reklama

Hmota Jesmonite je hotový zázrak pro všechny kutily

Licí hmota Jesmonite není ve stavebnictví žádnou novinkou. Kvůli jejím vlastnostem se stala i skvělým materiálem pro výrobu různých dekorací. Její výhodou je, že nemusíte být superzruční, aby se dílo podařilo. Tvoření s touto hmotou osloví malé, velké, mladé i staré, muže i ženy a dokonce je vhodná i pro děti.

i (Zdroj: Manumi)
Při práci s hmotou Jesmonite můžete popustit uzdu fantazii (Zdroj: Manumi)

Návod na výrobu tácku s mramorovým efektem a geodou s minerály pomocí hmoty Jesmonite

Licí hmota Jesmonite byla původně materiálem používaným výhradně ve stavebnictví. Díky svým vlastnostem si ale postupně získala srdce tvůrců interiérových dekorací. Jednoduché použití, pestrost forem a hlavně zdravotní nezávadnost a ekologie jsou devízami této stále populárnější hmoty. Stala se hitem sociálních sítí tvůrců po celém světě. Do Čech ji předloni přivezl kreativní e-shop Manumi. Zde také zkouší nové formy, barevné kombinace a vytváří návody, jak s hmotou pracovat, abyste sami mohli vykouzlit dekorace pro váš domov podle své vlastní fantazie a oblíbeného stylu.

Taky je vaše „guilty pleasure“ trávení času na Pinterestu nebo Instagramu hledáním barevných kombinací a inspiraci na dekoraci pro váš dům nebo byt? Obklopujete se rádi pěknými věcmi a vyžíváte se v tom, aby vám to doma pěkně ladilo? Možná jste už narazili právě na vázy, tácky, svícny, šperkovnice v pastelových barvách, s hladkým matným povrchem, lehkým zlatým zdobením, terrazzo či mramorovým efektem… To a ještě mnohem více umí vykouzlit právě tvůrci, kteří používají licí hmotu Jesmonite. A vy si podobné kreativní tvoření můžete vyzkoušet doma také.

Do hmoty můžete přimíchat drobné barevné částečky
i (Zdroj: Manumi)
Do hmoty můžete přimíchat drobné barevné částečky

Snadné použití hmoty, skvělý dekorační efekt!

Hmota Jesmonite je dvousložková hmota, která se smíchá dle poměru uvedeného v návodu na použití a lije se do forem. Hmota je vyrobená na bázi sádry a cementu, je zdravotně nezávadná, rychleschnoucí a dobře se umývá. Výrobky z těchto hmot lze použít do interiéru i v exteriéru podle toho, jakou úpravu si vyberete, či jak ošetříte jejich povrch. Můžete ji v Čechách sehnat pod názvem Jesmonite AC1100 nebo Jesmonite AC730 na e-shopu Manumi.cz.

Malý tácek poslouží třeba pro odkládání šperků
i (Zdroj: Manumi)
Malý tácek poslouží třeba pro odkládání šperků

„Co je na Jesmonite tolik zábavné, jsou její varianty a pestrost využití, možnosti dekorů, forem i tvarů. Hmota se přizpůsobí formě, ty mohou být ale téměř nekonečné stejně jako úpravy povrchů, barvení nebo efekty, kterých lze dosáhnout různými technikami,“ popisuje Zuzana Dobšíčková práci s Jesmonite a pokračuje: „Můžeme mít metalické povrchy, povrch připomínající dřevěné uhlí, jemné pastelové matné povrchy, efekty mramorování či nejvíce oblíbené terrazzo – můžeme hmotu kombinovat s křišťálovou pryskyřicí, dekorovat ji sušenými květy nebo na ni malovat či pokrývat ji plátky zlata.“

Samotná hmota Jesmonite má bílou barvu, proto je potřeba ji při míchání obarvit. Barvení hmoty má široké možnosti. Výrobci hmoty samozřejmě vyrábí i barvy, které jsou určené výhradně k obarvování Jesmonite. Nedoporučuje se zkoušet barvy jiné, jejich chemické složení se totiž s Jesmonite nesnese. Podle preferencí tvůrců lze barvami dosáhnout různé sytosti odstínů výsledného výrobku a taky samozřejmě barevných efektů.

Malování litou hmotou je vyšší dívčí
i (Zdroj: Manumi)
Malování litou hmotou je vyšší dívčí

Návod na tácek s mramorováním a colour blocking efektem

  • autor: Zuzana Dobšíčková pro Manumi
  • obtížnost: pro začátečníky

Potřebný materiál:

  • Jesmonite AC100
  • Jesmonite barevné pigmenty
  • silikonová forma
  • kelímek a míchátko
  • akrylová metalická fixa

Postup výroby:

Smícháme si tekutou a sypkou složku hmoty Jesmonite v poměru 1:2,5 v množství, které odpovídá objemu formy. Hmotu rozdělíme do dvou kelímků. Do jednoho kelímku kápneme kapku Jesmonite pigmentu a pečlivě rozmícháme, aby byla barva jednolitá. Do druhého kelímku kápneme několik kapek obarvené hmoty a lehce promíchneme pohybem ve tvaru písmene S. To vytvoří mramorový efekt.

Hrajte si s barvami
i (Zdroj: Manumi)
Hrajte si s barvami

Z obou kelímků současně nalijeme hmotu do formy. Poté jemně poklepeme na její okraje, aby se uvolnily bublinky. Po cca 30 minutách, jakmile proběhne termochemická reakce a hmota ztuhne a zchladne, můžeme výrobek vyjmout z formy. Dalších 24 hodin necháme výrobek odpočívat, aby plně vyschnul a ztvrdnul. Nakonec můžeme výrobek dozdobit metalickými detaily pomocí akrylového fixu.

Vyschlý výrobek můžete dozdobit akrylovým fixem
i (Zdroj: Manumi)
Můžete dozdobit akrylovým fixem

Návod na Jesmonite geodu s minerály

  • autor: Zuzana Dobšíčková pro Manumi
  • obtížnost: pro zkušené tvůrce

Potřebný materiál:

  • Jesmonite AC100
  • Jesmonite barevné pigmenty
  • silikonová forma
  • kelímek a míchátko
  • surové krystaly minerálu
  • metalická fólie

Postup výroby:

Po povrchu silikonové formy rozprostřeme krystaly minerálů tak, aby jich byla vrstva, skrze kterou není vidět forma. Okolo minerálů naneseme na formu metalickou fólii. Smícháme si tekutou a sypkou složku hmoty Jesmonite v poměru 1:2,5 v množství, které odpovídá velikosti naší formy. ½ hmoty si odlijeme a rozdělíme do dvou menších kelímků. Zbytek hmoty dle libosti obarvíme několika kapkami Jesmonite pigmentu.

Do jednoho z kelímků kápneme několik kapek obarvené hmoty a lehce špachtlí promíchneme. Tím vznikne mramorový vzor. Do druhého kelímku dáme více barevné hmoty a dobře promícháme. Tím vznikne světlejší odstín. Hmoty postupně naléváme podél krystalů v pořadí: mramorová → světlejší → tmavší. Jemně poklepeme na její okraje, aby se z hmoty uvolnily bublinky. Po cca 30 minutách, jakmile proběhne termochemická reakce a hmota ztuhne a zchladne, můžeme výrobek vyjmout z formy. Dalších 24 hodin necháme výrobek odpočívat a dostatečně vytvrdnout.

Tip:

Jak na práci s Jesmonite a tvoření krásných dekorací se dozvíte podrobně na webu Manumi.cz, na blogu, v záložce Návody a inspirace, nebo na Facebookové stránce JESMONITE CZ/SK.

Zdroj informací: Korálky.cz s.r.o. / Manumi

Publikováno: 14. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce