Minikošíčky z březového proutí jako dekorace se mohou hodit celoročně. Na jaře do nich můžeme uložit jarní květiny s květináčem nebo velikonoční kraslice, přes léto mohou posloužit jako praktické misky na bonbony. Na podzim si do nich dáme ořechy nebo nasbírané barevné listí a v zimě z nich uděláme dekorativní obaly na svíčky.
Minikošíčky z březového proutí
Určitě jste na jaře nebo na podzim zušlechťovali vaši zahradu, stříhali větve keřů a stromů a nyní přemýšlíte, co s větvemi udělat. Jako první se nabízí prohnat větve kamny a pěkně se ohřát, případně z nich vytvořit štěpku a mulč na záhony. Než se ale zbavíte všech větví, i těch nejmenších, máme pro vás tip na výrobu ekologických obalů na květináče. Vyrobte si minikošíčky z březového nebo jiného pružného proutí.
Budete potřebovat několik různě velkých koleček nařezaných ze špalků. Průměr koleček může být libovolně velký od malých, až třeba po metrové. Kolečka není potřeba nijak čistit nebo brousit, mohou zůstat ve své naturální podobě.
Další důležitou surovinou je proutí. Ideálně takové, které je pružné a ne příliš suché. My jsme vsadili na březové proutí a jako zelenou dekoraci jsme použili břečťan. Větvičky by měly být tenké.
Nezbytným pomocníkem bude tavná pistole. Můžete místo ní také použít režnou nit nebo motouz z přírodního materiálu.
Podle velikosti kolečka použijte květináč. Horní okraj květináče by měl mít zhruba stejný průměr jako kolečko. Pokud bude ale kolečko přesahovat, ničemu to nevadí.
Minikošíček z březového proutí se plete stejně, jako když se vije věneček z pampelišek. Vezměte několik tenkých větviček z břízy a spleťte je do věnečku. Obvod věnečku by neměl přesahovat dřevěné kolečko, aby z něho věneček nepadal.
Do březového věnečku vpleťte jeden nebo dva výhony břečťanu. I když se dřevnaté stonky budou trochu lámat, nevadí to. Pevná kůra stonků udrží výhony pohromadě. V místech, kde stonky odstávají, vkápněte lepidlo z tavné pistole a můžete přilepit i listy.
Květináč vložte do minikošíčku a vyzkoušejte, zda dobře sedí, aby se vám při přenášení košíček nerozpadl. Minikošíček můžete rovněž tavnou pistolí přilepit ke květináči.
Do květináče zasaďte rostlinku a zalijte. Minikošíčky takto vyrobené jsou určeny primárně pro venkovní použití, proto není pod květináčem podmiska na zachycení přebytečné vody při zálivce. Počítejte tedy s tím, že voda bude stékat na podklad.
Pokud si chcete minikošíčky z březového proutí ponechat i doma, jednoduše na dřevěné kolečko umístěte podmisku a minikošíček poté obtáčejte jen okolo květináče. Proutí a břečťanové listy podmisku schovají.
Takových košíčků si můžete vyrobit desítky, a když větvičky uschnou a začnou se lámat, nahradíte je čerstvými.
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 5. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová