reklama

Staré džíny nevyhazujte. Vyrobte z nich další užitečné věci

Staré oblečení nemusíte vyhazovat, zvláště to z džínoviny, můžete si z ní vyrobit ještě předměty, které mohou dál sloužit. Poradíme, jak tuto skvělou látku dále využít, aby vám ještě nějakou dobu dobře sloužila. Nemusíte mít strach, není to nijak složité a můžete do výroby různých dekorací zapojit i děti, které vám s tímto velmi rády pomohou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ze starých džínových kalhot se dá ještě něco vyrobit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zabírají vám staré džíny místo ve skříni? Nevyhazujte je, mohou se ještě hodit. Například k upcyklaci. Džínovina sloužila k výrobě pracovních kalhot, později se z ní stal módní trend, který se stále objevuje v módních kolekcích. Jedná se o pevnou látku, která se kromě oblečení hodí na různé kabelky, tašky, kosmetické taštičky, peněženky, obaly na brýle nebo další designové výrobky.

Z horní části si můžete vyrobit praktickou tašku, postačí jen ustřihnout nohavice, které si schovejte, ještě je budete potřebovat. Ustřižený vršek je nutné ve spodní části pevně sešít. Rovněž prošijte místo u poklopce, případně zip využijte jako postranní kapsu. K této části postačí jen přišít držadlo buď z džínoviny, nebo jiného materiálu, který se vám barevně líbí. V místech, kde jsou poutka, protáhněte barevnou stuhu, tašku tím oživíte. Na horní část můžete našít zip, nebo zapínaní vytvořit na patentky či suché zipy.

Ke spojení džínových kousků využijte šicí stroj
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ke spojení džínových kousků využijte šicí stroj

Podobným způsobem si můžete vyrobit i kosmetickou taštičku. Využijte jen zadní část kalhot, od které odstřihnete přední díl a nohavice. Látku přeložte, sešijte a do horní části všijte zip. Nebude potřebovat dlouhé držadlo, postačí kratší nebo vůbec žádné. Zadní kapsy mohou sloužit jako boční kapsy například k uschování malého kosmetického zrcátka. Stejně tak si můžete vyrobit praktický penál na tužky. Využijte k tomu jednu nohavici, ze které na dolním konci ostřihnete potřebný kus látky. K ustřižené části přišijte zip a spodní část pevně prošijete. Stejně tak peněženka vyrobená z kousků džínoviny může sloužit na drobné na mince.

Džínové pouzdro na brýle bude vkusným doplňkem
Džínové pouzdro na brýle bude vkusným doplňkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nalepené kousky džínoviny oživí starou peněženku
Nalepené kousky džínoviny oživí starou peněženku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kromě různých tašek si můžete ozdobit pouzdro na brýle, které bude velmi hezkým designovým výrobkem. Látku stačí vystřihnout a nalepit na plastové pouzdro. Stejným způsobem si vyrobte podtácky pod hrnky. Nalepte vystřižené části na původní staré tácky. Nebo pevné spoje z nohavic ustřihněte, smotejte do šneka a spojujte je tavnou pistolí. Větší kusy použijte na ozdobení různých dóz, které opět oblepíte džínovinou.

Dóza s kousky džínoviny má zajímavý design
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dóza s kousky džínoviny má zajímavý design

Ti zručnější z vás si mohou vyrobit praktický kapsář nejen pro dětské hračky, ale třeba na nářadí pro kutily. Kdo má rád zajímavé dekorace do bytu, využije džínovinu k výrobě povlaků na polštářky na sedačku. Zajímavě bude vypadat i malý koberec do pokojíku, který vyrobíte jako patchwork.

Zajímavě budou vypadat i náušnice vyrobené z kousku džínoviny, kterou přilepíte tavnou pistolí k části staré náušnice. Můžete si vyrobit džínovou brož z vystřižených kousků, které v prostředku prošijte barevnými korálky. Ty jednoduší zvládnou i děti, vystřihněte části, které spojíte například ozdobným knoflíkem. Na desky zápisníku nalepte část džínoviny a ozdobte barevnými korálky. Drobná pírka z rozstřižené džínoviny připevněte ke kusu opracovaného dřeva a máte hotovou dekoraci na zeď.

Hospodyňky si mohou části džínoviny využít na výrobu zástěry, postačí k ní jen přišít stuhu na zavazování. Chystáte se na oslavu narozenin a chcete oslavence obdarovat lahví vína? Část nohavice sešijte, lahev vína do ní vložte a látku stáhněte k lahvi pomocí barevné mašle. Tento výrobek využijte i na uložení drobných předmětů do koupelny. Na džínový věnec stačí nastříhat džínovinu na malé obdélníky, které spojíte drátem do tvaru věnce. Dozdobit jej můžete drobnými třpytkami, korálky nebo barevnými stuhami. Využití džínoviny má širokou škálu možností, stačí trocha šikovnosti, inspirace a kreativity.      

Tip: 

Zbylé kousky džínoviny můžete využít jako mozaiku květináče nebo vázy.

Zdroj informací: primadoma.tv; abecedazahrady.dama.cz; spektrumzdravi.cz

Publikováno: 11. 4. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.