reklama

Jedlý balkon není žádný sen, ale splnitelné přání

Je možné pěstovat zeleninu na balkoně? Jedlý balkon je přáním každého pěstitele, který nemá k dispozici klasickou zahrádku. Vybavte se nádobami, připravte substrát, předpěstujte sazenice. Poradíme vám, jak se k velké úrodě z balkonu dopracovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vypěstovat na balkoně zeleninu už není science fiction (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je možné vypěstovat si zeleninu na balkoně?

Pěstovat zeleninu na balkoně není nic neobvyklého. Sice to zní jako nereálné, ale jedlý balkon si skutečně můžete vybudovat. Úplně první a nejméně náročnou plodinou je rajče. To poroste ve větší nádobě naprosto vděčně, a pokud mu dopřejete kupovaný substrát namíchaný například s hotovou zeminou z místní kompostárny nebo půdou, kterou dostanete k dispozici od přátel, kteří vášnivě pěstují, máte vyhráno.

Rajčata, hlavně pak nízké keříčkové kultivary typu Vilma či Tumbling Tom budou prospívat i v truhlíku, ale pozor na pravidelnou a poměrně vydatnou zálivku. K pěstování vyšších tyčkových rajčat pak sáhněte po velkých květináčích a během vegetační doby nezapomeňte vyštipovat zálistky. Odolné a vhodné jsou pak odrůdy Start S F1 nebo Stupické polní rané. Pokud jste zaneprázdnění, pak při výběru nádob sáhněte po těch samozávlahových.

Pokud máte zálusk i na okurky nakládačky, pak na balkon dejte odrůdu hruboostnou, ta je vhodnější i do chladnějších oblastí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud máte zálusk i na okurky nakládačky, pak na balkon dejte odrůdu hruboostnou, ta je vhodnější i do chladnějších oblastí

Velmi oblíbeným tématem v rámci pěstování na balkonech je i pěstování okurek, a to především těch, které mají kratší plody. Zde nezapomeňte, že okurky se předpěstovávají až od dubna za oknem, aby vyrostly a mohli jste je přesadit. A potřebují zhruba jeden měsíc. Mezi oblíbené patří hlavně tzv. svačinový typ hadovek, takže odrůdy Pony F1 nebo Baby F1. Ale pozor, okurky je nutné pěstovat na závětrném a teplém místě. Nádobu vyplňte velmi kvalitní zeminou.

Vypěstovat na balkoně můžeme i méně obvyklé zeleniny

Na balkoně je možné pěstovat i méně obvyklou zeleninu, například papriky. Pokud máte balkon dobře orientovaný, tedy je to místo v závětří, je zde teplo a nehrozí zde bičování deštěm, pak zde dobře budou prospívat i některé typy paprik. Tyto rostliny chtějí více místa, takže nutností je větší nádoba, naplněná vysoce kvalitním substrátem se zásobou živin a spodní drenážní vrstvou. Velmi vhodnou odrůdou je Balkónovka, rostoucí do výšky 50 cm a určená právě pro nádoby. Oblíbený je také Hamík, koktejlová paprika s krásnými oranžovými plody. Nezapomeňte, že v nevhodném prostředí papriky často napadají mšice, proto je nutné se mít neustále na pozoru.

Nezapomeňte na bylinky, salát a další, vlastní úroda je to nejlepší, co můžete z balkonu mít
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomeňte na bylinky, salát a další, vlastní úroda je to nejlepší, co můžete z balkonu mít

Nezapomínejte ani na bylinky, na balkoně by vám neměla chybět bazalka, majoránka, pažitka nebo máta. Tam, kde máte dostatek místa, vyzkoušejte určitě pěstování salátu či cibule sečky. Můžete zkusit dokonce pěstování batátů, ty ale požadují více místa.

Zdroj informací: cuketka.cz

Publikováno: 20. 4. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.