reklama

Co dělat, aby se z froté ručníku nestalo struhadlo

Nivě zakoupený froté ručník je jako jemný obláček, do kterého se rádi po koupeli zahalíme. Takto jemný vydrží ještě pár vyprání, ale pak se promění málem v mučicí nástroj, kdy máme pocit, že nás poškrábe a div nesežere. Takový ručník nám ještě může posloužit jako hadr na podlahu. Víte, že při správné péči o ručníky vám zůstanou obláčkové dlouhou dobu? A je to docela snadné

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Měkoučký froté ručník i pro tu nejjemnější dětskou pokožku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak často froté ručníky prát a na jakou teplotu?

Jako všechny nové textilie, které přichází do přímého styku s pokožkou, je třeba i froté ručníky před prvním použitím vyprat. Jen tak se zbavíte chemických látek, které se používají ve výrobě k barvení a změkčování vlákna. Ručníky perte pravidelně dle četnosti používání alespoň jednou týdně. Osušku po sprchování byste měli prát každé 2-3 dny, aby byla vždy hygienicky čistá a příjemná. Ke zničení bakterií stačí praní při 40 °C. Maximální teplota vody, ve které byste měli froté prát, je 60 °C

Je lepší sušit v sušičce nebo na vzduchu?

Obecně je lepší nechat ručníky uschnout venku na čerstvém vzduchu, vůni a nadýchanost prádla „ze šňůry“ totiž nenahradí žádná aviváž. Přímé slunce ale může způsobit vyblednutí barev, je tedy lepší prádlo rozvěsit ve stínu a nezapomeňte každý ručník protřepat, aby se od sebe uvolnila jednotlivá vlákna. Jestliže máte doma sušičku, vždy froté sušte na nízký stupeň, aby nedošlo k poškození bavlny. Stejně tak se vyvarujte sušení na horkém topení nebo topném žebříku, extrémní teploty mohou způsobit popraskání vláken.

Do měkkého županu se po koupeli rádi zachumláme
i (Zdroj: Frotery.cz)
Do měkkého županu se po koupeli rádi zachumláme

V jakém prostředku je nejlepší prát? A co aviváž?

Jak jsme již nastínili v předchozí otázce, péče o barevné a bílé ručníky se liší. Kromě toho, že bychom je měli vždy prát odděleně, aby se bílé ručníky neobarvily, je i volba pracího prostředku rozdílná. Přestože výrobci aviváží v reklamách tvrdí, že bez jejich prostředků nemá smysl ani prát, je to jenom marketing. Nejlepší přítel bílého prádla je totiž obyčejná jedlá soda a ocet.

Chcete-li, aby byly bílé ručníky ještě zářivější a nadýchanější, místo aviváže přidejte trochu jedlé sody a pár lžic octa. Při praní barevného froté můžete vyzkoušet šetrné gely na barevné prádlo a ani pár lžic octa místo aviváže jim neuškodí. Jestliže je ručník hodně znečištěný například od make-upu, vezměte si na pomoc žlučové mýdlo.

I bílý ručník může zůstat bílý
i (Zdroj: Frotery.cz)
I bílý ručník může zůstat bílý

Kde je nejlepší ručníky skladovat?

Během doby používání ručníku byste jej měli nechat volně viset, aby měl možnost mezi jednotlivými použitími dobře proschnout na vzduchu. Ideální jsou tedy různé věšáky nebo topný žebřík se sníženou teplotou. Vyprané ručníky vždy skladujte na suchém a větraném místě, aby nenavlhly a nezačaly se v nich množit bakterie. Pokud tedy nemáte v koupelně dobré odvětrávání a drží se v ní vlhkost, je dobré ručníky skladovat v šatní skříni nebo na jiném podobném místě.

Zdroj informací: Kapatex; Frotery.cz

Publikováno: 13. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce