Jak čistit semiš je asi první otázka, která nás zajímá ve chvíli, kdy si koupíme boty či bundu z tohoto materiálu. Speciální useň si žádá speciální zacházení. Je dobré se seznámit se základními pravidly jak o semiš pečovat a co na něj nikdy nesmíme použít. Pokud chceme, aby nám oblíbená a jemná tkanina se sametovým povrchem vydržela opravdu dlouho, je správná péče o semiš naší klíčovou otázkou.
Jak čistit semiš?
Opravdu musíme řešit, jak čisti semiš? Co to je za materiál? Semiš je přírodní useň speciálně upravená tak, aby měla svůj charakteristický sametový povrch. Z tohoto materiálu se vyrábí převážně boty a opasky, ale setkat se můžeme na trhu i s bundami či rukavicemi. Výroba spočívá v pečlivém čištění usně a následném zbroušení a leštění. Výsledkem je pak jemně chlupatý povrch.
Pravý i umělý semiš čistíme velice podobně. Rozdíl nastává pouze při používání speciálních přípravků, kde musíme pečlivě číst pokyny výrobce, zda je přípravek určený pro pravý či umělý semiš.
Běžná údržba pravého semiše spočívá v používání speciálního gumového kartáčku. Jím se zbavíme prachu i veškerých nechtěných povrchových nečistot. Zároveň tímto předmětem obnovíme drhnutý vlas materiálu. Jako alternativu za speciální kartáč můžeme použít i obyčejnou houbičku s hrubší stranou. Ta však nemá zcela identické vlastnosti a nemusíme dosáhnout takových výsledků jako při použití gumového kartáče. Jestliže máme povrch materiálu potřísněný skvrnami, které se již vpily do hloubky, nepokoušíme se o metodu pokus omyl a raději vyhledáme odbornou firmu, která se čištěním semiše zabývá.
Na odstranění prachu a veškerých povrchových nečistot z umělého semiše použijeme vysavač nastavený pouze na mírné sání či jemný kartáček, jako je tomu u pravého semiše. Veškeré nečistoty, či skvrny musíme čistit okamžitě, jakmile zjistíme jejich přítomnost. Předcházíme tím jejich proniknutí hlouběji do materiálu. Rozlitou tekutinu odsajeme z povrchu bavlněným hadříkem nebo papírovou utěrkou.
Na většinu povrchových skvrn pomůže hadřík namočený ve vlažné mýdlové vodě či speciální čistič na umělý semiš. Nikdy nesmíme dopustit úplné promáčení tkaniny. Po každém čištění musíme nechat materiál důkladně proschnout. Větší či hlouběji zanesené skvrny přenecháváme odborníkům.
Pokud máme doma nábytek potažený semišem, dáváme si velký pozor, kam takový kus nábytku postavíme. Vystavením usně přímému slunečnímu záření dochází k vyblednutí a tudíž znehodnocení materiálu.
Jak čistit semišové boty?
Semišové boty jsou jedním z módních kousků, které se velice často chlubí touto speciální usní. Existuje hned několik způsobů, jak čistit semišovou obuv. Vždy se však jedná o péči zcela speciální.
Čištění semišových bot od bahna či bláta
Bahno může na semišových botách udělat přímo paseku. Jestliže takto zašpiněné boty neočistíme, mohli bychom je velice brzy vyhodit. Ale pozor na správné čištění! Nikdy nesmíme začít odstraňovat bahno ještě vlhké. V první řadě musí bláto opravdu pořádně zaschnout. V dalším kroku jej oklepeme a následně si vezmeme do ruky kartáček s jemnými štětinami a poskvrněné místo pečlivě vykartáčujeme.
Čištění semišových bot od prachu
Každodenní nošení semišových bot s sebou přináší jistá úskalí. Na obuvi ulpívá prach. Jemné částečky nejsou na první pohled vidět. Semišovým botám v tomto případě nejvíce prospěje jemná péče suchým hadříkem.
Čištění semišových bot od vody
Ve chvíli, kdy neodhadneme počasí a promokneme společně i s našimi semišovými botami, musíme je okamžitě po sundání zbavit přebytečné vlhkosti. K tomu nám pomohou staré noviny. Jakmile dostaneme obuv z nejhoršího, vložíme další stránky novin ještě do bot. Noviny do sebe nasáknou veškerou vlhkost. Usušené boty navíc očistíme opět kartáčkem s jemnými štětinami.
Čištění semišových bot od solných fleků
V zimě bývají velice často chodníky prosolené technickou solí. Na semišových botách tato chemikálie zanechává nevzhledné fleky, které musíme odstranit. Kartáček s jemnými štětinami namočíme do vody a obuv čistíme krouživými pohyby. Boty se musí vyčistit úplně celé, aby někde nezůstaly nevzhledné flíčky a kompletně se sjednotila jejich barva.
Pozor:
Semišové boty v žádném případě nepatří do pračky a zároveň je nikdy nesušíme fénem!
Jak čistit semiš podomácku?
Existuje mnoho zaručených způsobů, jak tuto useň čistily již naše babičky. Pokud nemáme doma speciální kartáček s jemnými štětinami, můžeme na čištění semišových bot použít i obyčejný kartáček na zuby či klasickou bílou stírací gumu. Stejně jako guma působí na čištění semiše i suché chlebové kůrky. Těmito způsoby můžeme hravě vyčistit fleky i kompletně zašpiněný povrch celé obuvi.
Dalším osvědčeným pomocníkem je ocet. Po jeho smíchání s vodou v poměru 1:1 můžeme v roztoku namočit hadřík a jemně očistit potřísněná místa. Vyčištěné botky už jen stačí nechat řádně uschnout. Na špinavé skvrny můžeme také použít směs mléka a jedlé sody. Hadřík namočený v roztoku přiložíme na inkriminované místo, necháme působit pár sekund a následně vytřeme suchým hadříkem. V případě, že je naše semišová obuv světlá, postačí nám pouze samotné mléko zahřáté zhruba na teplotu 40 °C.
Na mastné skvrny naše babičky používaly mouku. Potřísněné místo poprášíme a necháme mouku na botách několik hodin působit. Pak už jen stačí bílou sypkou surovinu odstranit a obuv vykartáčovat. Skvrny od posypové soli pak odstraníme papírovou utěrkou namočenou v obyčejné vodě či gumou.
Zdroj informací: blog.eobuv.cz; obydlicko.cz; misterminit.eu; answear.cz
Publikováno: 15. 5. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová