Purpura a františek u nás už neodmyslitelně patří k vánočním tradicím, protože svou kouzelnou vůní pomáhají navodit tu správnou slavnostní atmosféru posledních dnů roku. Umí nás totiž dostat tam, kde bychom chtěli a měli o Vánocích být. V pohodě. Víte, jak s nimi správně zacházet a proč vlastně tak příjemně voní?
Vánoční purpura
Purpura je směsí aromatického koření, vonných bylin a dřevin. Je to v podstatě vánoční potpourri, jen s tím rozdílem, že se zahřívá nebo nechává pomalu doutnat, aby byl zážitek z vůně intenzivnější. Složení purpury není nijak striktně omezené, obsahuje mnoho složek, nejdůležitější jsou hřebíček, skořice, muškátový oříšek, máta, pelyněk, levandule, meduňka, mateřídouška, tymián, bazalka, rozmarýn, šalvěj, majoránka, anýz, květ měsíčku, vřes, heřmánek, jehličí, listy eukalyptu a mnoho dalších bylin. Jednotlivé složky se smíchají, společně podrtí a případně pokapou vonnými esencemi.
Nejvíce aromatických látek uvolní purpura na plátu kamen, což dnes už ve většině domácností není dost dobře možné. Purpuru můžete ale pálit i na litinové plotýnce na plynovém sporáku; s použitím alobalu na sklokeramické desce nastavené na mírnou teplotu. Místnost krásně provoní i purpura položená na topení: Hrstku purpury rozložte na kousek plátna a položte na radiátor. Purpura se dá pálit i v aromalampě, kam normálně dáváte vonný olej. Purpuru pouze zahřívejte a nikdy nepalte tak, aby hořela plamenem. Také ji rozhodně nenechávejte hořet bez dozoru.
Vánoční františek
Tradice vánočního pálení františků je stará přibližně 300 let a pochází z Krušnohoří. Jméno získaly patrně po Františku z Assisi. František je pálené dřevěné uhlí, nejčastěji se používá lipové dřevo. Rozemleté dřevěné uhlí a pryskyřice se smíchají s pojivem a přidá se k němu kadidlo (olibanum). Kadidlo je pryskyřice z kadidlovníku pravého (Boswellia sacra), který dodávám františku jeho charakteristickou vůni.
Špičku františka přidržte nad svíčkou v plameni po dobu 15–20 vteřin. Pomalu s ním v plameni otáčejte, aby se zapálil rovnoměrně. Pak františka ještě mírně rozfoukejte. Při pálení položte františky na nehořlavou podložku.
Publikováno: 24. 12. 2018, Autor: Jaroslav Beran , Profil autora: Jaroslav Beran