reklama

Představíme vám Mandevilu a připomeneme kontrolu balkonových a pokojových rostlin po zimě

Mandevila čili Dipladenia patří mezi liány. Pokud ji tedy chceme pěstovat doma, měli bychom pro ní mít dost místa. Výhodou je, že tento tropický keř můžeme přes rok nechávat venku, ale na zimu chce do tepla. A než ji znovu na jaře vyneseme na sluníčko, zkontrolujeme její kondici. A také kondici všech ostatních rostlin, balkonovek a pokojovek.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po zimě provedeme kontrolu pokojových i balkonových rostlin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mandevila

Mandevila (Mandevilla) je polodřevnatá liána, keř nebo bylina, která roní při poranění bílou šťávu - latex. Její původní domovinou je Střední a Jižní Amerika od Mexika až po Argentinu. Její rod čítá asi na 120 druhů, z nichž největší počet roste v horách východní Brazílie a v Andách.

Mandevilu koupíte pod názvem Splendes, Sanderi nebo Amoena a prodává se obvykle vyvazovaná k opoře. Výhodou je, že tuto popínavku můžeme mít od jara do podzimu venku, ale protože rostlina nemá ráda mráz, musíme ji před zimou uschovat na světlém místě, kde nemrzne. Mandevilla s velkými trubkovitými květy v růžové, červené nebo i žluté a bílé barvě bude ozdobou i našich balkonů. 

Růžová mandevilla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Růžová mandevilla

Tato krásná rostlina je celá jedovatá. Máme-li doma malé děti nebo domácí mazlíčky, měli bychom je hlídat, aby s mandevillou nepřišli do styku. Právě latex, který produkuje, je nejen toxický, ale i dráždivý. Při stříhání bychom vždy měli pracovat v rukavicích a vyhýbat se jakémukoliv kontaktu s pokožkou.

V nabídce je:

  • Mandevilla splendens (Dipladenia splendens)
  • Mandevilla sanderi (Dipladenia sanderi)
  • Mandevilla amoena (Dipladenia amoena)
Červené květy mandevilly
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Červené květy mandevilly

Pěstování Mandevilly

Před umístěním na stanoviště, resp. na balkon, bude vhodné ji přesadit do nádoby o něco větší, než v jaké jsme ji koupili. Na dno dáme dobrou drenáž a zeminu buď pro balkonové rostliny, nebo směs ze tří dílů rašeliny a jednoho dílu pařeništní zeminy. 

Mohutný kořenový bal a silné, bohatě kvetoucí nadzemní výhony bude mít mandevilla díky hnojení. Velmi vhodná jsou tekutá hnojiva s vyšším obsahem fosforu či plná tekutá hnojiva pro balkonové rostliny. Pokud i přes hnojení a veškerou péči mandevilla neroste a nekvete, potřebuje přesadit.

Sněhově bílé květy mandevilly
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sněhově bílé květy mandevilly

Mandevilla preferuje spíše polostín, vyšší teploty i mírné sucho snáší vcelku dobře. Nevysazujeme ji na plné celodenní slunce, které by jí mohlo poškodit listy. Taktéž se snažíme ochránit mandevillu před větrem. Protože kořeny mají stále potřebu čerpat závlahu a živiny, použijeme ideálně samozavlažovací květináč. Je potřeba také do nádoby zapustit oporu, aby se mandevilla mohla pnout. Mandevillu lze množit řízky.

Mandevillu můžeme pěstovat i jako pokojovku. Potřebuje ale dvě zásadní věci - časté rosení listů a dostatek místa. Pokud nám začne přerůstat přes hlavu, lze ji zastříhnout. Potřebuje také období vegetačního klidu, kdy omezíme její zálivku a umístíme ji do místnosti, kde je nejméně 7 °C.

Mandevilla je krásná, ale také jedovatá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mandevilla je krásná, ale také jedovatá

Mezi její nejčastější škůdce patří molice, puklice nebo červci. Jinak ale netrpí houbovými ani plísňovými chorobami, virózy se jí vyhýbají, je tedy opravdu mimořádně odolná. Problematické jsou molice, ale dají se usměrnit postřikem. Postřik můžeme použít nejen k ošetření mandevilly, ale i ostatních pokojových a balkonových rostlin. Puklice a červci se mohou vlivem suchého vzduchu objevit hlavně při pěstování v interiéru, proto je třeba mandevillu často rosit.

Vyzkoušeli jsme za vás účinný přípravek NATUREN MULTISECT postřik 750ml značky Substral. Mezi jeho nesporné přednosti patří to, že hubí škodlivý hmyz u jádrového ovoce, bobulovin, zeleniny a okrasných rostlin, je určený k okamžitému použití bez nutnosti ředění, pokrývá nežádoucí škůdce vrstvou oleje, která mu zabraňuje dýchat a je ekologický, protože obsahuje přírodní řepkový olej, takže je vhodný i pro ekologické zemědělství. Přípravek hubí širokou škálu běžných savých a žravých škůdců.

Více informací na: https://www.kvalitnidomacnost.cz/

Po zimě je vhodné pokojovky a balkonovky přesadit
Po zimě je vhodné pokojovky a balkonovky přesadit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zelenec je vítanou pokojovkou, která čistí vzduch
Zelenec je vítanou pokojovkou, která čistí vzduch (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kontrola balkonových a pokojových rostlin

Po zimě je potřeba vždy zkontrolovat kondici našich pokojovek i zazimovaných balkonovek. Nesmí chybět ani:

  • prohlídka celé rostliny, zejména listů a stonku
  • kontrola substrátu

Rostliny, které byly správně zazimované a měly dostatek času na vegetační klid, by měly být v dobré kondici. Listy by měly být přirozeně zelené nebo vybarvené, pevné a bez známek poškození. Kontrolujeme také spodní stranu listů, kde by se mohli skrývat škůdci. Tu samou kontrolu provedeme na stonku.

Voskovka patří mezi oblíbené pokojové květiny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Voskovka patří mezi oblíbené pokojové květiny

Bude potřeba také rostliny přesadit a při té příležitosti zkontrolujeme kořenový bal. Kořeny můžeme zastříhnout a rostlinu přesadíme do čerstvého substrátu. U substrátu se snažíme provést ošetření proti škůdcům, kteří se v zemině skrývají. Jsou to především smutnice a třásněnky. Substrát můžeme propařit nebo použít ekologické pomocníky - parazitické hlístice rodu Steinernema. Ty dodáme přímo do substrátu ve formě kapslí a promícháme se substrátem. Hlístice se namnoží a samy začnou vyhledávat škůdce.

Při ošetřování pokojovek nebo balkonovek budeme potřebovat zahradní nůžky k pravidelnému zastřihování trvalek a ovocných stromů, zvadlých květů nebo stříhání dlouhých a vzpurných větví keřů. Zastřihování podporuje zdraví rostlin a zároveň osvěžuje celkový vzhled vašeho dvora a zahrady.

Český kutil doporučuje pro příležitostné uživatele kvalitní základní řadu zahradních nůžek Solid™, se kterou zvládnou práci efektivně a za dostupnou cenu, zatímco zkušení uživatelé mohou využít špičkové technologie, ergonomii a odolnost naší nejvyšší řady X-series™. A pro ty uprostřed, kteří hledají spolehlivé nástroje, které jsou dostatečně robustní pro každodenní použití, jsou určeny nástroje z řady Plus™ se spoustu dalších funkcí zlepšujících pracovní výkon.

Více informací na: https://www.fiskars.cz/

Kontrola pokojovek a balkonovek po zimě
Kontrola pokojovek a balkonovek po zimě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kontrolujte i stav kořenů
Kontrolujte i stav kořenů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při přesazování dbáme na spodní drenážní vrstvu v každé nádobě. Používáme vždy správný substrát pro pokojové nebo balkonové rostliny. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rubrika Zahrádkářská poradna; Fiskars; Michasa; tipio.cz; abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 23. 3. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová