Poslední víkend před Štědrým dnem láká k návštěvě betlémů i Rybovi České mše vánoční, ale můžete se vydat i do Vizovic, kde vás naučí uplést vánočku.
Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
22.-23. prosince 2018 (17:00-18:00)
Vánoční atmosféru na půdě muzea navodí „Živý betlém“, lidová hra o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše. Po oba dny bude areál Dřevěného městečka otevřen od 10.00 do 18.00. Současně budou přístupné exteriéry Valašské dědiny a Mlýnské doliny.
Rybova Česká mše vánoční na zámku Loučeň
22. prosince 2018 (11:00-16:00)
Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby vyslechnete ve vzácně otevřeném zámeckém kostele Nanebevzetí P. Marie. Těšit se můžete na Smíšený pěvecký sbor sv. Cecílie z Poděbrad, který uvede Českou mši vánoční - koledovou pro sbor a varhany; "Vzhůru, vzhůru, pastuškové" od Eduarda Marhuly, dále zazní pastorela T. N. Koutníka "Hej, hej, jeden i druhej" a úpravy českých koled a vánočních písní. Začátek ve 14:00.
Po celý den prohlídka zámku: Příběh vánočního stromečku. Park s labyrinty otevřen od 10:00-17:00.
Výuka pletení vánočky na zámku Vizovice
22. prosince 2018 (14:00-16:00)
Jak se plete vánočka. V rámci výstavy Dobře vypečené vánoce, která je zaměřená na vánočky a recepty na ně, jsme zorganizovali malý workshop. Jak se plete vánočka "z šesti" přijde předvést pan Ševeček z Vizovic, pro něhož je, dle jeho vlastních slov, pletení čistě mužskou záležitostí. K dispozici bude jeden vánočkový trenažér, pokud se najdou tací, kteří by si chtěli přinést své vlastní těsto a pak si doma vánočku rovnou upéct, budeme jenom rádi.
Výstava betlémů ze všech koutů světa v Gymnáziu Jana Keplera
22. prosince 2018 - 1. ledna 2019 (10:00-16:00)
Nenechte si ujít jedinečný zážitek a navštivte s celou rodinou vánoční výstavu s unikátními betlémy! Na výstavě můžete zhlédnout téměř 300 exponátů z materiálů klasických i naprosto neuvěřitelných. Tušíte, jak vypadá betlém z uhlí, z čiroku nebo třeba z pryskyřice?
Věděli jste, že i kultura země se promítá do zpracování betlému umělců v dané zemi? Na výstavě můžete porovnat, jak se liší třeba figurky peruánského betlému od figurek z Afriky. Viděli jste někdy alabastr, ebenové dřevo, dřevo boygris, list chlebovníku? Na výstavě z nich můžete vidět zpracované betlémy. A samozřejmě jsou zde zastoupeny i klasičtější materiály - betlémy ze sádry, vosku, keramiky, dřeva, slámy, křišťálu, šustí, kůže, čiroku, perleti, mastku, špalcích dřeva, perníku, pryskyřice, těsta, paličkovaný, vyšívaný, z mramoru, vajíčkový, z uhlí, malovaný na peří…
Vánoční výstava betlémů v Schumpeterově domě v Třešti
Do 2. února 2019 (9:30-16:30)
Tradiční vánoční výstava betlémů, kterou pořádá Spolek přátel betlémů v Třešti, je k vidění od Mikuláše až po Hromnice v Schumpeterově domě.
Na výstavě si kromě vánočních ozdob budete moct zakoupit vánoční a mikulášské perníčky. V tomto roce výstavu obohatí instalace suchých vazeb. Letos návštěvníci v Schumpeterově domě uvidí devět velkých betlémů a pak další, rozměrově menší jesličky stolní a skříňkové. I letos je v Schumpeterově domě k vidění betlém, který se každým rokem rozrůstá o nové vyřezávané figurky a doplňky.
Publikováno: 21. 12. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce