Dosluhující dřevěný plot u domu si už delší dobu žádal výměnu. Opršelou barvu a rozpraskané dřevo už by žádný další nátěr neobnovil. Takže nezbývá než dosluhující plaňky vyměnit za něco trvalejšího. Místo dřevěných plotovek namontujeme plastové. Poradíme vám, jak na výměnu starých plotových planěk za plastové. Vypadají velmi podobně, ale mají mnohem delší životnost.
Jak při výměně plotových latěk postupovat
Demontáž starých plotovek
Nejprve bylo nutné odstranit staré plotovky. K tomu postačil akumulátorový šroubovák a vhodný bit. Dřevěné plaňky byly připevněny v pomocí vrutů do dřeva. Ty šly vyšroubovat celkem snadno. Několik se jich ale ulomilo a bylo nutné je ze dřeva dostat pomocí kleští Kovový rám dvířek k domu také zdemontujeme. Mezitím si připravíme nové plastové plotovky.
Montáž nových plastových plotovek
Rám pro plotovky je svařen z kovových profilů a má pozinkovou povrchovou úpravu, aby vydržel co nejdéle. Pro připevnění nových plastových plotovek do profilu použijeme samořezné vruty do železa s šestihrannou hlavou. Použít můžeme i vratové šrouby, záleží na konstrukci plotu a výplně a našem vkusu. Podle firmy Transform, výrobce plotovek, je nutné, aby otvor pro šroub, kterým se plotovky připevňují na výplňová pole, byl o něco větší, než je samotný šroub. Jde o nutnou dilataci, kterou materiál potřebuje.
Šíře nových plastových plotovek je větší, musíme s tím tedy počítat. Zaberou více místa, bude jich tedy méně. Při takto připraveném základu postačí odečíst plochu plotovek a vydělit počtem mezer. Nám vyšla mezera mezi jednotlivými plotovkami tři centimetry.
Provázek a vodováha
Můžeme si vyrobit malý doraz, nebo každou plotovku jednotlivě odměřovat. Pak můžeme v klidu beze spěchu montovat až máme celý plot hotový. Dobrým pomocníkem při montáži je vodováha a provázek. Můžeme si nejprve namontovat první poslední plotovku do správné výšky a mezi ně napnout provázek. Podle něj pak kontrolujeme výšku ostatních plotovek.
Plotovky se nemontují přímo na zem. Necháme pod nimi malou mezeru 2-5 cm. To kvůli celkovému vzhledu. Plotovku nám při montáži pomůže přichytit malá svěrka.
Přesně změřit a zakrátit
Plastové plotovky se opracovávají stejně jako dřevo. Snadno je zakrátíme pomocí kotoučové nebo přímočaré pilky. Jdou ale zkrátit i ostrou ruční pilkou. Nejlépe je ale vybrat délku takovou, abychom je nemuseli pokud možno krátit vůbec.
Jemný plastový otřep po zakrácení strhneme pilníkem nebo smirkem na špalíčku.
Dřevo nebo traplast?
Traplast je recyklovaný plast, ze kterého se vyrábějí plotovky, které jsme na renovaci plotu použili. Mezi jeho nejpříjemnější vlastnosti patří, že nehnijí, nemusí se natírat, jsou odolné proti vodě, sněhu i soli.
Na výběr je z několika barev a tvarů hlav, tedy horního zakončení plotovky. Jejich cena je podobná, jako u dřevěných plotovek, životnost však několikanásobně delší. Mezi jejich nejpříjemnější vlastnost patří absolutní bezúdržbovost. Výrobce prodává i vhodné kovové profily s odolnou povrchovou úpravou, na kterou se plotovky mezi sloupky plotu kotví.
Máme hotovo, natíráni už nehrozí…
Publikováno: 18. 3. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman