reklama

Čemeřice, vánoční hvězda a vánoční kaktus: Nejkrásnější květiny pro vánoční svátky

Květiny a rostliny vůbec, patří k Vánocům odedávna, přestože jsme právě v období hluboké zimy, kdy příroda tiše spí pod sněhovou peřinou.

Čemeřice

Z botaniky

Čemeřice je jednou z mála květin, které dokáží vykvést na vaší zahradě v zimě. Často vykvétá již kolem Vánoc, až do konce března. Roste v trsech, nejlépe v polostínu, ve středně vlhké půdě.

Nejkrásnější květiny pro vánoční svátky: Čemeřice
Nejkrásnější květiny pro vánoční svátky: Čemeřice (Zdroj: pixabay.com)

Původ

Tato rostlina pochází z oblastí severní Afriky a jižní a západní Evropy. V našich zahradách ji celkem běžně pěstujeme jako trvalku.

Zajímavost

Ve volné přírodě se u nás můžete setkat s čemeřicí černou. V zahradách se pěstuje její příbuzná, čemeřice nachová, která pochází ze Slovenska, na rozdíl od čemeřice černé nemá stálezelené listy a obsahuje glykosidy, které mohou způsobit při větších dávkách otravu.

O Vánocích

Čemeřice je jako tradiční vánoční květina rozšířená především v Anglii, Německu a Francii. V Anglii je nazývána „Christmas rose“, v Německu jí říkají „Weinachtsrose“ a ve Francii „Rose de Noël“.

Víte, že…

Podle legendy by měla být čemeřice dokonce svatá. Betlémská pastýřka šla do chléva, kde se narodil Ježíšek a chtěla mu přinést dárek. Neměla však co mu dát, a tak utrhla květiny, osvětlené paprskem světla. Prý to byla právě čemeřice.

Vánoční hvězda

Z botaniky

Rostlina je nápadná svými nádherně zbarvenými listeny, které tvoří zdánlivý květ. Ve skutečnosti však kvete velmi nenápadně. Květy jsou pouze malé žluté tyčinky ve středu růžice listenů. Při poranění rostlina roní lepkavé mléko.

Nejkrásnější květiny pro vánoční svátky: vánoční hvězda
Nejkrásnější květiny pro vánoční svátky: vánoční hvězda (Zdroj: pixabay.com)

Původ

Poinsettia neboli vánoční hvězda pochází z tropické části Mexika a střední Ameriky, kde dorůstá až do výšky 2-4 metry.

Zajímavost

S vánoční hvězdou je spojena i krásná legenda. Podle ní květ rostliny zbarvila krev zmařeného srdce královny z říše Aztéků, kteří z jejích červených listenů získávali přírodní barvivo pro kosmetiku a textil, mléčnou šťávu pak používali k léčbě horečky.

O Vánocích

Pokud máte doma Poinsettii od loňských Vánoc a toužíte po jejím krásném vybarvení, musíte ji dát již několik týdnů dopředu každý den asi na 14 hodin do úplné tmy (postačí neprůsvitný kornout). V noci ji ruší dokonce i světlo pouliční lampy. I tak však patrně nedocílíte tak krásné barvy, jako v zahradnictví.

Víte, že…

Poinsettii bychom si z obchodu měli odnášet velmi pečlivě zabalenou v papíře, a pokud možno ji dopravit co nejrychleji do bytu. Ačkoliv patří mezi symboly Vánoc a zimy, je velmi citlivá na chlad a průvan. Ovšem na druhou stranu nemá ráda ani přímé sluneční světlo.

Vánoční kaktus

Z botaniky

Tento kaktus není vůbec náročný na pěstování a odpustí vám i drobné pěstitelské prohřešky. Má rád rašelinový substrát s příměsí písku, polostinné až stinné místo bez slunečních paprsků a každých 14 dní lehké přihnojení.

Nejkrásnější květiny pro vánoční svátky: vánoční kaktus
Nejkrásnější květiny pro vánoční svátky: vánoční kaktus (Zdroj: pixabay.com)

Původ

Tato, u nás velmi oblíbená a rozšířená, rostlina pochází z jižní Ameriky, z brazilského deštného pralesa, kde roste vysoko v korunách stromů. Kvete v období Vánoc, od toho je odvozen i jeho název.

Zajímavost

Vánoční kaktus můžete pěstovat i venku. Ke konci května ji umístěte na stinné místo na balkóně či terase a na podzim zase přeneste domů. Po přenesení do místnosti rostliny obvykle rychle nasazují na květ.

O Vánocích

Vánoční kaktus je rostlinou krátkého dne, to znamená, že vykvétá právě o Vánocích, kdy délka dne dosahuje pouhých 8-10 hodin. Před požadovanou dobou kvetení umístíme rostlinu do chladu a sucha. Pak ji přestěhujeme do tepla a zvýšíme dávky vody.

Víte, že…

Tento naprosto nenáročný kaktus je na druhou stranu velmi citlivý na změnu místa v době, kdy má již nasazené květy. Pokud jej potřebujete v tomto období přemístit, musíte počítat s tím, že všechny květy pravděpodobně shodí.

Publikováno: 14. 12. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce