reklama

Psychorelaxační pomůcka nebo ruční práce pro radost? Čím je háčkování právě pro vás?

Jaro je již v plném proudu a krásné slunné počasí vyzývá nejen k přípravě zahrady, ale také drobným změnám našeho interiéru. Háčkované prostírání je přesně to pravé, čím si můžeme zvelebit stolování a zároveň si udělat neskutečnou radost. Krásné měkké prostírání v přírodním stylu rozzáří kuchyňský kout. Během pár chvil můžeme přispět vlastníma rukama k drobné, ale viditelné změně, kterou nám bude každý závidět.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Háčkované prostírání na stůl rozzáří náš kuchyňský kout (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Jak vyrobit háčkované prostírání?

Technika háčkování se poslední dobou používá hlavně jako psychorelaxační pomůcka či prevence stařecké demence. Co se týká designu, stojí tato technika trochu stranou, což je velká škoda. Háčkování se dá skvěle využít pro zkrášlení domácnosti i obohacení našeho šatníku.

Háčkování je opravdu prastará technika zpracování nejen vlny, ale i různých přízí či dokonce provázků různé síly. Můžeme si vyrobit spoustu krásných věcí i do moderního interiéru např. šaty či úžasné prostírání.

Nádherné jarní prostírání na stůl si můžeme vyrobit prakticky kdykoliv, kdy nás popadne touha pozměnit design jídelního koutu. K výrobě budeme potřebovat šňůrku a velký háček. Jeho tloušťka závisí na průměru použité šňůrky. V prvním kroku si musíme připravit tzv. magické očko, do kterého vháčkujeme 6 krátkých sloupků. Krátký sloupek znamená, že nahodíme a protáhneme šňůrku. Nyní máme 2 očka na háčku. Znovu nahodíme a protáhneme obě dvě očka z háčku. Toto opakujeme 6krát do magického kroužku, který poté zatáhneme do základního kruhového tvaru. Nyní máme 1 kruhovou řadu.

Základem je magický kroužek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Základem je magický kroužek

Další řadu začínáme tak, že budeme vpichovat do zadního oka krátkého sloupku. V této řadě budeme každé očko zdvojovat. Vpíchneme tedy háček dozadu za krátký sloupek. Následně nám tedy zůstanou očka předcházejícího krátkého sloupku navrchu. Prostírání pak budí dojem řetízkového oka smotaného do postupné spirály. Ve chvíli, kdy dojdeme na konec druhé řady, budeme zdvojovat pouze každý druhý krátký sloupek.

S každou přibývající řadou provádíme zdvojování sloupku vždy o jeden nadcházející sloupek. V první řadě tedy zdvojujeme každý krátký sloupek, v druhé řadě zdvojujeme každý druhý, ve třetí pak každý třetí a ve čtvrté řadě každý čtvrtý sloupek. Stejným způsobem pokračujeme v každé nadcházející řadě. Výsledný tvar pak bude mít podobu kruhu. Prostírání zakončíme tak, že budeme celou řadu háčkovat pevné oko. To znamená, že píchneme do očka a pouze protáhneme. V posledním kroku šňůrku ustřihneme a na zadní straně prostírání zauzlujeme nebo zašijeme jehlou a nití.

Ve chvíli, kdy máme prostírání hotové, ale zbyl nám ještě provázek, můžeme si uháčkovat např. krabičku na papírové kapesníky. Háčkování takové krabičky se od předchozího prostírání liší. Nyní budeme používat pouze krátký sloupek a vpichovat do jiného místa.

Pro výrobu háčkovaného prostírání vzhůru na nákupy

V kreativních potřebách si nejprve pořídíme destičku, která bude následně tvořit vrchní díl krabičky. V první řadě si příslušnou destičku obháčkujeme krátkým sloupkem kolem dokola. Další řady provádíme tak, že vpichujeme háček z přední strany do centra krátkého sloupku.

V kreativních potřebách si pořídíme destičku, která bude následně tvořit vrchní díl krabičky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
V kreativních potřebách si pořídíme destičku, která bude následně tvořit vrchní díl krabičky

Háček vytáhneme. Nyní máme na háčku 2 očka, nahodíme šňůru a protáhneme oběma očky. Tím docílíme požadované přední strany, kde je každé očko a každá řada přesně nad sebou. Ve chvíli, kdy dojedeme do výšky papírové krabičky na kapesníky, zakončíme krabičku pevným okem. Uháčkovaný obal nyní překlopíme a nasuneme na papírovou krabičku s kapesníky.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov

Publikováno: 1. 5. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.