reklama

Přehled květnových akcí ve středních Čechách

Zpravodaj akcí v květnu nabídne návštěvníkům tohoto regionu například Noc literatury na zámku, historickou bitvu nebo hrnčířské trhy. Na své si přijdou dospělí i děti. Mohou navštívit Levandulové údolí, chřestové a křenové slavnosti, ochutnat regionální vína nebo strávit příjemné odpoledne v geoparku v Říčanech.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zpravodaj akcí v květnu láká třeba na Noc literatury na zámku, historickou bitvu nebo hrnčířské trhy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zpravodaj akcí ve středních Čechách na květen

Hudební festival Antonína Dvořáka, Příbram
do 7. 6.
 
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram je tradiční přehlídkou klasické hudby. Do 7. června se uskuteční celkem 15 klasických koncertů včetně Benefičního koncertu pro vilu Rusalku (1. 5., Galerie Františka Drtikola Příbram), která bude mimořádně otevřena pro veřejnost. V rámci dalších koncertů zazní hudba Philharmonia Octet Prague v huti Barbora, Český symfonický sbor Brno na Svaté Hoře u Příbrami a mnoho dalších.

Den pro bohyně, Levandulové údolí, Zdice - Chodouň
květen 2023

Uvolnění, relax a celý den jen pro sebe. Den v levandulovém údolí umožní každé ženě cítit se jako bohyně a přinese odpočinek tělu i duši. Balíček zahrnuje koupel nohou s masáží, aromaterapii, konzultaci s terapeutem, meditaci pro vnitřní klid, zdravé jídlo, zkrátka celodenní péči o fyzické a psychické zdraví. Pro ženy, které preferují spíše aktivní odpočinek, je možné program po dohodě upravit.

Levandulové údolí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Levandulové údolí

Muzejní noc Beroun, Muzeum Českého krasu v Berouně
19. 5.

Berounské Muzeum Českého krasu pořádá tradiční akci pro celou rodinu, která bude letos zaměřená na místní pověsti. Prostřednictvím zábavných i poučných stanovišť bude možné se seznámit s legendami z regionu, jako například o sv. Ludmile a poustevníku Ivanovi, o Zlatém koni, o berounských strašidlech, o založení města a dalších. Bude možné si vyzkoušet kaligrafické psaní, ražbu mincí, části rytířského brnění nebo osedlání atrapy koně. Středověkou hudbou bude celý večer podkreslovat hudební skupina Gemini. Do akce bude zapojeno také Muzeum berounské keramiky.

56. ročník pochodu Praha – Prčice
20. 5.
 
Pochod Praha – Prčice je nejznámější organizovaný turistický a dálkový pochod v České republice, jehož historie sahá do roku 1966. Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, nejdelší začíná v Praze a cestou nabídnou vyhlášená i méně známá místa. Stačí si vybrat, registrovat se a vyrazit.Jarní putování se sv. Jakubem za Santinim, Hlízov - Sedlec
20. 5.

Jarní putování – to je cesta z Hlízova do Sedlce za Santinim, a to po trasách dlouhých 7, 13, 20, nebo 32 km. Cíl není nikde jinde než před katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Nejen pro účastníky putování je v katedrále připravený doprovodný program v podobě prohlídky, koncertu sopranistky Jany Veberové a mše svaté. Před katedrálou bude po celý den pod rukama sochařky Vlasty Samohrdové a účastníků pochodu vznikat unikátní umělecké dílo na motivy života a díla Jana Blažeje Santiniho Eichla.

Vodácký maraton na Berounce, Dolany
20. 5.

Vodácký maraton na Berounce je závod turistických kanoí v délce 58,3 km na řece Berounce. Start Vodáckého maratonu je z tábořiště U Dolanského mostu v Chrástu u Plzně. Cíl se nachází v tábořišti pod Nezabudickým jezem u obce Branov. Závod je vypsán v několika kategoriích – muži, ženy, mix, dětská (dospělý + dítě), kanoe C1, C2, kajaky K1, K2, pramice, raft. Novinkou pro rok 2023 je zařazení kategorie paddleboard.Vojáci na vsi, skanzen Vysoký Chlumec
27. 5.

Jak se žilo lidem před třemi staletími, jak pracovali a čím se bavili? Co pro ně znamenal příchod vojáků na kvartýr a která řemesla nemohla na vesnici chybět? Celodenní program, při kterém vojáci, sedláci a řemeslníci přenesou skanzen do počátku 17. století, čeká na návštěvníky poslední květnovou sobotu. Každou hodinu proběhnou také ukázky provozu mlýna. V době konání akce jsou možné pouze volné prohlídky skanzenu. Program probíhá ve spolupráci s klubem vojenské historie Régiment de La Couronne 1742.

Skanzen Vysoký Chlumec
i (Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu)
Skanzen Vysoký Chlumec

Geoodpoledne – hrajeme si v Geoparku Říčany
7. 5., 14. 5., 21. 5., 28. 5.

Každou neděli v květnu a v červnu mohou děti i dospělí strávit příjemné odpoledne v geoparku zpestřené hledáním zkamenělých dinosauřích kostí a trilobitů, rýžováním pravých českých drahokamů – granátků, průzkumem jeskynního systému, lovením nosorožce, zkoumáním hmyzu a dalšími aktivitami. Návštěvníci tak mají možnost poznávat geologické zajímavosti z celé České republiky.

Zdroj informací: Středočeská centrála cestovního ruchu

Publikováno: 17. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce