reklama

Pořiďte si domů tropickou krásku, která ví, kdy je čas jít spát

Máte rádi tropické rostliny? Pak se pusťte do pěstování kalatey, které vás ohromí nejen svými zajímavě barevnými listy a květy, ale také tím, že listy v podvečer zatahuje a ráno zase rozvíjí. Je to sice rostlina náročnější na podmínky pěstování, ale i tak se nemusíte bát to vyzkoušet, stačí vědět, co potřebuje.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování kalatey je vhodnější pro zkušené pěstitele (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pusťte se do pěstování kalatey

Proč kalateu pěstovat? Je  to velmi vyhledávaná rostlina do interiérů, především pro své jedinečné listy. Pochází z deštných lesů Jižní Ameriky, přesněji řečeno z Brazílie, kde je podrostem vysokých stromů v deštných pralesech.

Víte, kdy je čas jít spát? Kalatea vám to prozradí

Zajímavostí na kalateách bezesporu je, že na večer se jejich listy zatáhnou do vzpřímené polohy a ráno se opět rozvinou. Listy v sevřené poloze připomínají ruce při modlitbě, proto se jí říká také modlící květina.

Některé druhy kalateí kvetou krásně barevnými květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé druhy kalateí kvetou krásně barevnými květy

Každá kalatea je jiná

Kalatey se pyšní velkou barevnou rozmanitostí kultivarů. Některé mají bílé okraje listů, další světle zelenou kresbu na tmavých listech, anebo světlý střed a zelené okraje. Odlišná může i barva spodní strany listů. Dekorativní bude také svými květy, které se objevují od května do srpna a hrají všemi barvami - od bílé přes žlutou a oranžovou až po fialovou či kombinaci několika barev.

Kde se bude kalatee líbit?

Při pěstování kalatey dbejte na důkladnou péči, aby prospívaly a rostly. Potřebují trvale teplé místo a stinné či polostinné stanoviště. Je důležité si dát pozor, abyste je nevystavovali přímému slunečnímu záření. Kalateu zasaďte do kompostu, který je namíchaný z půdního kompostu a perlitu v poměru 2:1. Na jaře každých pár let kalateu přesaďte do většího květináče.

Poskytněte kalatee vhodné podmínky a ozdobí každou místnost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poskytněte kalatee vhodné podmínky a ozdobí každou místnost

Dopřejte jim dostatečnou zálivku i vzdušnou vlhkost

Kalatey také musí být neustále vlhké. Zajistěte proto vlhkost denním mlžením listů nebo postavením na podnos s vlhkými kamínky. Její půdu udržujte vlhkou od jara do podzimu. Je třeba je zalévat měkkou vodou, tedy filtrovanou, destilovanou nebo dešťovou vodou, nikoli vodou z vodovodu. Ta obsahuje vápník, který kalatey nesnáší dobře. Zalévejte dostatečně tak, aby byla půda stále mírně vlhká, kořenový bal nesmí přeschnout, ale také opatrně, aby nebyl přemokřený.

Kalateu snadno namnožíte

Nejlépe jak můžete kalateu rozmnožit, je dělením. Při přesazování rostliny opatrně rozdělte kořeny u přirozených oddělků a každý oddělek zasaďte zvlášť. Dají se také množit pomocí semen, ale to už může být obtížnější.

Listy mají kalatey vybarvené různě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Listy mají kalatey vybarvené různě

S jakými problémy se můžete při pěstování kalatey setkat?

  • Žloutnutí nebo vadnutí listů může být způsobeno přelitím. Kalatey trpí v promočené zemině, která způsobuje hnití kořenů.
  • Hnědé skvrny na listech mohou být způsobeny spálením od slunce. Dávejte pozor, abyste rostlinu nevystavovali přímému slunečnímu záření.
  • Listy, které se svinují dovnitř, jsou známkou suchosti půdy. Kalatea by se měla vrátit do pořádku hned, jak ji zalijete. Zajistěte hlavně, aby přebytečná voda následně odtekla.
  • Bílé skvrny na listech značí obvykle tvrdou vodu. Používejte vodu převařenou či dešťovou.
  • Zkroucené listy jsou obvykle způsobeny průvanem nebo nízkou teplotou.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz; gardners-eshop.cz; pokojovky.co

Publikováno: 30. 3. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.