reklama

Rychlý průvodce uspořádáním terasy a balkonu

Uspořádání terasy a balkonu může proměnit fádní prostor ve venkovní oázu. Funkční uspořádání pak dokáže toto místo proměnit v kousek přírody, oázu, kde budete rádi trávit svůj volný čas, odpočívat i pracovat. Náš rychlý průvodce vám pomůže s jejím praktickým zařízením.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Uspořádání terasy a balkonu může prostor změnit v oázu klidu i působivou zeleninovou zahradu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Uspořádání terasy a balkonu 

Uspořádání terasy a balkonu vyžaduje kreativitu. Samozřejmě, že s větší terasou máte více možností. Čím naopak menší prostor máte, tím větší kus kreativity potřebujete. Možná to po vás bude vyžadovat i více přemýšlení a plánování, ale i to má spoustu výhod. Takové balkony jsou totiž třeba nenáročné na údržbu a působí útulněji. Ale pěkně od začátku…

Pokud se rozhodnete uspořádat svůj balkon, terasu, nejprve si vše promyslete a naplánujte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud se rozhodnete uspořádat svůj balkon, terasu, nejprve si vše promyslete a naplánujte

Od čeho při uspořádání terasy a balkonu začít? 

Zřejmě první věcí, kterou budete chtít na nezařízenou terasu dát, je nábytek. My vás však zarazíme, dříve, než se pustíte do nakupování, nejprve si svou terasu (balkon) změřte. Proč? To proto, abyste nebyli překvapeni z toho, když si pořídíte nábytek, který se vám ohromně líbí, ale do daného prostoru se nevejde.

Potom, co si vše změříte, si ujasněte, jak by váš balkon nebo terasa měl vypadat. Jak ji chcete využívat. Máte v plánu na ní pouze pěstovat květiny? Chcete na ní relaxovat, pracovat nebo jíst? To vše ve finále ovlivní uspořádání daného prostoru. Při plánování nezapomeňte na stanovení rozpočtu, který chcete do uspořádání investovat. 

Při tvorbě začněte pěkně od podlahy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při tvorbě začněte pěkně od podlahy

A teď začneme pěkně od podlahy 

Většina balkonů má betonový základ, což není zrovna nejpříjemnější povrch pro pohyb bosých nohou. Pokud chcete tuto situaci změnit, máte celou řadu možností. Můžete podlahu jednoduše vydláždit. Na terasu i balkon můžete rovněž použít i keramickou dlažbu, která je dnes dostupná i v mrazuvzdorném provedení. Dobře vypadá také třeba zámková dlažba. Velkou výhodou této podlahy je to, že vyžaduje pouze minimální údržbu a je i mrazuvzdorná.

Další možností by mohl být přírodní kámen. Jenže, přírodní kámen sice vypadá působivě, ale nejde o vhodný materiál na balkon, protože je hodně těžký. Luxusně na podlaze vypadá dřevo nebo kompozitová prkna. Dřevo je však drahé a neobejde se bez pravidelné údržby a kompozitová prkna nejsou zrovna příjemná pro bosou nohu. Ideálně se proto nakonec může jevit dřevoplast, který se podobá dřevu, má vlastnosti plastu, snadno se poskládá a není ani příliš drahý. Umělý trávník nebo venkovní koberec představují další cenově výhodné alternativy. Trávník je velmi příjemný, nicméně musíte u něj počítat s barevnými změnami. Venkovní koberec má drenáž pro odvod vody a je velmi příjemný pro bosé nohy, bohužel se zase hůře čistí. 

Nábytek by měl rozhodně něco vydržet
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nábytek by měl rozhodně něco vydržet

Volba nábytku na balkon a terasu

I skutečně malý balkon si zaslouží nějaké to posezení v podobě malé lavice a stolku, které je možné sklopit. Nábytek na terasu i balkon by měl být pěkný a pohodlný, ale rozhodně by vám neměl zabrat celý prostor. Vybírejte jej proto především s ohledem na velikost, a pak také z čeho je vyroben. Nábytek je totiž na terase (balkonu) vystaven povětrnostním vlivům, a proto je důležité, aby něco vydržel. Dřevo v tomto případě patří k těm nejoblíbenějším materiálům nejen pro svou kvalitu, ale i proto, že něco vydrží. Skvělé vlastnosti má ale i kovový nábytek, umělý ratan nebo plastový nábytek. Nábytek na balkon i terasu vybírejte v neutrálních barvách. Lépe se vám pak bude kombinovat s ostatními detaily. 

Výběr rostlin ovlivní nejen vaše preference, ale situování terasy nebo balkonu a jeho velikost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výběr rostlin ovlivní nejen vaše preference, ale situování terasy nebo balkonu a jeho velikost

Rostliny terasu i balkon oživí a rozzáří 

Potom, co si vyberete vhodný nábytek, je nutné prostor nějakým způsobem oživit. Stačí jen trocha pozornosti a fádní terasa nebo balkon se může proměnit ve venkovní oázu. A k tomu skvěle poslouží rostliny. Rostliny jsou skvělým zpestřením každého prostoru. Je však jen na vás, zda chcete mít botanickou zahradu nebo záhony plné zeleniny. Na své terase (balkonu) totiž můžete pěstovat nejen kvetoucí květiny, ale i bylinky, brambory, mrkev, rajčata, okurky nebo třeba melouny a dýně.

Nebojte se a při tvorbě vaší oázy klidu využijte pro výsadbu všechny povrchy balkonu. Maximalizujte je pomocí závěsných květináčů, truhlíků na zábradlí či živých zahradních stěn na květiny. Při výběru rostlin pak vezměte v úvahu nejen povětrnostní podmínky (jak u vás fouká), protože některé rostliny by mohl vítr polámat, ale také i to, jak je situován (jak  na něj svítí sluníčko a jak moc je ve stínu). Velikost prostoru je navíc vhodný pro jinou velikost květináčů. Na větších terasách můžete pěstovat třeba i keře a menší stromy. 

Velmi oblíbeným opláštěním zábradlí je rákos
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velmi oblíbeným opláštěním zábradlí je rákos

Důležité je i soukromí

Důležité je bezesporu i soukromí. Víte, jak si ho zajistit? Zásadním řešením je opláštění zábradlí, tedy pokud již od počátku není neprůhledné. Opláštění může být ze dřeva nebo plastu. Ještě oblíbenějšími variantami u nás jsou rákos, bambus a různé odolné textilie vyrobené z moderních materiálů. Nutno upozornit, že tyto přírodní materiály bohužel nemají tak dlouhou životnost. Ničí je slunce i špatné počasí. Od sousedů vás pak mohou izolovat tzv. balkonové stěny. Ty mohou být dřevěné, vinylové nebo plastové. Mohou být designové, ale i praktické, takže je můžete třeba osázet rostlinami. 

Markýza poskytne stín i soukromí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Markýza poskytne stín i soukromí

Proti slunci i proti zvědavým pohledům 

Balkonové zástěny nepřináší pouze soukromí, ale i stín a ochranu před větrem. Soukromí i ochranu před sluncem však nabízí i balkonové markýzy, které mají nejčastěji podobu zatahovací střechy. Jsou schopny vás dokonce i částečně ochránit před deštěm. Nicméně mokré markýzy jsou semeništěm plísní. Je proto vždy důležité, aby se po dešti důkladně usušily. Zajímavým řešením je i zasklení balkonu nebo lodžie. Soukromí si pak vytvoříte podle potřeby a stín si můžete vytvořit i žaluziemi. A samozřejmě nesmíme opomenout ani na slunečníky, které je možné použít na větší terasy. 

Neopomíjejte osvětlení, dává prostoru atmosféru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neopomíjejte osvětlení, dává prostoru atmosféru

Osvětlení podtrhne celkovou atmosféru

V rámci funkčního uspořádání terasy a balkonu nezapomeňte ani na osvětlení prostoru. Svíce na stolku je sice fajn, ale pořádné světlo vám neposkytne. To byste jich potřebovali minimálně tucet, a to by zase nebylo nejbezpečnější ani nejlevnější. A proto si zajistěte osvětlení určené pro venkovní použití. Při výběru osvětlení si pohlídejte, aby bylo odolné vůči vodě a vlhkosti. Skvělou variantou pro osvětlení balkonu nebo terasy jsou LED svítidla.

Dobrou alternativou jsou i malá svítidla, která jsou vybavená akumulátory, takže se nemusíte starat o zapojení do elektřiny. Bezvadné na nich je to, že tato světla mohou být dnes vybavené solárními články, které se během dne nabíjí a bez problémů pak svítí večer i v noci. Výhodné je rovněž i chytré osvětlení, které se umí samo rozsvítit a zhasnout v předem stanovenou dobu. U těch nejlepších si můžete rovněž upravit barevné spektrum osvětlení. Klasickým typem venkovního osvětlení jsou například světelné řetězy, které dokáží podtrhnout vzhled terasy i balkonu. Používat je můžete po celý rok a připoutat je můžete třeba na zábradlí. 

Zdroj informací: apartmenttherapy.com; idealhome.co.uk; creb.com; gap.com.mt; nabroker.in 

Publikováno: 27. 3. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová