reklama

Samet promění obyčejnou domácnost v luxusní sídlo

Péče o samet je horkým tématem pro každého, kdo má tento materiál v domácnosti v jakékoliv podobě. Někdo do sametu obléká sám sebe, někdo ho používá jako háv pro své židle či sedačky. Velice často se samet používá jako dekorační materiál na závěsy, přehozy i polštáře. Údržby se nemusíme bát. Pokud se budeme o sametové čalounění správně starat, bude nás životem provázet po dlouhá léta.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péče o samet v podobě šatů či dekoračních tkanin v domácnosti nemusí představovat noční můru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o samet v podobě společenských šatů či dekoračních tkanin v domácnosti nemusí představovat noční můru hospodyněk. Stačí dodržovat pár jednoduchých kroků a samet promění naši domácnost na luxusní sídlo po dlouhá léta.

Samet je lesklá luxusní tkanina s velice jemným vlasem, který je zároveň vysoce řezaný. V dřívějších dobách jsme se mohli setkat pouze s hedvábným sametem. Aby se stala tato tkanina dostupnější širšímu okruhu lidí, začal se vyrábět i samet bavlněný. V současnosti se samet vyrábí také z umělých vláken či v kombinaci s bavlnou. Má velice široké uplatnění jak v oděvním průmyslu, tak i bytovém.

Nespornou předností, kterou samet disponuje, je jeho lesk, splývavost a příjemná hebkost. V domácnosti se velice často používá nejen na závěsy či přehozy, ale setkáváme se s ním i v podobě dekoračních polštářků i stínidel lampiček či lustrů. Jeho uplatnění nalezneme opravdu skoro na každém kroku. Svou přítomností dokáže proměnit obyčejné věci na luxusní doplňky.

Samet je oblíbenou textilií pro křesla i sedačka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Samet je oblíbenou textilií pro křesla i sedačka

Základní péče o oblečení ze sametu

Pokud chceme, aby nás samet provázel životem opravdu dlouho, musíme o něj správně pečovat. Každý kus oblečení má svou identifikační cedulku, z které spolehlivě zjistíme, z jakých materiálů je vyroben a jak o něj správně pečovat. Ani samet není výjimkou. Vzhledem k tomu, že tato tkanina může být vyrobena z různých materiálů, musíme si tuto cedulku opravdu pečlivě prostudovat. Oblečení vyrobené z bavlněného či umělého sametu můžeme jednoduše prát v pračce. Pozor si však musíme dát na teplotu praní.

Používáme pouze nízké teploty. Ideální variantou je, pokud naše pračka disponuje programem na jemné materiály. Při praní však zcela vynecháme aviváž a vyvarovat se budeme i ždímání při vysokých otáčkách. Hedvábný samet naopak do pračky nikdy nepřijde. K čištění využijeme služeb čistíren a necháme jej vyčistit chemicky. Následné žehlení nikdy neprovádíme na žehlicím prkně. Oblečení je dobré pověsit na ramínko a z rubové strany přežehlit pomocí páry. Ideálním pomocníkem je tedy napařovač oděvů. Uložení do skříně pak provádíme opět na ramínku. Oblečení ze sametu nikdy neskládáme.

O samet se musíme správně starat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
O samet se musíme správně starat

Co dělat, když polijeme designový nábytek

Samet se velice často používá jako dekorativní potah na nábytek, křesla i sedáky židlí. Převážně u kousků, které jsou určeny k sezení, hrozí nechtěné polití textilie. Tekutinu, jež polila sametový nábytek, musíme okamžitě odstranit. Použijeme savý hadřík nebo obyčejnou papírovou utěrku a přebytečnou tekutinu do ní jednoduše nasákneme. Nikdy však tekutinu neroztíráme po povrchu textilie. Musíme si uvědomit, že bychom v tomto kroku vtlačili tekutinu ještě hlouběji do vláken sametu. Místo zbavené přebytečné tekutiny pak jemně ošetříme obyčejnou čistou vodou a necháme uschnout.

Ve chvíli, kdy máme sametový nábytek potřísněn odolnějšími skvrnami, musíme zakročit zcela jinak. Při čištění nám perfektně poslouží obyčejný prostředek na mytí nádobí. Do čisté vody vmícháme prostředek na nádobí a promícháme, až vytvoříme pěnu. Do pěny ponoříme hadřík na čištění sametu a vzniklou skvrnu jemně odstraníme.

Tekutinu, jež polila sametový nábytek, musíme okamžitě odstranit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tekutinu, jež polila sametový nábytek, musíme okamžitě odstranit

Pravidelné vysávání a napařování sametu

Z designového nábytku potaženého sametem musíme pravidelně odstraňovat nežádoucí prach i případné drobečky. Nejjednodušším způsobem je vysávání. Na samet však používáme mírné sání, aby nedošlo k znehodnocení tkaniny. Jemný povrch sametu je dobré ošetřit také napařováním. Tento krok se provádí kvůli stlačování povrchu textilie, která může následně působit zmačkaným dojmem. Pokud tkaninu pravidelně napařujeme, udržujeme ji správně nataženou.

Jak bojovat proti vyblednutí sametu

Bavlněný samet má jednu nepříjemnou vlastnost. Jestliže jej vystavíme působení slunečních paprsků, dochází k blednutí textilie. Jediným možným způsobem, jak svůj designový nábytek chránit, je jeho absence na přímém slunci. Musíme tedy volit takový prostor v místnosti, kam přímé slunce nedosáhne. Vhodné je též používání žaluzií či rolet.

Zdroj informací: bydleni.instory.cz; marlen.cz; ady-navody.cz

Publikováno: 8. 5. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová