reklama

Dravci z akvária: Víte, které rybky se spolu snesou?

V akváriích se mnohdy můžeme setkat s druhy ryb, u kterých si na první pohled nejsme jisti, co jsou vlastně zač. Na některé výjimečné a dravé druhy se zaměříme společně s akvaristkou paní Dagmar Zíkovou.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mnohdy na dravé rybky můžete narazit v obchodech a nic zlého netuše, si je přinesete domů. Podobné ryby si však z vašich menších rybek mohou udělat chutnou svačinu. Také proto, že jejich rozměry v dospělosti přesahují akvária běžných rozměrů. Často jsme potom postaveni před nepříjemnou volbu. Dát ryby pryč, nebo vystěhovat protějšek z ložnice a místo druhé postele postavit větší akvárium. Ve většině případů mají tyto druhy zuby! A někdy i ostré zuby, takže při manipulaci v akváriu je dobré být ve střehu i přesto, že útok na člověka bývá téměř vždy obrannou reakcí, kdy ryba nemůže utéci.

Jsou i druhy, se kterými se sžijí

Některé druhy můžeme chovat i s běžnými rybami, je třeba jen dávat pozor na to, aby se jim nevešly do tlamy. Obecně platí, že to chce velké cichlidy, velké druhy teter, krunýřovce. Většinu těchto druhů lze snadno naučit na krmení z ruky. A umějí poznat svého majitele, dost často tam vzniká vazba, kdy ryba reaguje na konkrétního člověka.

V akváriu můžete chovat i dravé rybky
i (Zdroj: Prima FTV)
V akváriu můžete chovat i dravé rybky

Co dalšího mají něco společného

Všechny tyto druhy jsou masožravé, ale dají se naučit na běžnou rybí stravu, granule, mražené krmení a další. Ale maso je základ. Tyto druhy snesou běžnou akvarijní teplotu, tedy rozmezí od 23 do 26 stupňů, v tomto směru nejsou zvláště citlivé. Vzhledem k jejich způsobu stravování je nezbytná výkonná filtrace a pravidelná výměna vody. Většina těchto druhů také výborně skáče a někteří se umějí proplazit i velmi malou skulinou v krytu akvária, tam je velmi důležité mít akvárium dobře zajištěné, protože nedobrovolný pobyt na podlaze většinou nezvládnou, obalí se prachem z podlahy a uhynou.

Dravé rybky, které můžete chovat v akváriu

Arowana dvojvousá

Dorůstá ve volné přírodě velikosti 120 cm s maximální změřenou hmotností okolo 6 kg, loví hmyz, pavouky, ptáky tak, že vyskočí vysoko nad hladinu a sundá je z větve. Pro chov vyžaduje velkou nádrž. Mimořádně zajímavé je, že jikry nosí samec v tlamě a malé rybky někdy až 50 dní! Mláďata posléze plavou kolem něho a v případě nebezpečí šup do tlamy.

Hrotočelec ohnivý

Je to poměrně mírumilovná ryba. V přírodě dorůstá přes 1 m. Malé rybky může pokládat za kořist, je třeba ho chovat s rybami, co se mu nevejdou do tlamy. Je mimořádně krásný, originální.  Lze ho úspěšně naučit na krmení z ruky. Při krmení se postaví na ocásek a vystrkuje hlavu z vody. Dožívá se až 25 let. Jsou to velmi šikovní útěkáři, je potřeba mít nádrž dobře zavřenou, pokud nejsou ve vyhovujících podmínkách, mohou se snažit nádrž opustit.

Kostlín skvrnitý

Na naší planetě žije už od prvohor. Jeho příbuznému, žijícímu v Jižní Americe se říká aligátoří ryba. Dorůstá přes 1 m. Hodí se do opravdu velkých akvárií v řádech tisíců litrů.

Anténovec červenoocas

Mláďata jsou někdy nabízena v akvaristikách. Jenže z této překrásné rybičky vyroste sumec, který může v dospělosti dosáhnout až 180 cm a 80 kg.  Má obrovskou a širokou tlamu. Pokud se do vás zakousne, svými malinkými zoubky, doslova vám obrousí kůži. Jsou to překrásné a majestátní ryby, ale do běžných i velkých akvárií se nehodí, protože dokážou sežrat prakticky cokoli.

Publikováno: 20. 12. 2018, Autor: Oldřich Navrátil , Profil autora: Oldřich Navrátil