reklama

Seznamte se s trendy v podlahových krytinách

Trendy v podlahových krytinách jsou stejné jako trendy v módě a oblékání. Co bylo moderní před deseti lety, je dnes úplně jinak. Některé typy podlahových krytin ale módě nepodléhají a jsou natrvalo zařazeny mezi stálice.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podlahové krytiny udělají naši domácnost útulnější (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trendy v podlahových krytinách

Bez podlahových krytin se naše domácnost neobejde. Ať už podkladovou vrstvu tvoří beton, nebo dřevo, vždy je praktické tuto vrstvu překrýt nebo vylepšit vrstvou další. Ideální jsou koberce, které zároveň studenou podlahu ohřejí a jsou příjemné na dotyk. Ne všude je ale možné nebo praktické koberce pokládat.

Proto se nabízí celá další řada vhodných podlahových krytin. Linoleum či marmoleum, parkety, vinylová krytina a mnoho dalších. Protože si podlaha s krytinami velmi dobře rozumí, podíváme se po nějakém tom moderním kousku. Je potřeba, aby naše podlaha dobře vypadala a aby nám dobře sloužila.

Třeba vinylovou podlahu od pravé dřevěné pouhým okem nepoznáme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Třeba vinylovou podlahu od pravé dřevěné pouhým okem nepoznáme

Nejžhavějším trendem jsou podlahové krytiny v dekoru rybí kosti, které imitují klasické parkety. Ale na jejich místo se také tlačí velkoformátové desky s designem dlažby nebo dlaždic. Další příčku zaujímají tzv. SPC podlahy.

SPC podlaha

SPC je anglická zkratka pro kamenné plastové kompozitní vinylové podlahy. SPC je zkonstruovaný luxusní vinyl, který kombinuje vápenec a stabilizátory, a vytváří tak extrémně odolné jádro. Vinylová podlaha SPC je 100% vodotěsná, ale navíc se proti běžným vinylovým podlahám vyznačuje vyšší stabilitou a odolností vůči poškození. Díky své kvalitě, vzhledu a snadnosti pokládky i údržby jsou skutečným favoritem moderních interiérů.

SPC podlahy jsou vhodné téměř do každého interiéru. Bez problémů zvládnou i velmi časté čištění a zvládnou opravdu vysoké provozní zatížení. Kameninové jádro jejich přímo předurčuje do prostor s podlahovým topením. Neobsahují formaldehyd, takže jsou ideální podlahovou krytinou i do dětských pokojů či veřejných prostor. Rigidní vinylová SPC podlaha je volně pokládanou podlahou v dílcích.

Kromě podlahových krytin můžeme tyto typy požít i na obklady stěn či stropu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kromě podlahových krytin můžeme tyto typy požít i na obklady stěn či stropu

SPC podlahy lze v obytných prostorách běžně kombinovat s jinými typy podlahových krytin, například s laminátovou nebo dřevěnou podlahou.

Dřevěné podlahy

Oproti jiným typům krytin jsou dřevěné podlahy opracovatelné. Případné poškození lze obrousit, natřít nebo vytmelit. Dřevěnou podlahu můžeme voskovat nebo napouštět olejem. To u jiných typů podlahových krytin není možné.

Velkou výhodou je stabilita třívrstvých dřevěných podlah. Je to trend, který asi jen tak nevymizí. Nahrává tomu i skutečnost, že třívrstvá podlaha má unikátní a neopakující se vzor, protože poslední vrstva (pohledová a pochozí) je tvořena dýhou. Tato dýha je skutečně dřevěná a vyskytuje se v tomto provedené právě u dřevěných podlah. U jiných typů krytin je dýha vyměněna za 3D potisk nebo dekorační papír, který je protištěn přímo do krytiny. U vinylových podlah je vrchní vrstva tvořena fólií a opatřena ochrannou povrchovou úpravou.

Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha může být vinylová i laminátová, a dokonce i již zmiňovaná SPC podlaha. Termín plovoucí značí způsob uložení. Plovoucí podlaha je typ podlahového systému, který se skládá z panelů nebo prken, které jsou dohromady spojeny pomocí zámku nebo lepidla a položeny na jednovrstvém, nebo vícevrstvém podkladu. Podklad tvoří tepelná i zvukově izolační vrstva. Tyto typy podlah je možno položit i lepeným způsobem.

Plovoucí podlaha ovšem nemusí být pouze a jen podlahou. Vybraní výrobci vám v tomto duchu mohou nabídnout i obkladové desky na stěny či strop, které se ukotvují na podkladový nosič. Mohou to být laminátové desky, lamely nebo vinylové fólie.

Tipy redakce:

  • Mezi největší výhody laminátových podlah patří snadná údržba, rychlá pokládka, vysoká zatížitelnost a neuvěřitelný výběr dekorů a barev.
  • Při výběru dřevěné podlahy věnujte pozornost nejen jejímu vzhledu a ceně, ale také technickým parametrům, které určují její funkčnost.
Podlahové krytiny také podléhají módě a módním trendům
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podlahové krytiny také podléhají módě a módním trendům

Průměrně zdatný domácí kutil je schopen si většinu typů podlahových krytin položit doma sám. Všechny krytiny musí být samozřejmě od výrobce opatřeny návodem k použití včetně doporučení, jak se o danou podlahu starat a čeho se vyvarovat.

Pouze u lepeného vinylu bychom neměli pohrdnout pomocí odborníků, protože zde je velká náročnost na podklad a samotné lepení a může se nám stát, že tento typ krytiny neodborným položením prostě zničíme.

Ať už se rozhodneme pro podlahu laminátovou, SPC nebo vinylovou, máme zaručeno, že jsme se zachovali ekologicky a šetrně k přírodě. Rozdíl mezi pravou dřevěnou podlahou a tištěnou vrstvou laminátové podlahy pak laik pozná jen stěží. Tyto typy krytin jsou také na rozdíl od dřevěné podlahy levnější a nabízejí podstatně větší škálu dekorů a barev. Vybere si tedy jistě každý. A protože dřevěná podlaha má i svá proti (např. nehodí se příliš do prostor, kde je zvýšená vlhkost, je hořlavá a má oproti jiným typům podlahových krytin i nižší zvukovou izolaci), můžeme si do našich bytů a domů pořídit takovou podlahovou krytinu, která splňuje veškeré naše nároky a dokonce i ty nejnáročnější.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; drevar.cz, asko-as.cz

Publikováno: 22. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová