reklama

Je péče o psa v jarním období rozdílná od jiných ročních období?

Péče o psa v jarním období by měla být nasměrována tak, aby nastartovala jeho organismus po dlouhé zimě. Bude potřeba upravit psovi jídelníček a doplnit jej vitaminy a dalšími důležitými látkami, které pes bude potřebovat. A také aby mohl s radostí absolvovat denní venčení i delší procházky do přírody.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při péči o psa je dobré zaměřit se na obnovení jeho kondice po zimě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na péči o psa?

Po dlouhé zimě jsme zlenivěli nejen my, ale i naši čtyřnozí mazlíčci. Proto se také venčení psů zhusta odehrávalo jen na nezbytně dlouho dobu po nejbližším okolí a zase honem rychle do tepla ke kamnům. A tak zlenivěli i naši psí kamarádi. Proto bychom měli věnovat péči o psa na jaře zvýšenou pozornost.

Zima je ale už pryč a pro nadcházející teplé dny bude potřeba dostat sebe i naše domácí mazlíčky do formy. Chtělo by to takový pořádný účinný restart. Se zvyšujícími se teplými a slunečními dny se nám chce méně a méně sedět doma, chceme ven, do přírody a na vzduch. A naši psí mazlíci jsou na tom úplně stejně.

Péče o psa zahrnuje i kontrolu, zda si pejsek nepřinesl domů rýmu nebo klíště
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Péče o psa zahrnuje i kontrolu, zda si pejsek nepřinesl domů rýmu nebo klíště

Pohyb na čerstvém vzduchu ostatně dělá dobře našemu imunitnímu systému, proto, i když se nám třeba mnohokrát ven nechce, bychom se měli donutit jít se psem na procházku - ale ne jen tak okolo domu nebo obejít blok ulice. 

Při delších procházkách ovšem mějte na paměti, že je tu také období rození mláďat divokých zvířat, a poslední, co bychom chtěli vidět, je naším psem uštvané mládě nebo březí samice bez známek života. Ve volné přírodě tedy psa pouštějte z vodítka jen tehdy, pokud máte 100% jistotu, že ho dokážete přivolat k noze za jakékoliv situace. 

Při péči o psa nezapomeňte na vitaminy

Na jaře bychom měli při pravidelné péči o psa do každodenní krmné dávky začít přidávat vitaminy. Po zimě pomohou tyto látky zvyšovat obranyschopnost jeho organismu proti virům a bakteriím, kterých se jaře rojí opravdu extrémní množství. Nabídněte svému pejskovi doplňky stravy v podobě pamlsků s vitaminy nebo želatinové tobolky, které mu budou chutnat.

Jako pamlsky mohou sloužit i vitaminové doplňky stravy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jako pamlsky mohou sloužit i vitaminové doplňky stravy

Nabídněte svému psovi Vitar Veterinae Multivitamin Forte - univerzální multivitamin ve formě měkkého želé, které si zcela určitě okamžitě zamiluje. Želatinky jsou ideální formou pro dlouhodobé užívání, psi i kočky je velmi dobře snáší. Je vhodný u fyzicky zatěžovaných zvířat, v období březosti, u starších psů a koček pro zlepšení fyzické a psychické kondice. Významně také zlepšuje kvalitu a lesk srsti.

Zejména želatinové preparáty jsou psy vděčně přijímány a můžeme je tedy podávat jako odměnu. Pro starší psy jsou více než vhodné.

Vitar Veterinae ArtiVit sirup je tzv. chodroprotektivum pro psy a kočky. Jeho spolehlivá kombinace aktivních látek navíc s látkou tlumicí bolest se preventivně používá pro starší zvířata od 4. roku, terapeuticky po ortopedických operacích, diagnostikované dysplazii kloubů a bolestivých projevech pohybového aparátu. Nomaad Artivit Sirup obsahuje komplex látek důležitých pro kloubní výživu. Forma sirupu umožňuje bezproblémové podávání i při dlouhodobé terapii. Psi i kočky jej velmi dobře snáší.

Do denní dávky krmiva přidáváme lososový olej
Do denní dávky krmiva přidáváme lososový olej (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kloubní výživu podáváme nejen starším psům
Kloubní výživu podáváme nejen starším psům (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na jaře se také můžeme setkat s kožními alergickými reakcemi u psů. Atopická dermatitida, která se u psů projevuje vždy zhoršeným stavem na jaře, je zapříčiněna nakvétajícími stromy, keři a okrasnými rostlinami. Při venčení není možné se těmto alergenům vyhnout, ale můžeme psovi ulevit tím, že mu budeme podávat preparáty s esenciálními mastnými kyselinami - například lososový olej, který se přidává do krmiva a který psí kůži velmi prospívá.

Péče o psa v jarním období spočívá i v adekvátní ochraně před chladem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Péče o psa v jarním období spočívá i v adekvátní ochraně před chladem

Jaro je ideální období pro několikaměsíční kúru. U psů s chronickými kožními problémy můžeme lososový olej přidávat do krmiva v podstatě nepřetržitě. 

S nástupem teplého počasí se čím dál tím dříve setkáváme s vnějšími parazity, kteří nemilosrdně napadají všechny živé a teplokrevné organismy. Není proto výjimkou, že už v únoru si může náš pes přinést domů klíště. Problém s blechami je pak celoroční, neboť těmto malým skákavým trapičům je vcelku jedno, jestli za okny sněží nebo svítí slunce. Měli bychom tedy myslet na včasné podávání antiparazitik. 

Třebaže se slunce za okny tváří jako v létě, jarní teploty bývají náladové a střídavé, proto s sebou na vycházku raději bereme psí obleček nebo přehoz, abychom psa ochránili před náhlými změnami počasí. Déšť nebo mrazivá rána nejsou na jaře ničím zvláštním a je nutno s proměnlivou oblačností a výkyvy počasí počítat. Pokud pes na procházce pochladne, může se u něho vyvinout i zánět močového měchýře. U oblečku nebo pláštěnky pro psy pak dbáme na to, aby látka kryla psovi nejen záda, ale i hrudník. 

Psovi na jaře podáváme antiparazitika proti vnějším i vnitřním parazitům
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Psovi na jaře podáváme antiparazitika proti vnějším i vnitřním parazitům

Přechodové jarní teploty také zhoršují zdravotní stav těm psům, kteří trpí na onemocnění kloubů. Jakmile tedy pes začne znatelně kulhat, nechce se zvednout z pelíšku nebo si obtížně sedá, je na čase podávat mu preparáty s kloubní výživou. Ideální je kloubní výživa tekutá, která snáze projde trávicím traktem zvířete. Nejlepší je používat vícesložkové preparáty, které obsahují kolagen, glukosamin, chondroitin a kyselinu hyaluronovou. Pokud bude tato směs obsahovat i účinnou látku proti bolesti, bude náš pes brzy v dobré kondici. U psů s chronickými problémy kloubů můžeme tyto preparáty podávat každý den.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Veterinární poradna, VITAR Veterinae

Publikováno: 26. 4. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.