Špinavá místa v kuchyni jsou i přesto, že v ní lpíme mnohem více na čistotu. Jak je to všechno zdánlivé, protože pak děláme neuvědoměle věci, které množení bakterií vysloveně podporují. A ty při úklidu kuchyně paradoxně opomíjíme. Chcete vědět, jaká místa to jsou, abyste si na ně dali pozor? Sestavili jsme pro vás malý přehled.
Špinavá místa v kuchyni
Špinavá místa v kuchyni naleznete tam, kde byste je nečekali. Děje se tomu tak i přesto, že si myslíte, že se snažíte kuchyni udržovat v té největší čistotě. Jenže znáte to, vždy se něco najde. A bohužel není radno to podceňovat, protože právě tato místa vám mohou způsobit nemalé alimentární potíže, a to asi nechcete. Pojďte se spolu s námi podívat na ta nejvíce opomíjená místa v kuchyni, kde se bakterie šíří nejvíce. Třeba vás to příště podnítí a dáte si na ně pozor.
Gumičky, škvírečky a další místa, kam se nekoukáte
Myslíte si, že kuchyňské potřeby udržujete v naprosté čistotě? Výzkumy však i zde našly slabá místa. Naší největší slabinou jsou gumová těsnění, a to ať už u tlakového hrnce, mixéru nebo dóz na potraviny. Najít proto za gumičkami můžete mnohdy stopy salmonely nebo plísně. Při úklidu proto vždy vše důkladně rozeberte a ručně umyjte. Pozor si dejte i na gumovou stěrku na pečení, protože právě v místě, kde se setkává s rukojetí, se nachází ideální místo pro nečistoty a bakterie. Abyste zamezili riziku, po použití ji vždy nechte odmočit v horké mýdlové vodě, a pak ji důkladně očistěte.
Podobně záludný je i otvírák na konzervy, který často použijeme, aniž bychom ho umyli, opět ho odložíme do zásuvky. Jenže i otvírák je při otevírání konzervy v kontaktu s jídlem. Opomenout nemůžeme ani blok na nože, který je lapačem nečistot. Pokud navíc do bloku vkládáte mokré nože, vytváříte tím ideální prostředí pro množení zdraví škodlivých bakterií. Ano, i blok je zapotřebí pravidelně čistit. Po důkladné očistě vložte nože do bloku teprve tehdy, kdy bude dokonale suchý.
Utěrky
Utěrky v kuchyni slouží k utírání. Utírají vše, co je potřeba, tedy umyté nádobí, ruce, ale také vše, co se rozlije. Fungují dokonce i jako chňapky. Skvělé a praktické. Víte však, že jsou také skvělým zdrojem všemožných bakterií, které nám mohou pěkně prohnat lýtka? Ano, je tomu skutečně tak, protože spousta lidí utěrky nevyměňuje a nepere je tak často, jak by měla. Zapamatujte si, nikdy si do ní neutírejte své ruce, pokud jste s utěrkou již něco utírali.
Dřez a houbička na nádobí
Ačkoliv dřezem protéká spousta vody a mycí prostředek na nádobí, také je to jedno z nejšpinavějších míst v kuchyni. Umývá se v něm totiž špinavé nádobí i zelenina. A pokud ho každý den důkladně nevydrbete, je to ideální prostor pro rozmnožení bakterií známých jako E. coli, které způsobují závažné zažívací potíže. Nejhorší na tom je, že si tyto bakterie mnohdy roznášíte po celé kuchyni. Stačí jen, když do dřezu na chvíli postavíte hrnec.
Čistěte dřez každý den a nebojte se k tomu používat dezinfekční prostředky. Pozor, nezapomínejte i na okolí dřezu, všechny štěrbiny kolem odtoku, přepadové mřížky a vodovodní baterii. Jednou týdně odtok dřezu propláchněte horkou vodou. Houbičkami na nádobí rozhodně nešetřete, protože i ony patří k TOP líhním bakterií. Stačí jen 20 minut, aby na nich vyrostla celá generace. Mějte jich proto po ruce pořádnou zásobu, abyste je mohli často měnit.
Tip redakce:
Úklid dovedou usnadnit šikovné čisticí a mycí prostředky. Novinkou mezi nimi je Jar 3v1, který si poradí s odolnou mastnotou i bez předmývání a je výsledkem více než 30 let inovací společnosti Procter & Gamble v Čechách. Stačí ho na nádobí nastříkat, nechat chvilku působit a umýt. Stejně funguje i v myčce – nastříkejte Jar 3v1 na mastné talíře a vložte do myčky, která už si pak s nečistotami spolu s Jarem poradí. A do třetice všeho dobrého – nový Jar 3v1 skvěle funguje i na mytí povrchů!
Prkénka na krájení
Dvojkou v naší kuchyni jsou prkénka na krájení. Ta totiž doopravdy nestačí pouze setřít. Nevyřeší to ani plastová prkénka, které je možno mít v myčce na nádobí, ale jakmile se opotřebují a zářezy od nožů dosáhnou určité hloubky, už je nebudete moci úplně vyčistit a budou se v nich hromadit bakterie. Na povrchu dřevěných desek se drží mnohem méně bakterií než na deskách plastových. Nicméně bylo tomu tak pouze tehdy, když jste desku po každém použití důkladně umyli v horké vodě. Následně ji vydrhněte houbičkou a čisticím prostředkem na nádobí. V žádném případě ji nenechávejte ponořenou ve vodě. Sušte ji vždy nastojato. K dezinfekci dřevěných prkének použijte ocet.
Kořenky
A kdo z vás by řekl, že vůbec tím nejšpinavějším místem v kuchyni jsou kořenky? Zdá se vám to neuvěřitelné? Ale je to skutečně tak. Prozradila to celá řada studií. Jen si vzpomeňte, kolikrát během vaření sáhnete na sůl a koření bez toho, abyste si vždy předtím umyli ruce? Popřemýšlejte, kolikrát jste je měli v ruce, když jste byli nachlazení. Nebezpečné bakterie v nich mohou přežívat i měsíce. Kořenky jsou proto nejvíce rizikové z důvodu tzv. křížové kontaminace.
Zdroj informací: thespruce.com, seattletimes.com, hellaproperty.com, foodandwine.com, epicurious.com
Publikováno: 2. 5. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová