Velikonoční věnec na zavěšení: Jarní dekorace z vyfouknutých skořápek

Velikonoční výzdobě dominují typické symboly, jako jsou zajíčci, kuřátka, pomlázky apod. Nejvýraznějším prvkem však zůstávají především vajíčka coby symbol nového života. A právě z vyfouknutých vajec můžeme vyrobit jednoduchý, ale přesto elegantní věnec s libovolným barevným laděním.

Velikonočním svátkům jednoznačně sluší pastelové barvy, ačkoli tradiční české Velikonoce se nikdy neobešly bez zářivě červené, sytě zelené či modré.

Zapojte celou rodinu i přátele do sbírání a vyfukování skořápek – až si tento věnec vytvoříte, budou ho po vás chtít všichni kolem – tak ať máte zásobu!

Co budete potřebovat na velikonoční věnec

  • slaměný korpus, ideálně o velikosti 25–30 cm (počítejte s tím, že s tilandsií a skořápkami nabude o cca 6 cm v průměru)
  • drátek na zavěšení
  • sušenou tilandsii (Tillandsia), popř. kokosové vlákno neboli sisal nebo třeba barvený islandský mech
  • vyfouknutá vajíčka, cca 17 ks – buď necháte tak, jak jsou, nebo nabarvíte např. temperovými barvami. Doporučujeme udělat si od jedné barvy více odstínů nebo, pokud se barev nebojíte, každé vajíčko můžete obarvit jinak.
  • tavnou pistoli
Materiál a pomůcky na velikonoční věnec
Materiál a pomůcky na velikonoční věnec (Zdroj: Smart Press)

Jak budete postupovat při výrobě velikonočního věnce

1. krok: nalepte vejce

Tavnou pistolí přilepujte po celém obvodu a také ze stran věnce vyfouknutá vejce, rovnoměrně střídejte barvy a zároveň je držte ve stejném směru. Vyvarujte se však přílišné pravidelnosti! Kolik jich ve výsledku bude, je jen na vás.

Nalepte vejce na korpus
Nalepte vejce na korpus (Zdroj: Smart Press)

2. krok: doplňte tilandsii

Prostor mezi vejci vyplňte tilandsií či jiným výplňovým materiálem tak, aby nebyla vidět sláma. Pokud přesto někde vykoukne, v případě Velikonoc to zas až tak nevadí. Sláma jako dekorační materiál k těmto svátkům patří!

Doplňte tilandsii
Doplňte tilandsii (Zdroj: Smart Press)

3. krok: použijte drátek

Tilandsii provlékejte mezi vejci – tam, kde sama o sobě nedrží, upevněte drátkem v podobě skobiček.

Použijte drátek
Použijte drátek (Zdroj: Smart Press)

4. krok: vytvořte očko na zavěšení

Na závěr připevněte na spodní část věnce (tam, kde je mírně zploštělý) kousek drátu, z kterého následně vytvoříte očko na zavěšení. Jednoduše provléknete drát pod provázkem, kterým je věnec svázán.

Vytvořte očko na zavěšení
Vytvořte očko na zavěšení (Zdroj: Smart Press)

Prima tip

Extravagantnější povahy mohou vyzkoušet aranž z různě rozbitých a různě velikých skořápek! Je ale potřeba věnec pokrýt velkým množstvím tohoto materiálu, aby to vypadalo jako záměr, a ne jako nehoda!

Text byl redakčně upraven!

Návody pocházejí z knihy Můj květinový ateliér Markéty Keclíkové, kterou vydalo nakladatelství Smart Press.

Kniha Můj květinový ateliér
Kniha Můj květinový ateliér (Zdroj: Smart Press)

Související k tématu