reklama

Kam na výlet: Advent na hradech a zámcích

V předvánočním období, tedy o adventu, tradičně ožívají hrady a zámky historickými řemeslnými jarmarky, výstavami i koncerty. Stačí si jen vybrat, nabídka je, jako každý rok, opravdu pestrá.

Adventní dny na zámku Jindřichův Hradec

8.–9. prosince 2018 (10.00–17.00)

Národní památkový ústav, Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec a Spolek pro obnovu památek na Jindřichohradecku zvou srdečně o druhém adventním víkendu k návštěvě tradičních Adventních dnů. Návštěvníci pravidelní i noví se mohou těšit na tržiště s originálním zbožím a také sladkými i slanými pochutinami pořádané na druhém a třetím zámeckém nádvoří. Program obou víkendových dnů nabídne hudební, taneční a divadelní vystoupení. Jistě nejen dětské návštěvníky potěší malý zvěřinec, výstava sokolnicky cvičených dravých ptáků nebo lukostřelba na II. nádvoří. I v letošním roce bude pořádána nedělní bohoslužba v kapli sv. Ducha.

V rámci Adventních dnů mohou návštěvníci jindřichohradeckého zámku rovněž zavítat do Domu gobelínů (vstup z Dobrovského náměstí), kde si budou moci prohlédnout ukázky řemesel, a připravena bude také dílna pro děti i dospělé.

Advent na hradech a zámcích
i (Zdroj: Adventní dny na zámku Jindřichův Hradec)
Advent na hradech a zámcích

Adventní slavnosti na zámku Roudnice nad Labem

8. prosince 2018 (9.00–18.00)

Lobkowiczký zámek ve spolupráci s Kulturním zařízením města Roudnice nad Labem zve na první ročník Adventních slavností, které se budou konat přímo na zámku. Návštěvníci se mohou těšit na vánoční prodejní výstavu, Lobkowiczké víno, jarmark, Sváťovo dividlo, vánoční muzicírování, jízdy na koních, prodej ryb a vánočních stromů a mnoho dalšího.

Královský advent na hradě Křivoklát

8.–9. prosince 2018 (10.00–16.00)

Vánoční atmosféra čeká na hradě Křivoklát návštěvníky i letos. Nebudou chybět tradiční adventní trhy ani pestrý program na I. nádvoří. Vystoupí flašinetář Jan Bondra, šermíři Tartas, kapela Euphorica, tanečnice Anima, tanečnice Gaya, divadlo Facka, Vysmáto – loutkové divadlo Aleše Bílka, kejklíř Thomas Lupino a Podpřipský žesťový kvintet. Ve 13 hodin přijede císař Karel IV. a bude následovat císařská audience v Královském sále!

Advent na hradech a zámcích
i (Zdroj: Královský advent na hradě Křivoklát)
Advent na hradech a zámcích

Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket

8.–9. prosince 2018 (10.00–17.00)

Tentokrát se můžete těšit na stará řemesla a zvyky, vážící se k regionu Krušných hor a Poohří. Vyzkoušejte si výrobu slaměných ozdob nebo vonných františků. Pro mlsné jazýčky máme zdobení perníčků a pravou krušnohorskou kuchyni. Tu správnou atmosféru adventu doplní flašinetář, koledy, krušnohorská folklórní muzika a tanec a divadelní kousky pro malé i velké. O pořádek se po oba dny budou svědomitě starat habartovští četníci. A v poslední řadě nesmí chybět ani Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, které vás bude provázet na každém kroku. K oddechu a rozjímání je připravená čajovna a v ní příběhy pro Marzebillu. A ke konci každého dne si můžete vychutnat andělské rejdy z dílny Ohnivého divadla Ignis.

Advent na hradech a zámcích
i (Zdroj: Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket)
Advent na hradech a zámcích

Vánoce na zámku Stránov

8. prosince 2018

Druhou prosincovou sobotu navštivte zámek Stránov nedaleko Mladé Boleslavi a vychutnejte si atmosféru adventu. Uskuteční se zde komentované prohlídky pro veřejnost. Na zámku vás přivítají kněžna a kníže a povyprávějí vám příběh o založení a historii zámku, o jeho současné podobě a mnoho dalšího zajímavého.

Děti se seznámí s historií vánočního stromku, dozvědí se, proč máme na stole adventní věnec a jaká štědrovečerní jídla se o Vánocích podávají. Uvidíme, co všechno služebnictvo chystá na Štědrý den a do příprav se také zapojíme. Pomůžeme paní kuchařce s pečením cukroví a ochutnáme její voňavou vánočku. S knížetem a kněžnou zapálíme společně adventní svíčku, rozkrojíme jablíčko a budeme si moci vyzkoušet některé tradiční zvyky. Zavítáme do zámecké kaple, kde si s knězem při půlnoční mši připomeneme, proč slavíme Vánoce a zazpíváme si vánoční koledu. Pomůžeme také ozdobit vánoční stromeček a za odměnu si se služebnou každý vyrobí malý dárek na památku.

První vánoční trh na zámku Dobříš

8. prosince 2018 

Adventní prohlídky zámecké expozice s tematickou vánoční výzdobou patří na Dobříši k tradičním. Vůbec poprvé se ale v sobotu 8. prosince uskuteční na nádvoří zámku také vánoční trh. Návštěvníci při něm nasají adventní atmosféru a během celého dne si budou moci zakoupit ručně vyráběné dárečky, vánoční dekorace nebo třeba jmelí. Ochutnají rybí speciality, medovinu, svařák, kávu a sladké dobroty. Slavnostní náladu pak podtrhnou poslechem vánočních koled.

Advent na hradech a zámcích
i (Zdroj: První vánoční trh na zámku Dobříš)
Advent na hradech a zámcích

Po celý den mohou návštěvníci jarmarku zavítat na adventní prohlídky v expozici zámku s výstavou jesliček od spolku příbramských betlémářů. Tyto prohlídky probíhají každý adventní víkend až do 22. prosince a v týdnu je možné si prohlídku zarezervovat. Součástí předvánočního programu na zámku Dobříš jsou také dvě aktuální výstavy – v Galerii JCM expozice Šlechta v boji za českou státnost a v předsálí Návštěvního centra výstava k výročí 100 let od vzniku republiky.

Adventní koncert na zámku Kynžvart

8. prosince 2018 (18.00–18.45)

V sobotu vystoupí na státním zámku Kynžvart v kapli sv. Antonína z Padovy folklórní soubor Rozmarýnek ze Základní umělecké školy Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních pod vedením pana Slavomíra Országha.

Vánoční výstava na Konopišti

8.–9. prosince 2018 (14.00–17.00)

Výstava o vánočních zvycích a výzdobě šlechtických sídel, tentokrát doplněná o prohlídku, připomínající poslední narozeniny arcivévody Františka Ferdinanda d´Este.

Je možné navštívit pouze výstavu (vstupné 80/60 Kč) nebo výstavu i prohlídku (180/130 Kč). Na akci s prohlídkou doporučujeme předchozí rezervaci.

Advent na hradech a zámcích
i (Zdroj: Vánoční výstava na Konopišti)
Advent na hradech a zámcích

Publikováno: 7. 12. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce