyhýbejte se nadbytečným ozdobám a doplňkům
– prosté linie nábytku – ideální jsou geometrické tvary
– skutečně kvalitní materiály – hodí se dřevo, sklo, kov i kůže
Minimalismus se v posledních desetiletích proměnil, už není tak přísně strohý a nekompromisní. Do minimalistického interiéru dnes určitě patří také barvy, živé květiny i jedinečné umělecké solitéry. Přesto se minimalismus stále řídí heslem, že méně bývá někdy i více, a proto dává před kvantitou přednost kvalitě.
Klára Beščecová
Foto: Homedit.com, Youharez.com, Awesomehomedesign.blogspot.com, Interiorarcade.com, Homeinspiring.com, Indypad.com, Autocarbest.com, Genuinestyle.net, blog.jimcomptonhall.com, homecreat.com, wallpaperax.com, digsdigs.com, atomicbooks.blogspot.co.uk, dkorinteriors.com, letscolour.com, sniqi.com
Publikováno: 11. 8. 2016, Autor: