reklama

I na malém balkoně vypěstujete velké věci

Nemáte vlastní zahrádku, ale rádi byste pěstovali bylinky, zeleninu či ovoce? Pokud jste majiteli balkonu, máte vyhráno. I na malé ploše můžete pěstovat rostlinky v květináčích či truhlících. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dočtete, jak na takovou malou balkonovou zahrádku.

i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)
Na balkoně vypěstujete v květináči bylinky i zeleninu (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)

Pro malý prostor jako balkon je ideální vertikální pěstování. Vyberte zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte květináče směrem do výšky. Využijte závěsné systémy nebo si záhon vyrobte z europalet. Jsou levné, lehké a dostupné. Stačí je obrousit a nalakovat. Můžete si koupit i hotovou paletu.

Jak na to

Už máte paletu, a co dál? Vyrazte kladivem nepotřebná středová prkna a schovejte si je na zakrytí boků. Do dvou vzniklých “záhonků” vložte netkanou textilii a připevněte ji sponkovačkou. K vytvoření vertikálního záhonku opět vyrazte nepotřebná středová prkna, ale tentokrát je přibijte na paletu tak, aby po vztyčení europalety vznikly truhlíky. A lze začít sázet.

Pro snazší pěstování jsou vhodné vyvýšené truhlíky
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)
Pro snazší pěstování jsou vhodné vyvýšené truhlíky

Bylinky, zelenina i ovoce

K balkonovému pěstování se skvěle hodí bazalka, pažitka, petržel, řeřicha, kerblík, kopr, libeček, středomořské bylinky, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano, estragon, máta, levandule či meduňka lékařská. Bylinky se dají obecně rozdělit na jednoleté (bazalka, kopr, lichořeřišnice) a dvouleté nebo víceleté mrazuvzdorné bylinky (třeba potočnice lékařská, pažitka, tymián, máta peprná). Pokud si chcete balkonové bylinkové zahrádky dlouho užívat, dejte přednost druhé kategorii.

Proměňte svůj balkon či terasu v bylinkový ráj
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)
Proměňte svůj balkon či terasu v bylinkový ráj

Ze zeleniny jsou pro tento typ pěstování vhodná rajčata, ředkvičky, fazole, různé odrůdy salátu, paprika, lilek nebo chilli papričky. Z ovoce i na malém prostoru hravě vypěstujete jahody, rybíz, ostružiny, angrešt, kiwi či sloupovitou jabloň.

Tip:

Zahradničení doma lidem v posledních letech přináší stále větší radost. Tak to také zkuste a vypěstujte si lahodnou zdravou zeleninu a ovoce na své vlastní zahrádce. Dobře pro tyto účely poslouží i sebemenší místo na balkoně či terase! Vyvýšený záhon Elho Green Basics XXL je vyroben z recyklovaného plastu a nabízí ideální pracovní výšku. Ještě nikdy nebyla práce na zahrádce tak jednoduchá!

Na co nezapomenout

Kvůli dostatku slunečního svitu jsou pro zahrádku ideální jižní balkony. Tmavé květináče přitahují sluneční paprsky a nádoba se tak zahřívá rychleji, což může rostlině uškodit. Vhodnější jsou světlé nebo hliněné nádoby. Pokud se váš balkon nachází na severní straně, vyberte porosty nenáročné na slunce – třeba zelí nebo hrách.

V nádobě vypěstujete skoro cokoliv
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.)
V nádobě vypěstujete skoro cokoliv

Na velikosti záleží

Při zařizování balkonové zahrádky dbejte na správnou velikost květináče a sazenic vhodných pro tento druh pěstování. Je to stejné jako u bot, v případě pochybností je lepší zvolit o číslo větší než menší. U pěstebních nádob nezapomeňte na otvory pro odvod vody. Kořeny rostliny potřebují vody vždy dostatek. Zvláště ovoce a zelenina vyžadují každodenní zavlažování, jež musí být nejintenzivnější v horkých letních měsících. Dobře poslouží samozavlažovací truhlíky.

S pěstováním začněte, až když nebude hrozit žádná zima. Chlad a mráz mohou mladým rostlinkám uškodit. Vhodnou dobou na pěstování bývá zpravidla květen. V létě domácí sklizeň jistě oceníte.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.

Publikováno: 4. 4. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce