Rádi byste zatuchlinu vyměnili za svěží vzduch? Nepříjemný těžký vzduch má vždy svůj původ a bojovat s ním nemusí být lehké. Když ale dodržíte několik základních pravidel a vezmete si k ruce ještě pomocníky, budete se moct pořádně nadechnout.
Kam se ztratil svěží vzduch?
Pokud se vám zdá, že svěží vzduch u vás doma nahradil zatuchlý zápach, bývá obvykle jasná hlavní příčina – tou je vlhkost. Určitě znáte známý zápach z kdesi odloženého a zapomenutého ručníku nebo osušky. Během několika málo dní se zde začnou množit plísně a bakterie, které zatuchlinu vytváří. Čím déle se pak předmět nachází ve velkém vlhku nebo dokonce mokru, tím silnější je zápach.
Kde nejčastěji svěží vzduch nahrazuje zatuchlina?
Náchylná jsou potom na vznik zatuchlého zápachu, a tím absenci svěžího vzduchu, místa, která se nevětrají příliš často, a ve vzduchu se tím pádem nachází zvýšená vlhkost. Typicky jsou to uzavřené skříňky, botníky, z místností nejčastěji kuchyně a koupelna, v některých případech i ložnice. Celkově na tento neduh trpí chaty a chalupy, kde se nevětrá celoročně a často.
Tip:
Optimální vlhkost vzduchu by se měla v obytných místnostech pohybovat od 45 do 60 %.
Zvýšená vlhkost se pak také často vyskytuje všude tam, kde se provádí činnosti, při kterých se nadměrné množství vlhkosti produkuje – tedy tam, kde sušíte prádlo, žehlíte s napařováním, vaříte bez použití digestoře. Vhodné je zapnout digestoř i ve chvíli, kdy vaříte vodu v rychlovarné konvici. Více vlhkosti je i v místnosti, kde stojí akvárium nebo množství živých rostlin.
Vzniku plísní nahrává také nábytek postavený příliš blízko ke stěně. Nemůže za ním tak proudit vzduch a plísně, která se zde vytvoří, si vlastně ani nevšimnete. Proto je vhodné nechávat mezi stěnou a nábytkem alespoň pár centimetrů místa - to samé platí pro pohovku i postel. Následnému odvětrání můžete pomoci větrákem.
Proč se zatuchlým vzduchem bojovat?
Takový zatuchlý vzduch je nejenom nepříjemný jak svým zápachem, tak svou těžkostí. Kvůli prostředí vhodnému pro růst plísní a bakterií může pobyt zde způsobovat zdravotní problémy – rozvoj alergií, bolest hlavy, různé dýchací problémy. A nedobře se v něm bude pobývat hlavně alergikům. Proto je třeba sem svěží vzduch vrátit.
Protože hlavní příčinou bývá vlhkost, je třeba se jí zbavit. Pomoci vám můžou různé prostředky. Stěžejní je v místnosti nebo skříňce větrat krátce, ale intenzivně tak, aby se za krátkou chvíli vyměnil všechen vzduch. Někde to ovšem možné není, potom přicházejí na pomoc odstraňovače či pohlcovače vlhkosti.
Zkuste domů dostat svěží vzduch s pohlcovači vlhkosti
Pohlcovače vlhkosti jsou skvělou volbou, jak si doma nebo kdekoli jinde zajistit svěží vzduch. Jsou malé a nepotřebují ke svému provozu elektrickou energii. Můžete je tak umístit opravdu kdekoli, a to i tam, kde se nepohybujete často. Tablety nebo granule obsažené v pohlcovačích vlhkosti absorbují vzdušnou vlhkost a zkapalňují. Vodu pak stačí pouze vylít a tabletu či granule nahradit (některé granule se dají vysušit a využít znovu). Malé absorpční sáčky se potom hodí do skříní i třeba do auta.
Do větších prostorů se již hodí elektrické odvlhčovače nebo vysoušeče
Pokud potřebujete s vlhkostí bojovat ve větších prostorech, nebo je problém závažnější, můžete investovat do odvlhčovačů nebo vysoušečů vzduchu. Odstraní velké množství vlhkosti a některé ještě navíc disponují funkcí čištění vzduchu. Přístroj volte podle objemu či plochy místnosti. Mějte však na paměti, že jde o větší finanční investici.
Svěží vzduch dostanou domů i levné a účinné prostředky
Můžete to ale zkusit i jinak – svěží vzduch dokáží přinést i babské rady a prostředky, které najdete doma ve spíži. Káva, rýže, soda nebo ocet a kočičí stelivo jsou často po ruce a bojují s pachy i plísněmi velmi účinně a především ekonomicky.
- Rýži nebo kočičí stelivo s obsahem chloridu vápenatého nasypte do látkových sáčků a rozvěste po místnosti. Absorbují vzdušnou vlhkost.
- Kamenná sůl je také skvělým pomocníkem. Nasypejte ji do nádoby s otvory, tu vložte do druhé větší nádoby tak, aby se nedotýkala dna. Ve spodní nádobě se po pár dnech objeví voda, odstraněná vzdušná vlhkost.
- Ocet a jedlá soda se pak hodí k absorpci pachů, stačí je nasypat / nalít zředěné vodou do mističky a postavit do skříně, ledničky nebo kamkoli do místnosti. Ocet je pak skvělý i pro boj s již vzniklou plísní, působí antibakteriálně a jeho roztokem můžete vše dokonale umýt.
Zdroj informací: zena-in.cz; stavebni-vzdelani.cz; elektrina.cz
Publikováno: 4. 5. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová