reklama

Nezapomínejte na zdravotní prevenci vaší kočky

K předcházení nemocí a zdravotních potíží slouží zdravotní prevence. Každý z nás určitě byl někdy na preventivní prohlídce u svého lékaře. Proto je dobré myslet v tomto i na vašeho domácího mazlíčka. Zdravotní prevencí u kočky předejdete onemocnění zubů, dásní, obezitě nebo problémům se zažíváním. Je to důležité i proto, že se kočky obecně hůře ošetřují než psy. To ostatně může potvrdit každý, kdo někdy kočku vlastnil nebo vlastní.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Preventivní prohlídky jsou pro kočku důležité. (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdravotní prevence kočky

Proč je důležitá zdravotní prevence kočky? Vzhledem k tomu, že většina chovaných koček nechodí běžně ven, nemáte srovnání s ostatními kočkami. To často vede k pozdějšímu odhalení problémů nebo zanedbání onemocnění, které přišlo postupně a jehož nástup nebyl majiteli nápadný díky každodennímu kontaktu se zvířetem. Stejně jako u lidí je prevence vždy levnější než následná léčba již plně rozvinutých, případně i chronických onemocnění.

K pravidelným preventivním kontrolám je dobé kočku připravit. Nikam s touto přípravou nespěchejte a vždy je lepší postupovat po malých, ale jistých krocích. Především jde o kontrolu uší, chrupu, tlapek a případně prohmatávání břicha. Proto by pro kočku toto prohlížení nemělo být cizí.

Průběh preventivní prohlídky

Průběh zdravotní prevence kočky vždy závisí na věku zvířete. U koťat a juniorů dle aktuálního stavu zvířete je doporučení frekvence na domluvě s veterinárním lékařem. U dospělých jedinců a seniorů minimálně jednou ročně. U koček nad 15 let se doporučuje preventivní prohlídka 2× ročně. U kotěte bude veterinární lékař především vyšetřovat přítomnost vnějších a vnitřních parazitů, případně zvíře rovnu ošetří. Nezbytná budou rovněž očkování. Prokonzultujete s veterinárním lékařem výživu i soužití s ostatními členy rodiny, nejen těmi lidskými, ale i zvířecími.

U juniora půjde především o kontrolu a ukončení přezubení, u samců kontrolu sestouplých varlat, kontrolu přítomnosti kýly, případně u chovných jedinců i genetické a zdravotní testy dle plemene. Veterinární lékař s vámi nezapomene prokonzultovat i dentální hygienu. U dospělého jedince se bude kontrola směřovat na případnou kastraci a tím související úpravu stravy. U chrupu bude veterinární lékař kontrolovat tvorbu zubního plaku, krev a moč. U kočičích seniorů bude prováděna jednu za rok kontrola hmotnosti, krevního tlaku, štítné žlázy, stavu chrupu a biochemických parametrů (včetně hladiny hormonu tyroxinu). Od 15 let věku zvířete by se měla frekvence preventivních kontrol navýšit na 2× ročně.

Pokud kočka reaguje na prohlídku stresovými reakcemi, je vhodné ji před vyšetřením podat uklidňující preparáty od feromonů, přes přírodní a syntetické medikamenty určené přímo pro kočky. Rovněž je vhodné se domluvit na přesném času, abyste dlouho nečekali. Existují i kliniky, které se specializují na felinní medicínu, která má za cíl kočku co nejméně stresovat. Prostředí je upraveno tak, aby kočka zůstala co nejvíce v klidu.  

Preventivní prohlídky jsou vhodné už od kotěte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Preventivní prohlídky jsou vhodné už od kotěte

Včasnou zdravotní prevencí kočky předejdete problémům

Pokud budete docházet na zdravotní prevenci kočky pravidelně, předejdete například obezitě, která vzniká nesprávným krmením s nadbytečným přísunem kalorií v podobě pamlsků nebo dlouhodobým užíváním léků. Předejít se dá cukrovce, onemocnění kloubů, zácpě, onemocnění jater nebo onemocnění kardiovaskulárního systému. Proto je vhodné pravidelně kontrovat hmotnost kočky, úpravu stravy a s tím související aktivnější způsob života např. zařazením her, které přimějí kočku k většímu pravidelnému pohybu.

Vysoký tlak souvisí s věkem kočky a dalšími onemocněními (onemocnění štítné žlázy, chronické ledvinové selhání), kdy může dojít až k úhynu zvířete. Bez viditelných příznaků postupně poškozuje orgány citlivé na tlak. Důležitá je pravidelná kontrola u veterinárního lékaře a včasné zahájení léčby. Zvýšenou pozornost věnujte zvířeti, které má onemocnění štítné žlázy nebo trpí chronickým ledvinovým selháním.  

Onemocnění štítné žlázy, především její zvýšená činnost, může být způsobena sójovými izoflaviny v krmivu, prachem nebo chemikáliemi z okolního prostředí. Kočce může způsobit onemocnění srdce, vznik chronického ledvinového selhání, výrazné zkrácení života nebo hubnutí. Pravidelnou kontrolou tlaku a biochemických parametrů krve lze vše včas odhalit a zavést léčbu. Nedávejte kočce krmiva se sójou, nepoužívejte aviváž ani jiné parfemování do podestýlek ani osvěžovače vzduchu.

Záněty v dutině ústní způsobuje virová a bakteriální infekce, postižení imunitního systému nebo nadměrná imunitní rekce. Tento zánět má za následek bolestivé pojídání potravy, nechutenství, krvácení z dásní a možnou nutnost vytržení zubů. S nácvikem péče o zuby a dásně začínejte u koček stáří okolo šesti měsíců, jakmile vymění mléčné zuby za trvalé.

Kontrolou chrupu a jeho péčí se předejde závažným onemocněním
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kontrolou chrupu a jeho péčí se předejde závažným onemocněním

Nutné je začít velmi opatrně, nejlépe formou hry. Použijete k tomu měkký zubní kartáček, vhodný je silikonový nebo froté, který se dá nasadit na prst u ruky. Zubní pasta určená pro zvířata (nevadí její spolknutí) není k tomuto čištění vždy nutná, ale pokud má příjemnou chuť, bude pro vás čištění zubů snazší. Nikdy nepoužívejte zubní pasty určené pro lidi, obsahují C-silikon, který je pro zvířata toxický.

Jakmile si kočka zvykne na tento druh kartáčku, je vhodné přejít na klasický zubní kartáček pro kočky. Může se stát, že s ním bude mít problém, proto se zase vraťte k prstovému zubnímu kartáčku, který lépe snáší. Čištění je vhodné provádět ideálně každý druhý den. Technika čištění spočívá v krouživých pohybech v místech, kde zuby vystupují z dásně. Pokud má kočka na zubech zubní kamen, tak se s jeho odstraněním bez odborné péče neobejdete. Jak velký problém má kočka se zubním kamenem zjistí veterinární lékař, který rovněž odhalí, zda je již přidružený zánět nebo další onemocnění.

Spokojená a zdravá kočka je sen každého chovatele
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Spokojená a zdravá kočka je sen každého chovatele

Odstranění zubního kamene se dělá v celkové anestezii, které se nemusíte bát. Rizika komplikací jsou velmi vzácná. Veterinární lékař nejprve provede všechna potřebná předoperační vyšetření. Samotný zákrok netrvá déle než hodinu a kočka je po něm uložena k odpočinku v teplém prostředí, dokud se neprobudí. Po zákroku, když jsou zuby již čisté, přichází v úvahu léčba zánětu a také preventivní opatření, které předchází rozvoji stejného problému v budoucnu.

Lokálně se mohou dásně ošetřovat dezinfekčním gelem s obsahem perioxidinu, který pomáhá předcházet zubnímu plaku. Provádí se nejlépe každý den. Při závažném zánětu je nutná několikadenní antibiotická léčba. Po zahojení dásní pokrčujte v preventivním čištění zubů.

Správné krmivo může velmi ovlivnit kvalitu života vaší kočky, je důležité mu věnovat zvýšenou pozornost. Nezapomínejte, že je kočka převážně masožravec a je předurčena k příjmu několika malých porcí krmiva denně. Vliv na příjem krmiva má mnoho faktorů: chutnost krmiva, plemeno kočky, zdravotní stav, věk kočky, vliv matky nebo prostředí.

Správná a výživná strava kočce prospívá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správná a výživná strava kočce prospívá

Kočka by měla mít svou misku a klid při krmení. Kočka si druh a systém krmení ráda zafixuje a postupně vás bude na další krmnou dávku sama upozorňovat. Pro klidný a pohodový život vaší kočky je důležitá každodenní péče nejen o srst, ale i zuby. Určitě každá kočka ocení pamlsky na dentální bázi, které může užívat dlouhodobě.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; krmeni.cz

Publikováno: 10. 5. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.